پزشکی یا مهندسی ؟ چرا پزشکی خواندن اشتباه محض است؟

  پزشکی یا مهندسی ؟ چرا پزشکی خواندن اشتباه محض است؟

  سلام خدمت دوستان عزیزم! خب همه بنده رو میشناسین و مدت هاست که در وب سایت عمران مشاوره در رشته مهندسی عمران بهتون مشاوره میدم. مسئله ی بسیار مهمی که امروز میخوام براتون باز بکنم، سوالی است که اخیرا بسیاری از داوطلبان مهندسی از بنده می پرسند. راستش رو بخواین، به قدری این تفکر همه گیر شده که واقعا نمیشه کنترلش کرد! همون طور که میدونین سایت چند وقته که آپ نمیشه ولی به قدری این سوال رو از بنده پرسیدند که واقعا کم آوردم و تصمیم گرفتم که مطلبی رو در این باره برای شما عزیزان اینجا بیارم. با این حال با توجه به این که این مطلب خارج از مسائل وب سایت «عمران مشاوره» بود تصمیم گرفتم که در وب سایت شخصی خودم اون رو مورد بحث قرار بدم. چون حقیقتا مطلبی بسیار جنجالی است و مطمئنم پس از خواندن این مطلب کلی کامنت مثبت و منفی برای بنده به یادگار خواهید گذاشت!

  (توی پرانتز این رو هم بگم که اکثر این داستان ها و استارتش از مطلبی شروع شد که در سایت عمران مشاوره به نام مشکل بیکاری مهندسان نوشتم. پس اگه این مطلب رو نخوندنین همین الان بخونین!

  خب مقدمه کافیه! نمونه از از این سوال ها (که بهتره بهش بگیم مصیبت نامه!) رو براتون اینجا میارم:

  آقای کاویانی سلام! خوبین ؟ من همیشه سایتتون رو دنبال می کنم و شیفته مطالب شما هستم. آقای مهندس من راستش رو بخواین هدفم پوله و دنبال پولم! اومدم کلی وقت و انرژی گذاشتم رو مهندسی و کلی واحد پاس کردم و یه عالمه استرس رو تحمل کردم. ولی الان میبینین که اوضاع کار و بار خرابه. ولی دوستانم که پزشکی هستن دارن الان توی طرحشون ماهی ۱۰ میلیون تومن درمیارن. من کار و درآمد میخوام.

  آقای کاویانی من نمیخوام یه پژوهشگر بشم. استادم میگه برو مقاله بده آدم گنده ای بشی! مقاله ات به عنوان رفرنس در مقالات دیگه بیاد. بعد دکتری بگیر تا بهت بگن آفرین! مردم به کسانی که درس خوندن میگن آفرین و اونا رو «فرهیخته» خطاب می کنن! ولی من نون میخوام. پول میخوام. ماشین و خونه و زندگی خوب میخوام. برام علم و دانش ذره ای ارزش نداره! نمیخوام برم مقاله بدم و آخرش هیچی گیرم نیاد. من حالم از علم و دانش به هم میخوره!

  الان تا این حرفارو به هرکسی میزنم میگه برو خارج! ولی من نمیخوام برم خارج! تقصیر من چیه که توی ایران متولد شدم؟ بعدشم خارج باید کلی پول خرج کنی که مدرکت رو بخری و برای سربازی هم وثیقه بزاری! بعدشم گیرم برم اونجا تازه اول بدبختیه! امریکایی ها که شیفته چشم و ابروی من نیستن! اونا هم مثل اسب از من توی آزمایشگاه ها کار میکشن و یه فاندی ماهیانه بهم میدن که به پول اونجا واقعا در حد بخور و نمیره!

  دارم دیوونه میشم و چند وقته که میخوام خودکشی کنم. الان تنها امیدم پزشکیه. میخوام برم سربازی و بعدش بیام پزشکی بخونم چون یکی از همسایه هامون یه دختر جوانی داره که ۵ سال از من بزرگتره و الان دندانپزشکه و ماهی ۲۰ میلیون تومن درمیاره و یه ماشین ۱۲۰ میلیونی هم زیر پاشه. لطفا بهم سریع تر جواب بدین که چیکار کنم. ببخشید که طولانی شد.

  راستش رو بخواین، از این قبیل نامه ها برای بنده زیاد ارسال شد و تا جایی پیش رفت که واقعا کم آوردم و الان میخوام پاسخی جامع به این سوال بدم و امیدوارم که پرونده این سوال دیگه به صورت کامل بسته بشه. عزیزانی که از این به بعد هم ازین پیام ها ارسال بکنند رو به اینجا ارجاع خواهم داد.

  پاسخ کوتاه من اینه: «پزشکی در حال حاضر برای کسی که برای پول اون رو انتخاب می کنه، اصلا و ابدا انتخاب مناسبی نیست!» ممکنه پس از خوندن این جمله بخواین به من فحش بدین یا بگین: «تو مهندسی خوندی و تعصب بیجایی داری روی رشته خودت!» ولی اگه تا آخر این مطلب بخونین متوجه میشین که من کاملا با دلیل و مدرک این ادعا رو دارم پس لطفا زود قضاوت نکنین!

  قبل این که وارد دعوا بشیم، لطفا دو نکته زیر رو به عنوان استارت و مقدمه ای برای بحث بخونین!

  نکته ی اول: بنده درآمد نجومی «برخی» پزشکان رو انکار نمی کنم!

  درباره درآمد پزشکان و کلا قشر پزشکی و این که درآمد اونها نجومی و خارج از عرف هست، حرفهای زیادی و گزارش های زیادی در سایت های مختلف خبری گفته شده! این موضوع چندین بار توی مجلس شورای اسلامی هم مطرح و مورد بحث قرار گرفته و بنده هم خودم نمیخوام وارد جزئیات این موضوع بشم. خود بنده دوستی دارم که با یکی از دندانپزشکان درجه یک تهران کار می کنه. این دندانپزشک نسبتا معروف و شناخته شده فقط کار زیبایی می کنه. در پاسخ به سوال بنده که پرسیدم درآمد این دندانپزشکه چقدره گفت:

   

  خیلی جالب بود برام که یه نفر برای یک ماه ۲۰۰ میلیون تومن پول دربیاره و بگه: «این ماه اوضاع خیلی خراب بود بابا! بازار خراب شده این ماه جمعا ۲۰۰ میلیون تومن بیشتر پول درنیاورد! آخه اینم شد زندگی؟ ۵ ماه باید کار کنم تا بتونم مازراتی بخرم! یه خونه هم توی فرشته دارم ولی چه فایده! اوضاع کار و کاسبی خرابه!»

  این مورد بالا رو فقط برای این گفتم که بدونین بنده هم در این جامعه هستم. بنده هم همون چیزایی که شما برام توی نامه ها می نویسین رو دارم می بینم! البته خب دانشجویان مثال های گنده تر از اینا حتی ماهی ۱ میلیارد تومن با عمل بینی زدن که خب من اونا رو هم شنیدم. ولی با همه این ها بازم میخوام ادعا کنم پزشکی خوندن کار درستی نیست!

  نکته دوم: بنده درآمد نجومی خیلی از افراد دیگه رو هم انکار نمی کنم! ولی در مجموع میگم که بازار خرابه!

  به عنوان یک اصل کلی اینو بگم که: «اوضاع کار و کاسبی خرابه!» یعنی در مجموع می تونم بگم همه کارها خوابیدن! ویدیو زیر رو ببینین:

  طرف اینجوری که ادعا می کنه، داشته توی ۱۷ سالگی ماهی ۳۰ میلیون تومن درمیاورده! اصلا کاری به راست و دروغش ندارم و به نظرم شاید اینجوری هم بوده! چرا که یه زمانی کار و کاسبی رونق داشت ولی شواهد نشون میدن که الان اوضاع بسیار خراب شده!

  بنده دوستی دارم که با سرمایه گذاری در تهران یک بوتیک رو راه انداخت و ۱۰۰ میلیون تومان متضرر شد و معازه رو تعطیل کرد!

  هم چنین دوستی دارم که سایت «اجاره ویلا در شمال» رو راه انداخته و توی تلگرام و اینستا هم فعالیت دارن! روی لینکش کلیک کنین و یه لحظه کلیت کار رو ببینین! آدم وقتی به سایتشون میره میبینه کلی فقط هزینه سایت کردن ولی در عمل که حسابش رو چک کردم دیدم درآمد بسیار کمی داره که واقعا خنده دار هست!

  یا مثلا همین بازار اجاره آپارتمان مبله! دوست بنده در زمینه اجاره آپارتمان مبله در تهران فعالیت رو آغاز کرد! بازم به سایتش برین فکر می کنین درآمد کلانی داره در حالی که اوضاعش اسف بار هست!

  دوست دیگری دارم که در زمینه ساب زدن سنگ فعالیت می کنه! این مثال رو قبلا زدم البته! شما اگر به سایت سنگسابی و یا نماشویی برین، متوجه میشین که سایتش کلی روش کار شده و خودشم آدم فعالیه ولی با اون همه پول دستگاه و این ها اوضاعش بسیار خرابه!

  همه اینا رو گفتم تا متوجه بشین که بازار الان چقدر خرابه! بازار دیگه اون بازار گذشته نیست! حتی در زمینه خرید بک لینک که قبلا هم مثال زده بودم اوضاع مثل سابق نیست! البته چند مثال خنده دار دیگه هم داشتم ولی دوستانم به دلیل حیثیت شغلی اجازه ندادن که از شغلشون اسم ببرم!

  خودم چند وقت پیش با یک مهندس عمران پرسابقه که از بساز و بفروش های قدیم بود، داشتم صحبت می کردم! گفت: الان پرسود ترین کار، سود بانکی است! یعنی پولتو بزاری توی بانک بهتر از هرکاری درآمد داری!

  چرا میگی پزشکی کار درستی نیست ؟

  خب حالا بریم سر اصل مطلب! ببینین ما در رشته علوم تجربی، سه رشته ی تاپ داریم که شما می تونین توش پیوسته دکتری بگیرین و بیشتر منظور از پزشکی، این سه تا هستن. در پایان هر سه رشته هم به شما میگن دکتر! این سه رشته عبارتند از:

  1. پزشکی
  2. دندانپزشکی
  3. داروسازی

  خب برای این که این مقاله خیلی خیلی طولانی نشه و سر شما هم به درد نیاد، به تفکیک یه سری آیتم ها رو ذکر می کنم:

  دلیل اول: مدت تحصیل طولانی

  ببینین دوستان عزیز! شما مدت ها توی ایران زندگی کردین و اقتصاد ما رو کاملا میدونین و در جریانش هستین. اقتصاد ما متاسفانه ثباتی نداره! قیمت دلار یه شبه دو برابر میشه. دوست خود بنده سال ۸۵ از همین مهندسی عمران ماهی ۸ میلیون تومن (در اون زمان) درامد داشت و یه عده بساز و بفروش هم داشتن پول پارو میکردن! ولی وضعیت الان به شکلی هست که پول در رشته های پزشکیه!

  به قول یکی از دوستان: «پزشکی الان در قله ای قرار داره که ده سال پیش مهندسی در همون قله قرار داشت و افتاد پایین!»

  شما اگه بخواین پزشکی بخونین، آیا اصلا به این موضوع فکر کردین که چه وقت و انرژی ای از شما خواهد برد ؟؟؟ بزارین پس براتون دقیق بگم!

  شما یک سال در بهترین حالت باید برای کنکور بخونین. الان رقابت بسیار بسیار زیاده و معمولا همه میخوان دکتر بشن! معمولا بسیاری بدون سهمیه و در حالت عادی یک ساله پزشکی قبول نمیشن! در عین حال در بهترین حالت باید چند میلیون تومن پول خرج کلاس و کتاب و آزمون بکنین!

  ولی با این حال فرض کنیم که شما یک ساله کنکور قبول شدین!

  بعدش شما برای مدت ۷ سال باید درس بخونین! خواهشا دقت کنین! ۷ سال باید بخونین تا بتونین یه پزشک بشین! یعنی ۷ سال به عمرتون اضافه میشه! بعد اون ۷ سال شما به مدت دوسال باید برین طرح! متاسفانه در حال حاضر حتی اگه با هزینه و خرج خودتون هم برین دانشگاه (یعنی پردیس درس بخونین) باز هم طرح رو دارین! یه عده تا به اینجا میرسه میگن: «خب توی طرح ماهی ده میلیون پول میگیریم!»

  بنده هم در پاسخ میخوام بگم بله پول میگیرین ولی به چه قیمتی؟؟؟ ببینین شما اگه وقتی به طرح میرسین سرباز باشین که شاید ماهی ۴۰۰ هزار تومن حقوق بگیرین و اون دوران طرح همون دوران سربازی شما محسوب میشه! اگه دختر باشین و یا سربازی نداشته باشین هم یه حقوقی رو بسته به جایی که توش خدمت می کنین دریافت خواهید کرد.

  جالبه اینو بدونین که معمولا خیلیا توی طرح ماهی ۲ یا ۳ میلیون تومن حقوق دارن! در اینجاست که باز یه عده به بنده میگن: «من خودم کسانی رو دیدم که ماهی ۱۰ تا ۲۰ میلیون میگیرن»

  باز هم بنده در پاسخ باید بگم که درسته ! این افراد هم وجود خارجی دارند! اما این افراد این حقوق رو به ازای کار کردن در چه شرایطی میگیرن؟ معمولا ماهی ده میلیون یا ماهی ۱۵ میلیون تومن حقوق رو به کسانی میدن که تو جاهایی کار می کنن که هیچ انسانی حاضر نیست بره! جایی که از گرما آدم تلف میشه و امکانات به بدترین شکل ممکنه! جایی که خطرهای تروریستی وجود دارن! شاید حمامی هم در کار نباشه حتی! آیا تا به حال به مناطق محروم سفر کردین ؟ شما توی برخی مناطق محروم حتی آب آشامیدنی با بشکه رو هم به زور گیر میارین! حالا اونجا ماهی ده میلیون دقیقا به چه دردتون میخوره ؟؟

  بزارین ساده تر مثال بزنم! یک سوال: «اصلا شما پول رو برای چی میخواین؟؟؟» پول به چه درد شما میخوره ؟ فرض کنین من یه اتاق رو پر از دلار کنم و در حدی که شما بتونین راحت توی اون پولا غوطه ور بشین و شنا بکنین! آیا این پول به درد شما میخوره ؟

  هر انسانی پول رو برای آسایش و رفاه میخواد! برای این که به بهترین شکل زندگی کنه نه در شرایط اسف بار! حال اگه قرار باشه توی روستایی زندگی کنیم که آب برای خوردن به زور گیر میاد، پس پول اونجا چه ارزشی داره ؟

  حالا باز شما در پاسخ میگین که: «خب بعدش که طرحش تموم میشه میاد بیرون!»

  درسته عزیزان این حرف رو قبول دارم ولی اون شخص بعد از بیرون اومدنش چیه؟ یه پزشک عمومی! الان به قدری پزشک عمومی زیاد شده که اجازه مطب بهشون نمیدن! بنابراین همه این پزشکان یا میرن تو بیمارستان و یه حقوق معمولی میگیرن و یا این که میرن برای تخصص!

  خب شما الان ۷ سال درس خوندین و دو سال توی بدترین شرایط زندگی کردین! چی دستتون دارین؟ یه مدرک پزشکی عمومی و یه مقداری پول که از دو سال عذاب براتون به یادگار باقی مونده! حالا هنوز اول راهه! شما باید برین تخصص بگیرین! تخصص آرزوی بسیاری از پزشک هاست که خیلیا بهش نمیرسن!

  باید خدمتتون عرض کنم که ۴ سال تخصص طول می کشه و ۲ سال هم بعد از اون باز دوباره طرح خواهید داشت!!!!!! و بعدشم تازه باید سابقه و اسم دربیارین! یعنی باید برندسازی و تبلیغات بکنین تا اسمتون به عنوان یه پزشک مطرح دربیاد که کاری بسیار سخته و معمولا بیش از ۱۵ سال سابقه باید کسب کنین تا یه پزشک مطرح بشین!!! یعنی عملا شما عمر خودتون و جوانی و انرژیتون رو کاملا دادین و رفته و در عوض هیچی دریافت نکردین! یعنی یه پولی در سن بالا کسب کردین!

  دلیل دوم: درس ها واقعا سخته!

  همه شنیدیم که درس های رشته های پزشکی سخته! شاید شما از اون دسته افرادی هستین که با خودتون میگین خب بدون سختی که کاری نمیشه انجام داد! به هر حال هرکاری سختی خودش رو داره!

  باید بهتون بگم که تحصیل در رشته های پزشکی سخت نیست بلکه کاری بسیار بسیار سخته! این در حالیه که بسیاری با خودشون فکر می کنن که رشته های پزشکی هتل هستند! اگه کمی پرس و جو کنین، به این حقیقت خواهید رسید که در رشته های پزشکی رشته «داروسازی» از همه سخت تر و طاقت فرسا تر هست!

  این سختی زیاد درس ها و فشاری که بیش از حد روی مغز دانشجویان رشته های پزشکی میاد، باعث میشه که اون ها حس ناامیدی از دنیا بهشون دست بده و به فکر خودکشی بیفتند!

  بله خودکشی! سایت «مهر» در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ یه مقاله داده بیرون به نام: « افزایش آمار خودکشی در میان دانشجویان علوم پزشکی» در این مقاله اومده که افسردگی در دانشجویان علوم پزشکی بسیار زیاد شده و با توجه به این آمار خودکشی باید هرچه سریع تر راهی برای رفعش پیدا کرد!

  بنابراین با خودتون فکر نکنین همین که کنکور رو پشت سر گذاشین همه چی تمومه! بلکه سختی ها تازه شروع میشن و شما مسیر بسیار سختی رو پیش روی خودتون خواهید داشت! و این سختی ها در حدیه که حتی ممکنه افکاری خطرناک مثل خودکشی به سرتون بزنه!

  دلیل سوم: محیط کاری نامناسب

  نکته ای که همه ازش فراموش می کنن، اینه که پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی، فقط دوران کنکور و تحصیل نیست! بلکه بحث یه عمر کار و زندگی با اون رشته است. وقتی شما یه پزشک میشین، دیگه کار شما در محیط های بیمارستانی خواهد بود! محیط هایی که هر ویروس و میکروبی توش غوطه ور هست و خدایی نکرده ممکنه شما ناقل بسیاری از بیماری ها بشین!

  خود بنده دوستی داشتم که می گفت مادرم پزشکه! توی خانواده خودش هرگز سرما نمیخوره ولی بس که مریض سرماخوردگی میاد پیشش ما خودمون ازش ویروس سرماخوردگی رو دریافت می کنیم و مریض میشیم! یادتون نره که از بیمارستان که بدترین افراد مریض توش هستن، انتظار هوایی بسیار کثیف و پر از آلودگی و بدبو رو باید داشته باشین و در اون محیط کار و یا بهتره بگم زندگی کنین!

  یا مثلا همین دندانپزشکی! همه دندانپزشکی رو یه شغل لوکس و پرپول و باکلاس می دونند. ولی اصلا به این دقت نمی کنن که محیط کاری یک دندانپزشک همیشه در آب دهان بیمارها و بوی نامطبوع دندان های پوسیده است که ممکنه حال خیلیا رو به هم بزنه!

  سایت «جام جم آنلاین» در ۲۳ تیر ۱۳۹۲ یه مقاله منتشر کرد به نام «مخاطرات شغل دندانپزشکی» و در اون با مصاحبه با دندانپزشکان این رو ذکر کرد که دندانپزشکی اصلا چیزی که مردم فکرش رو میکنند نیست! خلاصه این مقاله اینه:

  آیا تا حالا فکر کردین که چه فشار عظیمی در طول روز به گردن یک دندانپزشک وارد میشه ؟ متاسفانه در کشور ما برخی دندانپزشکان بعد از ده سال کار به آرتروز گردن مبتلا شده و بعد از اون دیگه برای همیشه از کارافتاده خواهد شد!

  به علاوه چون دندانپزشکان با آمالگام در طول روز کار می کنند، احتمال مسمویت دندانپزشکان هم وجود داره! چون آمالگام ماده ای است که حاوی جیوه است و کار کردن در طولانی مدت اصلا باهاش توصیه نمیشه!

  هم چنین در دندانپزشکی شما با اشعه های خطرناکی سرو کار خواهید داشت! چون باید از دندان های بیمار مرتب عکس برداری بشه! از همه این ها هم که بگذریم خطر ایدز و هپاتیت رو هم به خطرات بالا اضافه کنین و اینم بدونین تا الان دندانپزشکانی بودن که از همین طریق به ایدز مبتلا شدن!

  پس با این دلیل دیدیم که محیط کاری این رشته ها در حد افتضاحه! شاید شما از جمله افراد بیکاری باشین که بگین: «همه اینایی که گفتی ایرادی نداره! من فقط و فقط پول برام مهمه! پول میخوام و همه اینا رو باهاش میسازم!» پس لطفا دلایل بعدی رو بخونین تا حجت بر شما تمام بشه!

  دلیل چهارم: خطر اشباع شدن رشته های پزشکی

  شاید براتون عجیب باشه ولی همون طور که در بخش ابتدایی این مقاله عرض کردم، در حال حاضر رشته های پزشکی در قله ای قرار دارن که قبلا مهندسی ها قرار داشتن! از کجا می دونین که قرار نیست که پزشکی ها اشباع بشن؟ (اونم با این وضعیت ثبات اقتصادی ایران!)

  در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ سایت سلامت نیوز خبری رو منتشر کرد با این عنوان : « آینده شغلی دندانپزشکان نگران کننده است !»

  در این مقاله به صورت دقیق توضیح داده شده بود که دندانپزشکی در حال رسیدن به حد اشباع خودشه! یعنی برا اساس برآوردها به زودی به حد اشباع خودش خواهد رسید!

  بسیاری در پاسخ میگن: «وزارت بهداشت خودش حواسش هست که ظرفیت ها رو به شکلی تنظیم کنه که این اتفاق نیفته!»

  اما فراموش نکنین که اگرچه ظرفیت ها استاندارد هستن اما پدیده نوظهور دیگه ای به نام «مدرک پزشکی در خارج کشور» الان وجود داره! بسیاری از افرادی که وسع مالی دارن و نمی تونن در ایران پزشک بشن، دست به دامن خارج از کشور شدن! خبرگزاری مهر در تاریخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ مقاله ای رو انتشار داد به نام « بازار مکاره دانشگاه‌های بی‌کیفیت خارجی/ اینجا پزشکی سراب است»

  در این مقاله کامل شرح داده شده بود که اوضاع برای پزشکان اصلا خوب نیست و دانشگاه های خارجی مثل نقل و نبات مدرک پزشکی عرضه می کنند! بنابراین باید فکری به حال پزشکی در ایران کرد!

  جالبه اینم بدونین که خیلی پزشکان هم به همین دلایلی که بهتون گفتیم، از ایران مهاجرت می کنند! یعنی خارج از کشور رو به کشورمون ترجیح میدن! پس با کمی تامل متوجه خواهیم شد که علی رغم تصور خیلیا «ایران، بهشتی برای پزشکان نیست!»

  تا اینجا یه سری دلایل رو آوردیم. ولی باز هم یه عده میگن: «خب قبول! پزشکی خیلی زمان میبره و سخته و به زمانش نمی ارزه! دندانپزشکی هم خطرناکه و محیط کاریش بده اونم قبول! داروسازی رو چی میگی؟ اون که کارش توی داروخونه است و نیازی هم به تخصص نداره!»

  در پاسخ باید خدمتتون عرض کنیم که در مورد سخت بودن و درس های زیاد رشته داروسازی فکر نمی کنم کسی باشه که کوچک ترین تردیدی داشته باشه! حتی در این مورد یک سخن بسیار مشهور نزد همه پزشکان وجود داره: «پز پزشکی رو دانشجویان پزشکی میدن، درس رو بچه های داروسازی میخونن ولی پولو دوستان دندانپزشکی میگیرن!!»

  این جمله اگرچه به صورت شوخی بین دانشجویان گفته میشه ولی حکایت از حقیقت جدی درس خوندن زیاد و بسیار سنگین در رشته داروسازی داره!

  علاوه بر سختی درس ها، مشکل اشباع رشته داروسازی خطری بسیار جدی است! به نقل از عصر ایران در ۱۴ اردیبهشت ۹۶: « چند سالی می شود که صدور مجوز تاسیس داروخانه به مانند مشاغل دیگر به دلیل اشباع شدن بازار متوقف شده است. به عبارتی ظرفیت بازار اجازه تاسیس داروخانه جدید را نمی دهد و در نتیجه وزارت بهداشت نیز از صدور مجوز جدید امتناع می کند. »

  اما این تمام مشکل نیست! عصر ایران در ادامه مصیبتی برای داروسازانی که فارغ التحصیل شده اند را متذکر می شود:

  « درحال حاضر حدود ٢‌هزار داروخانه درشهر تهران فعالیت می‌کنند و با استناد به آمار جمعیتی سرانه تاسیس داروخانه در کشور ما نسبت به کشور های منطقه بسیار بالا است. بنابراین از  نظر ارائه خدمات داروخانه ای به شهروندان کشور ما در شرایط مطلوبی قرار دارد اما سوال اصلی این است که با توجه به این محدودیت ها چرا سالانه به تعداد فارغ التحصیلان این رشته اضافه می شود بدون آنکه برای اشتغال آنها برنامه ای در نظر گرفته شود.

  سالانه حدود ‌هزارو٥٠٠ نفر در رشته داروسازی از دانشگاههای مختلف کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، اگر همین روند ادامه پیدا کند، در١٠‌سال  آینده ۲۰ هزار نفر داروساز متقاضی شغل در کشور وجود خواهند داشت. اگر ظرفیت موجود پاسخگوی نیازهای دارویی کشور است، چرا ظرفیت دانشگاه‌ها را افزایش می‌دهند، اگر هم به نیروی متخصص نیاز داریم، پس چرا چنین فضایی برای اشتغال آنها فراهم نمی شود.

  البته باید توجه داشته باشیم که ۷۵ شرکت داروسازی در کشور فعالیت می کنند و در نتیجه متخصصان داروسازی باید در این شرکت ها جذب شوند اما به نظر می رسد که این شرکت ها متخصصات داروسازی را جذب کرده و تمایلی به جذب داروسازان عمومی ندارند.»

  بنابراین متوجه میشیم که اوضاع داروسازی هم بسیار خطرناک و بحرانی است! پس اگه به امید پول میخواین داروسازی بخونین، سخت در اشتباه هستید، چرا که ممکنه وسط پاس کردن درس های سخت ببینین که بازار کار شما از بین رفته و ناامید و دلسرد بشین!

  دلیل پنجم: تغییر سیاست وزارت بهداشت

  اگر درباره رشته های پزشکی تحقیق کرده باشید، احتمالا شنیده اید که چند سالی است که در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی، میزان قابل توجهی از ظرفیت رشته های دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی به صورت «تعهد خدمت» ارائه می شه.

  شما اگر کد این رشته ها را انتخاب کنید، در رشته های مذکور قبول خواهید شد ولی در عوض متعهد میشین که برای مدت مشخصی در شهری که وزارت بهداشت تعیین می کند خدمت کنید!

  تا به حال با خودتان به این موضوع فکر کردید که دلیل این سیاست وزارت بهداشت چیست؟ بگذارید پاسخ اونو به شما بگیم! دلیل آن یک عبارت سه کلمه ای است: «توزیع نامناسب پزشکان»

  حال بیایید برای این عبارت سه کلمه ای در گوگل سرچ کنیم:

  به قدری در این باره خبر و مقاله در اینترنت وجود داره که سر در گم خواهیم ماند. دلیلش هم این است که مقامات مسئول در وزارت بهداشت به شدت این عبارت سه کلمه ای یعنی «توزیع نامناسب پزشکان» در کشور را بیان می کنند!

  مسئولین شدیدا بر این عقیده هستند که ایران با کمبود پزشک رو به رو نیست! بلکه با مشکل توزیع نامناسب پزشکان در کشور مواجه است! به زبون ساده ما پزشک کم نداریم، ولی مشکلمون اینه که پزشکا همه توی تهران و کلانشهر ها متمرکز شدن و هیچ کدوم توی مناطق محروم کار نمی کنند!

  حالا وزارت بهداشت، برای حل مشکل توزیع نامناسب پزشکان، اومده یه سیاست زده به نام «تعهد خدمت». یعنی سیاست تعهد خدمت هم که چندسالی است که در دفترچه انتخاب رشته تجربی سر بر آورده از همین داستان خبر می دهد!

  حالا این ها همه کنار هم یعنی چی ؟؟؟ بزارین به زبون ساده توضیح بدم. یعنی این که اگه می بینین که الان طرف میره قشم و یا مناطق محروم کار می کنه و ماهی ۱۰ تا ۱۵ یا حتی ۲۰ میلیون درآمد داره (که همین بالاتر بحث کردیم ارزشش رو نداره!)، احتمالش هست که تا چند سال دیگه همین درآمد هم درکار نباشه!

  چرا که وزارت بهداشت یه عده رو به عنوان تعهد خدمت گرفته! یعنی به طرف گفته من به شما مدرک میدم و هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی رو پرداخت میکنم ولی در عوض همون اول یه تعهد از تو میگیرم که بری توی اون مناطق کار کنی! یعنی دانشجو پس از تحصیل موظف است که برود و مناطق محروم کار کند و دیگر ممکن است که از رقم های این چنینی اصلا خبری نباشد!

  نتیجه گیری

  نتیجه ای که میخوام از این بحث بگیرم، اصلا و ابدا این نیست که پزشکی چیز بدیه و نباید به رشته پزشکی رفت و یا اینجور چیزایی که همه درباره اش صحبت می کنن. بله امروزه پزشکانی هم هستن که درآمدهایی نجومی و ماهیانه از پانصد میلیون تومان به بالا دارن!

  مثلا خود وزیر بهداشت دارایی بالغ بر هزار میلیارد تومن دارن ولی خودشون گفتن که اهل کار اقتصادی نیستن و دنبال علاقه و پزشکی خودشون رفتن. ایشون درباره پولدار بودن خودشون گفتن :

  «به نظرم وزیر پولدار خوب است، چون وقتی پولدار باشد، خودش را وقف می کند و به هیچ چیز دیگری فکر نمی کند. در ضمن شائبه ای هم به وجود نمی آید که او می خواهد از این فرصت برای خودش، خانواده و نزدیکانش استفاده کند. وزیر پولدار بخشنده است، با دید وسیع تری نگاه می کند و در ایجاد فرصت برای دیگران، سخاوتمند است.

  وزیر بهداشت معتقد است کسی که هنرمند است، از یک مرحله به بعد دیگر پول برایش مهم نیست و بیشتر به دنبال عرضه هنرش است، بخصوص اگر این هنر در ارتباط با نجات جان مردم باشد. من همین الان هم کار چشم پزشکی را کنار نگذاشته‌ام، ولی سال هاست دیگر نیازی به پول آن ندارم و این اتفاق مربوط به چند ماه اخیر نیست. من سال هاست دیگر به این پولها نیاز ندارم، چون سبک زندگی ام همان سبک قدیم پدر و مادرم است و اهل ولخرجی و تجملات نیستم.»

  چیزی که میخوام بدونین اینه که هیچ چیز مثل علاقه نیست! همه افرادی که کارهای بزرگی رو تونستن انجام بدن، افرادی هستن که به کارشون علاقه داشتن!  به هر حال سعی کنین که عاشق کاری که انجام میدین باشین و اولویت اصلی شما پول نباشه! عشق و علاقه هرکاری رو هرچند سخت براتون آسون خواهد کرد.

  امین کاویانی
  امین کاویانی
  مهندس امین کاویانی هستم! فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی دانشگاه امیرکبیر و نیز دانشگاه تهران! برای ارتباط با بنده می تونین به اینستاگرام بنده مراجعه بفرمایین.

  432 Comments

  1. فرید شهنواز گفت:

   مطالب بسیار مفید و جالبی بود. تا به حال با این دید به این مسائل نگاه نکرده بودم.

   • امیر گفت:

    اتفاقا من همیشه از همین زاویه بهش نگاه کردم ولی بازم به جایی نرسیدم سی سال دنبال علاقم بودم ولی فهمیدم که مهمتر از علاقه استعداده فکر کنین یکی خیلی به فوتبال علاقه داره ولی اگه استعدادشو نداشته باشه میتونه موفق بشه؟؟؟ مسلما تنها در صورتی که این دو عامل جمع بشن ادم موفق میشه و به نظر من موفق ترین ادما اونایی بودن که تونستن قبل از علاقه استعدادشونو بشناسن و بعد از اون علاقشونو به سمته استعداد سوق بدن چون استعداد خدادایه ولی علاقه رو میشه بهش جهت داد این خیلی موضوعه مهمیه و قبل از اینکه مثل من کلی از سنتون بگذره روش فک کنین و اگه به همین نتیجه رسیدین که علاقه بر خلافه استعداد به وجود اوردنیه از این به بعد به همه بگید بره سراغه استعدادش و نه علاقه

   • سما نوری گفت:

    سلام بر اقای کاویانی.توروخدا جوابمو بدین خیلی برام مهمه.من امسال کنکور تجربی دادم ۴۱۰۰ رتبم اومده به نظرتون کدوم یکی از رشته های پیراپزشکی برم بهتره؟رادیولوژی؟مامایی؟شنوایی سنجی؟پرستاری ؟یا …؟؟؟در ضمن قبل کنکور به داروسازی علاقه داشتم ولی با این رتبه در نمییام.نمیدونم علاقمم چیه فقط میخام قبول شم برم….

   • دنیا گفت:

    سلام
    من پشت کنکوریم.راستش خیلی درگیرم بین رشته ریاضی و تجربی.تو دوران دبیرستان خیلی به رشته ریاضی و عمران علاقه داشتم.ولی تشویق شدم که برم رشته تجربی.دو سالم کنکور دادم ولی واقعا رفتن به رشته تجربی رو صرفا جهت پول دراوردن صحیح نمیدونم.چون پول برای من یکی انگیزه ای جهت رسیدن به پزشکی نیست.راستش برام عجیبه که مهندسای عزیز طوری حرف میزنند که گویا خیلی بدبختن البته عذر میخوام.از طرفی پزشک ها نمیان از شرایطشون بگن.از نحوه تحصیلشون،طرحشون،شیفتاشون،مشکلات یا مزایای کارشون.هیچ وقت نمیشه یه طرفه به قاضی رفت.یعنی همه پزشکا موفقن؟همه اشون وضعشون توپ شده؟یا همه مهندسا بیکارن؟
    من در طی چند سال زیست خوندن واقعا بهش عادت کردم در حالیکه تو دبیرستان اوایل هیچی ازش نمیفمیدم.از طرفی به شدت به رشته هوافضا علاقه مندم.در بین نظرات کسی از بازار کار این رشته و تحصیلات در ایران صحبت نکرده.درواقع من شجاعت اینو ندارم که برم دنبال علاقم یا بهتر اینه که بگم موندم چی میخوام.واقعا گم شدم.
    انتخاب به قدری برام سخت شده که دلسرد شدم.
    ممنون میشم دوستان صاحب نظر منو کمی راهنمایی کنند

   • عبدی گفت:

    من مهندس پایه یک نظارت و طراحی ام ده ساله و در ۴۰ سالگی به این نتیجه رسیدم که فقط باید تو ایران پزشکی بخونی یا اصلا درس نخونی و برای تک تک توجیهات جناب مهندس کاویانی هم حرف در ردشون دارم که اصلا آنگونه ای نیست که ایشون می گن و البته حرف های ایشون رو ده سال پیش من هم می گفتم متاسفانه ولی الان می فهمم که همش بدلیل وارونه جلوه دادن مسائل توسط کارتل پزشکی بوده در ایران تک و توک آدم بدبخت بیچاره پزشک هم هست بدلیل اعتیاد یا شکست خانوادگی ولی حتی پزشکان عمومی هم امنیت شغلی دارن

   • سعید گفت:

    اشتباه می کنی من فوق لیسانس دانشگاه تهران مهندسی عمران دارم وبیکار هستم مطمئن باش بینایی سنجی وعلوم ازمایشگاهی دانشگاه یلقوزنگ اباد بهتر از رشته منه تازه نه پزشکی یک مهندس صبح میره تا ساعت ۷شب نه خونه میدونه چیه ونه تفریح اخرش هم یک حقوق قانون کار میندازن جلوت بهت میگن اگر نخواستی هم برو گمشو بیرون(خریت نکنید ویا درس نخون یا برو زیر مجموعه هایی که گفتم)

   • حسین گفت:

    شمایی که داری مشاوره میدی خیلی اگاهی کمی داری عمر بالاخره میگذره ویه مهندس بازم بیکار میمونه ولی یه پزشک بالاخره به هدفش میرسه هیچ وقت هم اشباع نمیشه چون دولت هوای پزشک ها رو داره چون خیلی برای یک دانشجوی پزشکی هزینه میکنه پس باید ازش استفاده کنه از زمانی هم که کارخانه جات رو خصوصی کردن مهندسی اصلا ارزشی نداره چون با قطره چکون حقوق میدن.مهندسی خوندن یعنی اگاهانه اشتباه کردن!

   • عرشیا گفت:

    سلام دوستان
    از همه شما در رشته های عمران و پزشکی خواهشمندم که به من کمک کنید تا بتونم این سردرگمی ذهنی خودم رو از بین ببرم
    من دانش آموز سال دهم تجربی هستم ،در این رشته وضعیت خیلی خوبی هم دارم ،و حداقل به گفته دوستانم اگر با این روند ادامه دهم می توانم رشته خوبی قبول بشم،در کنارش در درس ریاضی وضهیت خیلی عالی رو دارم و در آزمون ها معمولا درصد های بالای ۸۵ رو کسب می کنم ، و دوستانم در وضعیت دیگر به من می گویند که برو به رشته ریاضی و به خارج برو به خاطر اینکه ریاضیت خیلی خوبه ،خودم هم ریاضی رو خیلی علاقه دارم ولی وضعیت اون تو ایران خیلی بده ،از طرفی هی و هی احساس میکنم که در آینده ای نه چندان دور رشته تجربی و ضعیت اون میشه مثل رشته ریاضی حالا،و حالا هم فقط به این دارم که بتونم در شریف قبول بشم و بعد بورسیه خارج بشم ،من با زیست مشکل زیاده ندارم ولی از رقابت شدید و استرس اون بیزارم ،واقعا نمیدونم چکار کنم ،لطفا کمک کنید بهم خیلی ممنونم که کمک میکنید چون واقعا سردرگم هستم

  2. تیزبین گفت:

   هر رشته و شغلی در انحصار باشه درامدش نجومیه شما رشته های به ظاهر درجه دوم تجربی رو ببینین بینایی سنجی شنوایی سنجی فیزیوتراپی اعضای مصنوعی کاردرمانی گفتار درمانی دندونسازی و زمین شناسی و گیاهپزشکی و ژنتیک. به غیر از زمین شناسی هیچکدوم از رشته های مذکور بیکار نداره چون ظرفیتش محدوده و از همه مهمتر بهشون مجوز کلینیک میدن که در انحصاره.مثلا کلینیک ارتز پروتز رو فقط به فارغ التحصیلان اعضای مصنوعی مجوز میدن و در انحصاره دانشگاه ازاد اصلا این رشته رو نداره . و درامد ماهانه یه کلینیک به پنجاه ملیون درماه میرسه و کاملا گمنامه.همچنین تاسیس کلینیک فیزیوتراپی در انحصاره به ازای هر سی هزار نفر جمعیت مجوز میدن. با دکتری رشته تربیت بدنی میشه کلینیک حرکات اصلاحی زد. با دکتری ژنتیک میشه مشاوره ژنتیک راه اندازی کرد. با فوق لیسانس زمین شناسی میشه ازمایشگاه سنگ های قیمتی راه انداخت .یا لابراتورا دندونسازی . تمام این رشته ها به غیر از چند تاش در انحصاره وزارت بهداشته.اگه شما یه بینایی سنج بیکار پیدا کردینکردم من جایزتون میدم زیر شیش ملیون تومن استخدامش نیست تولید عینک هم فقط در انحصار اینها هست.شنوایی سنج ها که دلال سمعک هم هستن . دارالترجمه در انحصاره. دفتر خونه .کارشناسان رسمی قوه قضاییه .داروخونه در انحصاره.شما فرزند معلول نداشتین تا گذرتون به گفتار درمانی یا کار درمانی یا حتی اب درمانگر بیوفته. چرا دانشگاه ازاد این رشته ها رو از انحصار در نمیاره .یه نوار گوش صد هزار تومن. یه جلسه فیزیوتراپی پنجاه تومن .درامددار الترجمه ماهی سی ملیون حداقل عینک ساز سی ملیون حداقل کار درمانگر هم همینطور حرف زیاده…. ترخیص کارگمرک درامد مینیمم سیصد ملیون

   • امین کاویانی گفت:

    خود بنده یه کار تقریبا بازاریابی دارم انجام میدم برا یکی از قدیمی ترین ادیولوژیست ها و شنوایی سنج ها جالبه خانم ایشون هم گفتاردرمانی کار میکنن
    اولا که شنوایی سنج هر مورد شنوایی سنجی رو ۴۰ تومن میگیره
    من باهاش صحبت می کردم میگه یک ماهه زیر ده تا مشتری داشتم
    بالافرض این شخص ماهی ۳۰ تا هم شنوایی سنجی انجام بده میشه ماهی ۱۲۰۰
    سمعک سودش حداکثر ۲۵ درصده که شما میگین دلال سمعک و …
    ایرانیا هم سمعک رو از یک میلیون تومن به بالا پول نمیدن
    بالفرض طرف ماهی ۱۰ تا سمعک هم بفروشه میشه ۲۵۰۰ با اون ۱۲۰۰ میشه ۳۷۰۰ در بهترین حالت
    حالا یه منشی هم داره باید به اونم حقوق بده
    بقیه کارها رو اشنا نیستم ولی اینو درامدشو خودم به چشمم دیدم

   • سلمان گفت:

    بیمارستانیها محدود هستن ظرفیتشون کم هست پیامنور غیرانتفاعی و … فقط مهندسی ارایه میدن
    ما والا کل پسردایی پسرعمه ها مهندسمون بیکارن
    خواهراشون پرستار ماما اند سره کارن

    • ابوالفضل گفت:

     خب برادر من، اون موقعی که پسرعموها رفتن ریاضی، رقابت تو ریاضی بالا بود و تجربی خلوت.

     الان هم همونه

     باید ببینی ۱۰ سال دیگه مملکت کجا کمبود داره شما سال ۹۷ وارد دانشگاه فنی میشی، حداقل ۴ سال دیگه بیرون میای.اگه فوق بخونی ۶ سال. بعد که میای بیرون از دانشگاه، چیزی بهت یاد ندادن که! اگه زرنگ می بودی، تو دوران دانشجویی، کار یاد می گرفتی ، و اغلب کار یاد نمی گیرن، ۱-۲ سال دیگه هم میرن کلاس های آموزشگاه ها و….. تا یاد بگیری تو کارخونه و کارگاه و شرکت چه کار بکنی

     اینا خوشبینانه ۵ سال زمان می بره ، پس باید موقعیت رو تو سال ۱۴۰۲ بسنجی! نه ۱۳۹۷
     بلکه ۱۴۰۳-۱۴۰۴ و بالاتر

     جلوتر هم ارتقاء سطح علمی و فنی تو محل کاره و اون موقع، موقعیت کاری و درآمد و رضایت از شغل مهم تر از سال ۱۴۰۲-۱۴۰۳ .

   • ستاره گفت:

    اتفاقن زیست شناسی بخصوص ژنتیک باتوجه ب سیستم درمان توکشور ما بیشترین آمار بیکاریو داره بنده فارغ التحصیل ژنتیک و جویای کار و البته بیکار می باشم

   • دلارام گفت:

    شنوایی سنج (ادیومتر) اسم یکی از دستگاه هایی هست که ما ازش استفاده می‌کنیم نه یه فرد!
    کسی که علم و تخصص تشخیص کم شنوایی از بدو تولد، میزان کم شنوایی و نوع کم شنوایی رو داره، کسی که با راهکار های درمانی کم شنوایی آشناست، کسی که سیستم تعادل بدن رو ارزیابی میکنه و انواعی از سرگیجه های مرتبط با گوش رو درمان میکنه و در نهایت کسی که سالها در زمینه ی بیماریها ی گوش و اصول تنظیم سمعک درس خونده تا بتونه یه تجویز سمعک درست انجام بده اسمش ادیولوژیست یا شنوایی شناس هست نه شنوایی سنج.
    من یه ادیولوژیست هستم و انکار نمیکنم که مثل هر صنف دیگه ای تو رشته ی ما هم تخلفاتی وجود داشته و داره ولی اینکه شما بدون هیچ اطلاعی از جزئیات یه رشته اسم دلال روی افراد بذارید اخلاقی نیست.

  3. تیزبین گفت:

   جناب کاویانی عزیز سلامی مجدد چندین بار پیام ارسال کردم. متاسفانه شما به این نکته توجه ندارین که اصناف واسه جلوگیری ورود بقیه به صنفشون یه سری شایعه درست میکنن مثلا میگن داروساز بیکار یا وکیل بیکار یا فیزیوتراپ بیکار که صد درصد صد درصد دروغ محضه و فقط میخان ظرفیت ورود به رشته رو کم کنن و منافعشون حفظ شه . امار گویایه همه چیزه ایران در حوزه سلامت واقعا رتبه بدی تو جهان داره نسبت تعداد دندون پزشک و پزشک به جمعیت رتبه نود رو در جهان داریم یا هر اماری بخاین من حفظمه. دار الترجمه تو کل ایران سیصد تا دونه داریم ازمونش نه ساله برگزار نشده بود که البته پارسال برگزار شد. ترخیص کار گمرک ازمونش چند ساله برگزار نشده .اینهمه بیکار رشته حقوق داریم ازمون سردفتری برگزار نمیشه ده ساله. ما اینهمه مهندس بیکار داریم ولی پروانه کارشناس رسمی دادگستری توی انحصاره فقط ده هزار تا کارشناس توی بیست تا رشته گمونم داریم که خیلی خیلی کمه . طبق امار مالیات ، ، مالیاتی که وکلا میدن از طلا فروش و املاکی و عمده فروش بیشتره همه اصناف هم فرار مالیاتی دارن یا پزشکان مالیاتی که میدن از وکلا هم ببشتره. پونصد تا تک دونه ظرفیت رشته فیزیوتراپیه اونوخت رییس صنفشون میگه فیزیوتراپیست بیکار!!!! اونوخت سالی بیست هزار تا ظرفیت رشته عمرانه همه هم بیکار.هنوز توی رشته مثلا ارتز پروتز و فیزیوتراپی ما دکتری رشته رو راه اندازی نکردیم !!! با لیسانس نامرتبط نمیشه مثلا ارشد بینایی سنجی یا سایر رشته های وزارت بهداشت رو شرکت کرد بازم بگم؟؟؟

  4. علی گفت:

   عالی بود ینی. ممنونم ازتون

  5. mohamd گفت:

   هر رشته ای سختی ها و خطرهای خودش رو داره..ولی باید مقایسه کنی ببینی ایا ارزششم داره تحمل سختی هاش یا نه..خب بنظر من که اگه بعد ۱۰سالم دستت به پول برسه بهتره ازینه که ی عمر بیکار باشی و بخابی و منتظر باشی که درآمد پزشکا بیاد پایین و درآمد عمران بره بالا..من الان مهندس عمرانم ولی ۱۰سال ایندم رو ک تصور میکنم تو بهترین حالتش ماهی حقوق ۲تا۳میلیونو میبینم..واقعا شرایط ناامیدکننده ای

  6. ساجد گفت:

   با سلام خدمت تمام دوستان عزیزم.شب بر همگی بخیر.بعد ازمطالعه نوشته ها و نظرات دوستان،به خودم اجازه دادم تا نظرم رو در کنار نوشته های دوستان بذارم و امیدوارم این عمل رو بی ادبی تلقی نکنید.من فارغ التحصیل کارشناسی عمران در سال۹۶از دانشگاه فردوسی،باسابقه کار در خط دو قطارشهری مشهدو خراسان شمالی و در حال حاضردر حال خدمت سربازی هستم.حدود۱سال با فکر تغییر رشته و برگشت به نقطه شروع کنکور سراسری باهدف رشته پزشکی و ورود به تخصص اطفال زندگیم رو گذروندم و شروع به مطالعه کتابهای زیست و شیمی در کنار دروس دانشگاهیم و کار اجراییم کردم.شرایط نسبتا سختی رو به دلیل نداشتن اطمینان کامل برای انتخابم گذروندم.اولین بهانه من برای تغییر رشته مثل اکثر دوستان درآمدحوزه درمان و مقایسه اون با درامد کاری خودم بود.علت دوم داشتن سطح کاری مناسب وآسایش نسبی رشته های درمان درمقایسه با مسئولیت هایی مثل سرپرست کارگاه و مدیریت پروزه بود.عزیزانی که کار اجرایی انجام دادن این موضوع رو متوجه میشن.سومین دلیل،برای کسب درامد بالا در حوزه سازندگی و عمران نیاز به سرمایه نسبتا زیادی هست که متاسفانه یا خوشبختانه این سرمایه برای رشته های درمان و پزشکی با آرامش بیشتر به دست میاد.و مهمترین دلیل علاقه شخصی خودم به حوزه درمان و مخصوصا تخصص اطفال بود.بعدازگذشت چندماه شاهد این موضوع بودم که بعضی افراد با تحصیلات بسیار پایین تونسته بودن باکمی ایده پردازی و شناختن مسیرهای کسب درامد به درامدهای بالایی برسن.منظور من کارهای کاذب مثل بازاریابی شبکه ای نیست.من شاهد درامدحداقل۵۰۰هزارتومنی یک نماکار در یک روز بودم.متوجه شدم که درامدزا بودن به هیچ وجه محدود به رشته تحصیلی نیست.یک پزشک به نسبت ارزش فعالیتی که انجام میده درامدی رو کسب میکنه و این امر کاملا قابله قبوله.مثل مقایسه طلا با مس.ولی ای کاش دوستان در کنار مقایسه پزشکان پردامد با مهندسان بیکار،پزشکان با درامد بالارو با مهندسان پرآوازه درکف ترازو قرار بدن.خیلی از پزشکا و دندون پزشکا بعد ازاینکه کمی از رشته عمران سردرمیارن از نحوه کار ما تعجب میکنن.دوستان انتخاب با ماست که بخوایم آینده خودمون رو در چه جایگاهی ببینیم ولی مطمئن باشیم که درآمد بهونه ی کاملی برای برگشت و ورود به رشته ی دیگه ای نیست

  7. امیر گفت:

   با سلام منم تازه فارغ تحصیل عمران شدم باسن ۲۲سال میخام امسال تو کنکور تجربی واسه دوندون پزشکی شرکت کنم معلوم هم نیست که عمران ده سال دیگه بهتر بشه چون فراغ تحصیل عمران خیلی زیاده ولی تو رشته های پزشکی وپیرا پزشکی ظرفیت محدوده به نظرتون کارم اشتباهه یانه؟

   • مهسا صالحی گفت:

    سلام آقای مهندس کارتون درسته به نظرم. زیست رو خوب بخونید. حتما موفق میشید. اگه سال اول قبول نشدید، سال دوم رو هم بخونید حتما با پشتکار قبول میشید.

  8. مهسا صالحی گفت:

   سلام من برادرم لیسانس برق دانشگاه شیراز روزانه رو داشت، بعد اون ی مدت بیکار بود بعد رفت ارشد رو تو دانشگاه تهران گرفت. بعد فارغ التحصیلی کار می کرد و درآمد ۹۰۰ هزار تومان در ماه داشت سال ۹۰ و اصلا راضی نبود. چون من داندانپزشک و متخصص جراح فک هستم و همش منو با خودش مقایسه می کرد. گناه برادر من این بود که به ریاضی علاقه داشت و به خونواده وابسته بود نمی تونست بره خارج واسه دکترا. به سفارش من نشست برای کنکور خوند و دندون دانشگاه آزاد قبول شد الان خیلی راضی هست. من می دونم که بچه های رشته ی ریاضی خیلی با استعداد هستن و تو هر کاری موفق. آقای مهندس شوهر من الان با دکتری مکانیک دانشگاه تهران داره با زحمت زیاد ماهی ۳ تا در میاره من درآمدم خیلی بیشتر از اونه و واقعا دلم براش می سوزه. اون کمتر از من زحمت نکشیده. شما خواهش می کنم راهنمایی اشتباه نکنید من برادر و شوهرم واسم عبرت شده.

   • امیر گفت:

    ممنون از راهنماییتون خانم دکتر روحیه دادین به من

   • صادق گفت:

    همینه لپ کلام.

   • میثم گفت:

    سلام
    من ۳۱ سالم هست. لیسانس متالورژی دارم و در زمینه کاری م بیش از ۸ تا مدرک بین الملی با سختی و خوابیدن در مسافرخونه های تهران اخذ کردم. بنده بیش از هشت سال سابقه کار رو در شرکت نفت دارم. با شرکت های مختف آلمانی،اتریشی، ایرانی کار کردم. اما به دلیل کاهش حجم کار پروژه حقوق م برگشته به سال اول. حتی تموم کارآموز هایی که داشتم الان شرایط شون بهتر از من هست. واستون بگم من در طول مدت کاریم همش توی بیابون و جاهای بشدت سخت بودم با محیطی که کمتر کسی میتونه استرس و مسئولیت های کاریش رو تحمل کنه. و اینکه در حال حاضر هم شب و روز دارم برای کارم مطالعه میکنم که اخراجم نکنم و بروز باشم.
    من دلم خیلی بزرگ بود، ورزش حرفه ایی انجام می دادم. ولی امروز به گریه افتادم که چرا باید شرایط اینجور باشه، شاید باورتون نشه سه تا دکتر رفتم همشون گفتن در اثر وضعیت کارت افسردگی شدید پیدا کردی دیگه مناسب این کار نیستی.حتی دلم نمیاد این حرف ها رو به مادر بگم که دلش بشکنه. حالا واقعا تو فکر فرو رفتم و مرتب میگم مگه کم زحمت کشیدم. حتی نامزدم هم برای کار مهندسی که الان دارم ناامید شده. دوستان خیلی سخته، زمانی می تونید درک کنید که بعد از حدودا ۱۳ سال تلاش کردن در دانشگاه و سربازی و کار ببیند به بن بست خوردین. امروز من هم مثل بردار خانم دکتر تصمیم گرفتم زندگی م رو عوض کنم چون نمیخوام آخرش با حسرت پشت سرم رو نگاه کنم.آقای مهندس کاویانی برادر خوبم من به جرات می تونم بگم چندین برابر اون شرایط سختی رو که شما فرموید بنده توی درس و کارم تجربه کردم به گونه ایی که من قسمت های سختی رو که شما بهشون اشاره کردید رو با لبخند نگاه می کردم البته بی ادبی نباشه صرفا جهت مقایسه گفتم. هیچ وقت از انجام کاری نترسید. اگه خدا کمکم که ی روزی هم من با تلاش زیاد موفق خواهم شد.این مطلبی رو که الان میخوام بگم از صمیصم قلبم عنوان ش میکنم ببنید کاری که یک پزشک انجام میده درسته بخشیش برای پول هست اما صرف اینکه حس زندگی مجدد رو به یک فرد میده و اون رو سلامت میکنه واقعا قابل ستایش و آرامش بخش هست. درسته محیط آلوده است، درسته پزشک با بیمار سرکار داره ولی انتهای قصه ش شیرین هست.همین که صبح ت رو با اشتیاق نسبت به کارت شروع میکنی کافیه.
    مادر من تا کلاس پنجم دبستان درس خوند و درسش رو رها کرد بود، الان بعد از گذشت چند سال، دیپلم ش رو گرفته و میخواد با بوجود اینکه ۵۴ سالشون هست وارد دانشگاه بشه و در رشته روانشناسی تحصیل کنه. دوستان هیچ وقت دیر نیست. زمانی دیر میشه که عمر سپری شده و با حسرت به کارهایی که میتونسین انجام بدید ولی انجام نداید، نگاه کنید.

    • ستاره گفت:

     سلام ب همه دوستان و آقا میثم،درواقع شرایط منم یجورایی کم از شرایط شما نداره اما بنظرم باتوجه ب شرایط الان مملکتمون نمیشه گفت هیچوقت دیرنیس،هرکدوم از ما یکبار بدنیامیاییم وفقط یکبار سالهای جوونی و قدرت روتجربه میکنیم نمیشه ب اوضاع امیدواربود و باامیدواری برگشت و دوباره ازاول شروع کرد زمان ب سرعت درگذره و زندگی هروز سختتر میشه فرصت ها محدودن و بنظرم اکثر ما جوونا در بن بست محصوریم من ک ب کلی ناامیدم چون زحمتام بی نتیجه موند

     • سورنا گفت:

      از این که خالصانه شرایط و وضعیت روحی خود را برای ما بیان نمودید بسیار سپاسگزارم این شرایط بر جمع کثیری از فارغ التحصیلان حاکم هست کسانی که بهترین های ریاضی فیزیک بودند امروز به همین درد مبتلا هستند و در این جهان عدالت نیست و منابع بر اساس لیاقت و عدالت توزیع نشده
      شما انسان با شرفی هستی که این موارد را عنوان کردید
      یکی از دلایل دچار شدن به این موارد نبود اطلاعات و اینترنت برای کسب اطلاعات صحیح در زمان کنکور ما دهه شصتی ها بود

    • سیاوش گفت:

     سلام میثم جان..
     منم با حرفای شما موافقم‌..منم ۶ سال هست که دارم اینور و اونور میزنم که دوباره برم کنکور بدم ولی جور نمیشه ولی من خواستم بدونم شما الان تصمیم خودتون چیه؟ الان متوجه شدید که مسیر رو اشتباه رفتید و از نظر خودتون هیچ وقت دیر نیست پس برنامه‌تون برای ادامه زندگی چیه؟

   • محمدامین گفت:

    سلام وقت عالی متعالی…درود بر شما که صادقانه دارین فرمایشات خودتونو بیان میکنین…اگه ممکنه پیام بدین خودم تماس میگیرم…کار واجب دارم با دوستان پزشکمون،میتونید راهنماییم کنید…من امینم،دانشجوی دکتری روزانه اما قصد دارم که واسه دندان بخونم،حتی کار دولتی خوب هم دارم اما واقعا تصمیممو قطعی گرفتم ۰۹۲۲۳۶۸۹۸۱۴ من بخاطر موقعیتم نمیخوام هیچکسی از مطالعه واسه کنکورم بویی ببره به همین خاطر از دوستام نپرسیدم وگرنه دوست پزشک زیاد دارم.منتظرم

   • سید گفت:

    منم میخام تغییر رشته بدم‌مهندسی الکترونیک خوندم چجور میتونم تغییر رشته بدم و‌برم پزشکی ؟؟؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید !!
    باید دیپلم تجربی رو بگیرم‌ یا میتونم بدون اونم امتحان کنکور رو‌ شرکت کنم.؟؟

    ممنون میشم ب ایمیلم جواب بدید.
    Sayed727910@gmail.com

   • اسماعیل گفت:

    انصافن حرف حقو گفتی ،تنا چیزی ک از این مقاله فهمیدم و با توجه ب وضع کنونی مملکت باید در جوابش بگم،اینه که:گربه دهنش ب گوشت نمیرسه میگه اه اه شوره
    یکی ندونه مثلن اینارو نخونی عمر گرانبهاتون تو ایران صرف چی میشه ،هی جناب شما ک نمیتونی بهش برسی حداقل این جوونای بدبختو دلسرد نکن شاید بعضیاشون رسیدن و زندگیشون عوض شد دلسردشون میکنی چن سال میرن علافی و بیکاری و حمالی اخر سر یا تا ابد میگن کاش پزشکی میرفتیم یا خودکشی میکنن،از عصر بوق تا حالا هیچوقت ن پزشک ن طبیب کارش خراب نشده این روزا فقط ده تا امپول بزنی روزی ۱۰۰ درمیاری چ برسهب پزشکی،یه جوری از بوی بد دهان میگی انگار نمیدونی اینجا تو ایران خ ها توفاضلاب کار میکنن برا چندر غاز تازه با التماس نگهشون دارن چ برسه شما با ماسک برا بالا۲۰۰ ملیون بخای کار کنی اونم اوف چ کاری پس لطفن بیخودی این جوونارو بیچاره نکنید!هرخنگی میدونه الان تو این وضعیت تنا راه چارس البته برا ما بدبختا!البته من بهش رسیدم اینارو برا بقیه گفتم!ممنونم خانم صالحی حقیقتو گفتی

   • میلاد گفت:

    ممنون خانم دکتر بابت امیدی که دادین. کلی شارژ شدم. من دانشجوی ترم ۶ مهندسی پزشکی ام. وضعیت کار بسیار داغونه بی انگیزه شدم برا رشته خودم. پرانرژی شروع کردم برا ۹۸ خیلی هم دوس دارم اون رشتهارو. ولی بعضی سایتا هی میگن میشه مثل مهندسی. ولی من میگم رشته های پزشکی بخاطر اینکه غیرانتفایی پیام نور ندارن هیچ وقت اشباع نمیشن. الان مثلا برای عمران ما تو مشهد ۲۴ تا دانشگاه داریم . هر کدوم سالی ۵۰ تا بدن بیرون میشه۱۲۰۰ نفرررررررر.

  9. فوق لیسانس مکانیک امیرکبیر هستم گفت:

   سلام
   تورو جون عزیزت نظرمو تایید کن آقای مهندس تا بقیه بخونن و تو چاه بیکاری ریاضی فیزیک نیفتن
   ممنون از خانوم دکتر صالحی که می دونن ما بچه ها ریاضی دهه هشتاد چقدر در حقمون ظلم شد

   فقط برین تجربی و انسانی
   ریاضی فیزیک یعنی بیکاری و سختی و تلاش و زحمت بدون مزد و حقوق
   کار هم داشته باشی سخته کارت
   یه لیسانس مکانیک الان اگه کار گیر بیاره باید جون بکنه تا ماهی یک تومن بهش بدن
   سمت رشته ریاضی فیزیک رفتن اشتباه محض هست
   علاقه به بیکاری و افسردگی داری برو ریاضی فیزیک
   وقتی کلی هنرستان و کاردانش و کلی دانشگاه پولی هست دیگه جا برا بچه ها ریاضی فیزیک نمی مونه. هنرستان ها و کاردانش ها و کارگاه ها آزاد همه در حال تولید متقاضیان کار در عرصه صنعت هستند و اون هم تو ایران که همه چی واردات میشه و صنعت وجود نداره ٬ شما رشته ها تجربی و انسانی و عمران رو بخونی چون خدماتی هستن و امضاشون با ارزشه کار هست توشون که البته عمران هم اخیرا اشباع شده ولی بازم از مکانیک خیلی خیلی بهتره
   مهندسی مکانیک که از همه داغون تره
   مهندس مکانیک از شریف با مهندس مکانیک از علمی کاربردی برره رو هردو بیکارن و در یه سطح تو این جامعه مگه پارتی داشته باشی گه الان پارتی دار هاشم بیکارن
   من مکانیک خوندم فوقمو از امیر کبیر گرفتم و در سال ۱۳۹۵ کنکور تجربی شرکت کردم و هم اکنون دانشجو دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهرانم و می دونم هرچی خرج کنم بعدش تو یه سال اول در میارم
   رشته ها گروه انسانی هم خوب هستن
   ریاضی فیزیک هم غیر عمران و نقشه برداری و گارها که امضاشون ارزش داره بقیه همه بیکاریه و اصلا سمتش نرین
   خوشحالم که دوباره شروع کردم و الان آقای دکترم
   الکی هم دلخوش به دلالی و بازاری شدن نکنین که از هزارنفر ۹۹۹ نفر ضرر می کنن چون دست زیاد شده

   • امیر گفت:

    داداش خیلی سختی کشیدی اونم مکانیک امیر کبیر باز من ازاد خوندم کاملا موافقم باهات ده سال پیش ریاض ی خوب بود نه العان

    • مهندس مکانیک گفت:

     دوست عزیز ابنجور که مکانیک رو میکوبونی نیستش…من دکتری مکانیک دارم..هیچ ماهی زیر ۱۰ میلیون کار نمیکنم..از نطام مهندسی و دانشگاه و شرکت نفت

     • سوگند گفت:

      واقعا راست میگید؟ من بدبخت که کاملا افسرده شدم

     • مهندس الکترونیک گفت:

      سلام مهندس عزیز من ارشد الکترونیک از شریف دارم
      اولا مگه چند نفر میتونن تو شرکت نفت استخدام بشن
      ثانیا مگه نظام مهندسی الان چقدر درآمد داره با این وضعیت ساخت وسازا و وضعیت دفترا ک نقشه ها رو ۶۰ به ۴۰ میدن
      ثالثا گیرم ساخت وسازم خوب بود مسؤلیتی که در ازاء گرفتن پول نچیز به گردن میگیرید ارزششو داره من که میگم نداره تو ساختمونی که اگه ده سال دیگه هم اگه توش اتقاقی بیوفته گردن مهندسه کلا امضا کردن نقشه اشتباهه درحالیکه پزشکا همون اول از بیمار رضایت میگیرن و رفع مسؤلیت میکنن
      به نظر من هم تو این شرایط کنکور مجدد گزینه مناسبیه

   • پریسا گفت:

    سلام منم دقیقا همین مشکل رو دارم…بنده فوق لیسانس عمرانم و ۹ ماهه دفاع کردم و همچنان بیکارم..در دوره دبیرستان و راهنمایی بسیار درسخون و اکتیو بودم و جزو برترین های مدرسه تیزهوشان بودم ولی الان تمام کسانی که از دوستان و فامیلا رفتن سمت رشته های پزشکی موفق هستن. منم واقعا حسرت اون درسخونی و باهوش بودنمو میخورم و میبینم که عملا صفرم الان. برام هم مقدور نیست در دانشگاه آزاد برم پزشکی بخونم..به نظرتون اگر فاند بگیرم از دانشگاههای امریکا برای دکترای عمران آیا موفق میشم به سطج مطلوبی از سطح علم و رفاه برسم؟؟؟؟ از همه دوستان خواهش میکنم اگه نظراتی دارند بفرمایند شدیدا نیازمند کمک هستم در این مورد.
    موضوع عجیب و شاید جالب هم اینه که دیگه اصلا نمیدونم به چی علاقه دارم و جدیدا حس میکنم به تمام علوم ( چه عمران و کلا مهندسی و چه گروههای پزشکی) علاقه دارم !!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • امین کاویانی گفت:

     نیازی نیست حتما در دانشگاه آزاد پزشکی بخونین
     قانون جدید تغییر کرده و میشه بعد از گرفتن مهندسی به صورت رایگان پزشکی خوند و هیچ مشکلی از این بابت وجود نداره

     • فرانك گفت:

      ببخشيد ميشه در مورد قانوني كه درموردش صحبت شد بيشتر توضيح بديد؟

     • مهسا گفت:

      سلام اقای کاویانی من ارشد ریاضی کاربردی هستم. من هم میتونم روزانه پزشکی قبول بشم یا فقط برای مهندسی هایت؟ لیسانسمو شبانه و ارشدمو روزانه بودم خیلی ممنون میشم جواب بدید چون کسی رو نمیشناسم که بتونم راهنمایی بگیرم باتشکر

     • سیاوش گفت:

      سلام مهندس
      برای کسی که لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترای دولتی در رشته مهندسی گرفته هم رایگانه؟؟

     • فرشید گفت:

      سلام وقتتون بخیر
      این که می گین به همه علوم علاقه دارین یعنی این که هنوز شناخت دقیقی از خودتون و روحیاتتون ندارین.. اگه توی دانشگاه معتبری درس خوندین و می تونین از یه دانشگاه معتبر فاند بگیرین به نظر من کاملا ارزشش رو داره.. هر چند که مهاجرت سختی های خودش رو داره ولی عوضش توی مکانی زندگی می کنین که ثبات و آرامش وجود داره.. اتفاقا این ویژگی ای هست که فقط توی رشته های مهندسی امکان پذیره و توی رشته های پزشکی ممکن نیست… اپلای کردن از رشته های پزشکی خیلی خیلی سخته…
      این که از اول برین پزشکی بخونین اشتباه محضه.. این کار فقط پاک کردن صورت مسئله و پریدن از یه شاخه به شاخه دیگه ای هست… اگه وضع اقتصادی بد هست به خاطر مشکلاتیه که فقط مختص کشور ما هست نه به خاطر این که یه رشته خاص بده…. اگه با همین مدرک عمرانی که دارین برین توی یه کشور دیگه درامد خیلی بهتری خواهید داشت……

    • مهدی گفت:

     پریسا خانم با سلام وعرض ادب شما ازnceesامریکا مدارک FE-PE-SEبگیر تمام دنیا برای شما کار هست واز این خراب شده فرار می کنی.

   • نارین گفت:

    منم دانشجوی مکانیکم ترم ۴ مم
    میخام انصراف بدم و تجربی شرکت کنم
    چون مکانیک با وجود این همه سختی هیچ تضمینی برای اینده نداره مخصوصا برای من که دخترم

  10. امیر گفت:

   ای ملت بیدار شوید الکی سمت فقط ریاضی نریید صد رحمت به انسانی والا

  11. حمید گفت:

   سلام دوستان اول از همه از زحمات مهندس کاویانی تشکر میکنم ک تمام جوانب و میسنجن و مطلب میزارن.
   من پایه سه عمران هستم سن و سالی هم ندارم بعداز اتمام خدمتم دو سال بیکار بودم.
   بخاطر این بیکار بودم ک همش فکر میکردم یکی باید از غیب پیدا بشه دست منو بگیره…..
   من بدون تجربه و سابقه نمیتونم پیمانکار قدری بشم همش از زمین خوردن و قاطی ساخت و ساز شدن و این چیزا میترسیدم….
   روزگار سختی بود تا اینکه دل و زدم ب دریا الکی تو اینترنت اگهی پیمانکاری زدم و کلی هم کارایی ک نکرده بودم و ولی میتونستم انجام بدم و تو اگهیم بعنوان انجام شده زدم خخخخخخ
   قرارداد اولمو نمیدونید با چ ترس و لرزی رفتم نوشتم. پیمانکاری یه اسکلت بود ک ۲-۳ماه طول کشید ب دلیل بد حسابی و این داستانا.
   من تو این دو سه ماه گلاب ب روتون تقریبا شش بار از شدت فشار عصبی و استرس تگری زدم ولی کار با سود ناچیزی بخیر گذشت و شروعی شد برای کار و کارهای بعدی ک همسایه همون ساختمون بود.
   در کل میخام بگم این شخصیت و طرز تفکر ماهاست ک باعث میشه بیکار بمونیم اگه ب خودمون اعتماد داشته باشیم تو هر رشته ای باشیم میتونیم کسب درامد کنیم فقط باید تغییر کنیم.
   خیلی دوست داشتم بیشتر بگم ولی دیگه خسته شدم.
   امیدوارم ب تغییر ایمان بیارید.
   ارزوی موفقیت دارم برای همتون

  12. محمد گفت:

   عالی بود . مرسی

  13. پریسا گفت:

   با تشکر از جناب آقای مهندس کاویانی، یک سوالی داشتم از خدمتتون
   مطالب جالبتون نشان از موشکافی شما در بررسی موضوعات رو میده، آیا اطلاعاتی در مورد بچه های مهندسی که در امریکا دکترا میخونن دارید که بازار کاریشون بعد از فارغ التحصیلی چطوره؟؟؟
   من یک هفته ست تصمیم گرفتم اقدا کنم برای رفتن، چون اینجا هر روز دارم عقبگرد میکنم، اما نمیدونم اصلا اونجا حالا که گیرم که بتونم فاندم بگیرم و پولشم یه طوری جور کنم و برم، بعدش اصن نتیجه خواهد داد؟؟؟
   لطفا اگه اطلاعاتی دارید بنده رو راهنمایی کنید تا خودکشی نکردم.
   LOL

   • امین کاویانی گفت:

    ببینین به نظر من علاقه مهم ترین فاکتور و عامله
    کسی که مهندسی بخونه و بره خارج معمولا آمریکا اون رو تبدیل می کنه به یه پژوهشگر
    یعنی اینجوری نیست که شما برین اونور آب و مهندسی کنین و پول دربیارین
    اونور میرین و ریسرچ برای اونا انجام میدین که شرکت های خودشون از طریق تحقیقات و پژوهش های شما پول دربیارن
    اکثرا برا همین ایرانیا رو فقط برا دکترا میگیرن و ارشد خیلی سخت هست
    جالبه بدونین وقتی میرین اونجا دکتری بخونین یک دونه همکلاسی امریکایی بومی پیدا نمی کنین همه از کشورای جهان سوم هستن… اونا دلشون به حال ما ایرانیا نمیسوزه ما رو فقط و فقط برای ریسرچ کارهای خودشون میخوان و این که یه پول بخور و نمیری بهمون بدن و از طریق ریسرچ های ما خودشون بتونن به ثروت های کلان دست پیدا کنند.

    • پریسا گفت:

     بله کاملا موافقم باهاتون.
     اما مساله ای که هست میخوام بدونم بعد از اتمام دوره تحصیل، که در واقع ما براشون یکجور ابزار بودیم، بعدش چی؟ من به اون فکر میکنم که بعدش میشه کاری کرد یا نه. چون من اکثر دوستام بصورت RA و TA رفتن اما همه در حال تحصیلن و مهمتر اینکه هیچ کسی اصن نمیخواد خیلی توضیح بده از شرایطش…!!!! یکسری هم هستن از اشنایان دور که مثلا تو گوگل کار میکنن و به نظر راضی میان. واقعا نمیدونم بهترین راه چیه. اما اگه بدونم که بعد از اتمام دوره تحصیل امکان کار هست حتما میرم.

     • امین کاویانی گفت:

      ببین بعدشم همونه
      شما مثلا برای گوگل یه ریسرچ میزنین پول میگیرین
      تو سازمان های مختلف می تونین کار کنین و پول هم میگیرین ولی خب کارتون ریسرچ هست
      یا میتونین استاد دانشگاه بشین
      یا بیاین ایران استاد بشین اصلا

      • پریسا گفت:

       خب غم انگیزه ولی بازم سرانجامش بهتر از موندن در ایرانه. اینجا دیگه هیچ امیدی به هیچی نیست

      • hadis گفت:

       تعداد کمی از شرکتها هستن که کار ریسرچ انجام میدن . اکثرا کار مهندسی انجام میدن علت این که تعداد کمی دانشجوی کانادایی یا آمریکایی در دوره های ارشد و دکترا هست اینه که سریع وارد بازار کار میشن. اینجا ملت مدرک گرا نیستن بیشتر دنبال زود به درآمد رسیدن هستن.

  14. پریسا گفت:

   البته من خودم خیلی دوست دارم که ایران بمونم. کشورمو دوست دارم و میدونم اگه برم خیلی اذیت میشم جای دیگه……اما اینجا هم وضعیت اشتغال خیلی ناامید کننده و کلافه کننده ست. یکماه در شرکت مهندسی کار کردم روزی ده ساعت فقط ۹۰۰میدادن!!! انصراف دادم.
   نمیدونم واقعا که چه راهی بهترین راهه. کاملا گیج و کلافه م.

   • hadis گفت:

    من نمیدونم شما که از ایران خارج مشدید چه طور همچین نظری میدید. اولا که الان تو همه رشته های مهندسی کلی دانشجوی ارشد هم تو دانشگاههای آمریکا و کانادا هست. دوما بعد از تحصیل ۹۰% وارد شرکتها میشن. استاد دانشگاه شدن کار سختی هست و ظرفیت پذیرشش پایین

   • ابوالفضل گفت:

    سلام پریسا خانوم
    نمی دونم این پیام رو می خونین یا نه ولی حالا تیر تو تاریکی می اندازم و امیدوارم حرفام به دردتون یا بقیه بخوره
    مهندسی – تو هر رشته ای – تر میلی از این ۳ چیزه

    دانش – مهارت ( تخصص ) – ابتکار

    هر شغل دیگه ای ، دو تای اولی رو داره و اگر سومی رو داشته باشه، عالیه .( که در اون صورت مهندسه 🙂 )

    نه این که همه مهندس ها مبتکر و خلاق اند. ولی چون رشته ریاضی اشباع شده، دانش و مهارت رو از افراد زیادی می تونی کسب کنی

    چه تهران، چه شهرستان
    چه این آموزشگاه، چه اون کارخونه
    چه دانشگاه شریف، چه دانشگاه آزاد

    ولی خلاقیت و ابتکار اکتسابی نیست

    منظورم از خلاقیت ، الزاما نابغه بودن یا حتی با هوش بودن نیست ، منظورم رفع نیاز کارفرماست

    شما اگه بتونی با قابلیت های حل مسئله ای که داری، مسائلی و مشکلات رو حل کنی، همه جا برات مار هست، کلاس کارت هم از صد تا دکتر و وکیل بالاتره.

    اگر کسی تو خودش خلاقیت و حل مسئله و بزرگ فکر کردن می بینه، شک نکنه که مهندسی بهتره تا پزشکی

    فرقی هم نداره که ایرانی یا آمریکا، اقتصاد عالیه یا داغون، صاحب فکر و اندیشه ، همیشه برنده است

  15. محمد گفت:

   با سلام مهندس عمران پایه سه هستم دارای صلاحیت نظارت و اجرا و محاسبات با درامد ماهیانه بین هشت تا ده.

   • رامتین گفت:

    محمد جان خواب دیدی؟خیر باشه! به عمران پایه سه ،تره هم خرد نمی کنند.من عمران پایه یک ارشد در طراحی ،نظارت ،اجرا و استاد دانشگاه نصف مبلغی که شما در خواب دیدید ،درآمد ندارم

   • hadis گفت:

    تعداد کمی از شرکتها هستن که کار ریسرچ انجام میدن . اکثرا کار مهندسی انجام میدن علت این که تعداد کمی دانشجوی کانادایی یا آمریکایی در دوره های ارشد و دکترا هست اینه که سریع وارد بازار کار میشن. اینجا ملت مدرک گرا نیستن بیشتر دنبال زود به درآمد رسیدن هستن.

   • محسن ق گفت:

    قطعا تعداد مهندسان شهر شما به نسبت کمه. تو شهر ما سه ساله که فقط ۵۰% سهمیه رو باز می کنن و یکی مث من متراژ کار دو سال اخیرم صفر بود. البته به برخی از دوستانم که شهرای دیگه هستن میگم، ولی باور نمی کنن، چون شهر اونا وضعیت بهتره. اما بطور ما ایرانو در نظر می گیریم. خود من با ۱۰ سال سابقه کار، برای ۶.۷ دفتر مهندسی کار می کنم که اونام مث خودم صفر هستن و همشون راه درآمدشون از منبع دیگری است

  16. اسماعیل گفت:

   سلام به همه
   چیزی ک وجود داره ظرفیت ها توی رشته های علوم پزشکی ب شدت بالا رفته.
   دانشکده های دندونپزشکی در عرض ۱۰ تا ۱۲ سال بیش از ۴ برابر شدن.
   در مورد تخصص ها هم این قضیه صادقه. در مورد تخصص های دندون مثلا پذیرش جراح فک و صورت سال۷۹ و ۸۰ فقط ۹ نفر بود و امسال ۵۰ نفر. یعنی ظرفیت پنجو نیم برابر شده در عرض۱۶سال….در مورد بقیه تخصص ها چ دندان چ پزشکی وضع همینه. وضع در مورد تخصصای پزشکی هم تقریبا به همین بدیه.مثلا ظرفیت تخصص گوش حلق بینی از ۵۴ نفر در سال ۹۳ تبدیل شد به ۱۰۰نفر در سال ۹۴٫ یعنی دوبرابرشده و قس علی هذ
   با اطمینان عرض میکنم که تنها باز مانده در بین تمام رشته های دانشگاهی لوکس و پر طرفدار -ینی پزشکی دندون و دارو- درحال نابود شدنه و قطعا در آینده نزدیک سیاست های حاکمیت کشور این رشته رو هم ب نابودی خواهد کشوند و رسما برای یک تا دو دهه آینده کشور پرخواهد بود از کسانی ک مدرک دکترای دندون و دارو و پزشکی دارن و بدنبال اخذ پروانه مطب و استخدام در درمانگاه ها و … هستن.
   با این اوصاف از الان اگه کسی شروع بکنه ظرف ۶تا۷سال آینده بی شک جای هیچ کاری برای پزشک و دندانپزشک عمومی باقی نمیمونه و برای تخصص هم اگه از همین امسال شروع کنه در بهترین حالت ۱۰ تا۱۲ سال زمان میخاد که هیچ شکی نکنید که اونموقع سطح درامد متخصصین هم ب شدت تنزل پیدا کرده و ابدا آمار و ارقامی ک منتظرش هستیم که بدست بیاد و یک ساله تمام این سالها ی تحصیل رو جبران کنه، در کار نخاهد بود.

   • مصطفی گفت:

    حتی اگر چنین باشه که شما می‌گید، درآمد پزشک‌ها در ایران الان چندین برابر درآمد پزشک‌ها در آمریکا و یا کشورهای اروپایی هست، با وجود اینکه در اونجا هم پزشک‌ها از مهندس‌ها درآمد بیشتری دارن. با این تعداد بالای ورود به پزشکی، درآمد متوسط پزشک‌ها که صفر نمیشه، بلکه نهایتا نصف بشه که باز هم بسیار بیشتر از رشته‌های مهندسی هست.
    درباره‌ی اشباع بازار پزشکی و سلامت که فرمودید، اتفاقا بد نیست بدونید این روزها در همه جای دنیا سرمایه‌گزاری توی حوزه سلامت به شدت افزایش پیدا کرده و خیلی از شرکت‌ها دارن از بازارهایی مثل صنایع دفاعی، به صنایع بهداشت و سلامت وارد میشن. تعداد سرانه پزشکان در دنیا در دهه‌های آینده یقینا بیشتر خواهد شد و همه این‌ها به خاطر افزایش اهمیت سلامت و کیفیت زندگی برای مردم توی قرن بیست و یکم هست.
    ————————-
    تا زمانی که پول نفت در کشور وجود داشته باشه، درآمد پزشکان هیچ‌گاه در خطر قرار نخواهد گرفت، چون پول نفت که از کانال‌های مختلف به جامعه تزریق میشه در نهایت می‌تونه به جیب پزشک‌ها برگرده. اما برای ایجاد دورنمای نسبتا مثبت برای مهندسی (که البته باز هم پایین‌تر از پزشکی خواهد بود/ مثل کشورهای اروپایی و آمریکا در حال حاضر)، نیاز به رسیدن کشور به توسعه اقتصادی هست که در خوشبینانه‌ترین حالت تا چند دهه‌ی آینده محقق نخواهد شد.
    به بیان دیگه، در بدبینانه‌ترین حالت ممکن، به راه بادیه (پزشکی) رفتن به از نشستن باطل در رشته‌های مهندسی است دوست عزیز.

  17. مصطفی گفت:

   دوستان مهندس عزیز
   اگر شما به کار یا دانش خاصی بیش از هرچیز علاقه شدید دارید بحث شما جداست و صرفا باید دنبال علاقه‌تون برید و مطمئنا در آینده راضی خواهید بود. اما اگر به دنبال راه متعارفی هستید که همه طی می‌کنن (چیزهایی مثل درآمد خوب، پرستیژ شغلی خوب، تشکیل خانواده،… و سایر جزئیات خیلی مهم نیست براتون) الان دو راه بیشتر ندارید:
   ۱- تغییر رشته به یکی از رشته‌های پزشکی و رسیدن به امید و رفاه و آینده‌ی نسبتا تضمین‌شده در ایران و کنار خانواده و دوستان.
   ۲- رفتن به دانشگاه‌های خارج از کشور برای ارشد یا دکترا و در نهایت مهندس شدن در یکی از کشورهای خارجی. این گزینه به معنی درآمد و رفاه نیست (در سال‌های اول کار انتظار درآمد نهایتا تا حدود ۷۰ هزار دلار در سال در آمریکا رو میشه داشت که متوسط با پایین هست)، اما حداقل کیفیت زندگی و آسایش در اونجا کلا بالاتر از ایران هست و لااقل این یک دل‌خوشی رو خواهید داشت. این به معنی خط کشیدن روی مسائلی مثل کنار خانواده و دوستان بودن (و حتی احتمالا ازدواج قبل از ۳۰ سالگی) هست.
   گاهی لازم هست آدم تصمیم‌های سخت بگیره اما بعدا می‌فهمه که ارزشش رو داشت. پس قبل از اینکه دیرتر بشه برای زندگی‌تون یه اقدام اساسی بکنید.
   موفق باشید.

   • پریسا گفت:

    تغییر رشته به گروه های پزشکی ( دندان و دارو و پزشکی) خیلی خوبه. اما نکته مهم اینه که ده سال آینده رو باید تو ایران بمونبم و درس بخونیم و معلوم نیست که بعدش اوضاع چطور خواهد شد. بهترین گزینه از نظر من تحصیل این رشته ها در اروپا هست که من اگه پول داشتم حتما اقدام میکردم. متاسفانه هیچ پول اضافه ای برای این کار ندارم و دیگه از دیشب تصمیم گرفتم که برای همون دکترای عمران امریکا و کانادا اقدام کنم ( بصورت گرفتن فاند)

   • اسماعیل گفت:

    سلام عرض ادب
    بحث عرضه و تقاضا رو نمیشه نادیده گرفت
    به هرحال گردش مالی در حوزه ی سلامت هم مقدار مشخصی داره. حالا شمااین مقدارو بخاین ب این حجم اضافه شده تقسیم بکنید. قطعا سرانه درامد و میانگین بشدت کم خواهد شد
    ی نکته دیگه اینکه هنوز خروجی های اون افزایش های وحشتناک ظرفیت وارد بازار کار و تاسیس مطب و… نشدن.
    قطعا از یکی دو سال آینده ک اون حجم بالای دانشجو فارغ التحصیل بشه، هرسال رشد قارچ گونه مطب ها و فراوون شدن پزشک و متخصص توی هر کوچه و خیابونی قشنگ ب چشم میاد و ناگهان تابوی پزشکی و درامد و پرستیژ بالا هم درهم خواهد شکست. واقعا پیشگویی یا علم غیب لازم نداره. فقط کافیه فرایندی ک تک تک رشته های ما رو ب نابودی کشوند رو مرور کنید و ب اتفاقات این چن سال اخیر در حوزه جذب دانشجو در رشته های پزشکی هم نگا کنید.
    قطعا تاریخ اینبار برای گروه پزشکی تکرار خواهد شد

  18. ستارم گفت:

   سلام …مهندس کاویانی
   مقالتون بی نظیر بود ‌‌‌‌‌…عالی. ..
   آن شا الله ما مهندسا دوباره ایران رو می سازیم
   از طرف یک دانشجو برق

   • فاطمه گفت:

    سلام
    من ظرفیت پزشکی رو در چندین سال بررسی کردم
    ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش هم پیدا کرده بنابراین این اشباعی که شما ازش حرف میزنید هرگز اتفاق نمیفته
    اشباع وقتی اتفاق میفته که ظرفیت پذیرش زیاد باشه وکار رقابتی مثل رشته های فنی مهندسی که دیگه الان بدون کنکور هم میشه واردش شد

    • فاطمه گفت:

     سلام من ورودی ۹۱ رشته مهندسی کامپیوتر دریکی از دانشگاه های دولتی هستم. والان به شدت پشیمونم از اینکه چرا اومدم ریاضی چون همکلاسی های راهنمایی و دبیرستانم رو میبینم که درسشون متوسط بود رفتن تجربی و اکثرشون حداقل پرستار شدن و در بیمارستان و یا آزمایشگاه و یا بهداشت دارن کار میکنن و من بیکارم و در خونه نشستم دیگه کم کم دارم افسردگی میگیرم. آخه تو این کشور عقب افتاده و جهان سومی ریاصی اومدن بی فایده هست چون صنعتمون فلجه و نیازی به مهندس نیست ولی مریض همیشه برای درمان و۹ود داره.
     خدایا به هممون رحم کن😢😢😢

   • سورنا گفت:

    احسنت
    اصول علم اقتصاد خود رو بر جامعه تحمیل خواهد کرد
    وارن بافت استاد خلق پول از پول سخن معروفی دارهو اینه که : بزرگترین درسی که از تاریخ گرفتم اینه که مردم هیچ وقت از تاریخ و گذشته درس نمی گیرند و تاریخ مکررا تکرار خواهد شد

    مهندسان اولیه به علت عرضه پایین مهندسی و تقاضای جامعه برای خدمات مهندسی ثروتمند شدند
    همین طور وکلا
    و …
    تعادل در نهایت برقرار خواهد شد و با یک تاخیر همه رشته ها رو شامل خواهد شد حتی پزشکی
    وقتی مهندسی بیکار شد
    حرکت جمعیت دانشجوی جدید به سمت پزشکی داخل و خارج افزایش یافته و نهایتا بیکاری یکنواخت شامل تمام رشته ها خواهد شد

    درسال ۱۳۸۳ که سال کنکور بنده بود تلویزیون ایران از انبوه پزشکان عمومی بیکار می گفت
    بنابر این حرکت به مهندسی شدت گرفت و بیکاری شدید مهندسی نتیجه ان بود

  19. شاهین گفت:

   پیش به سوی رشته ی جذاب پزشکی و کشور دوست داشتنی ایتالیااا…………………………………..

  20. نیما نعمتی گفت:

   با سلام خدمت مهندس کاویانی و دوستان گرامی
   من در حال حاضر دانشجوی دکترای دانشگاه تهران هستم ارشد هم دانشگاه شریف بود کارشناسی هم دانشگاه دولتی و روزانه بودم…
   بنده تصمیم گرفتم که انصراف بدم فقط از شما و دوستان چند تا سوال داشتم که اگه کسی جوابش رو میدونه لطفا نظر بده..
   سوال اول اینکه آیا من میتونم کدرشته‌های مربوط به روزانه دندانپزشکی رو انتخاب کنم یا اینکه فقط پردیس و خودگران باید انتخاب کنم؟
   سوال دوم اینکه اگه میتونم روزانه انتخاب کنم آیا نیاز به شهریه هم داره یا نه؟؟اگه لازم هست که شهریه بدم هر ترم متوسط حدودا چند تومن باید هزینه کنم؟؟
   تمنا میکنم که نظر بنده رو حتما در معرض دید دوستان قرار دهید…با تشکر

   • پریسا گفت:

    چطور میتونید دوباره به کنکور ایران فکر کنید؟ خیلی سخته و اعصاب خرد کن. شماکه دکترا میخونید حیف نیست ؟

   • محمد گفت:

    اخیرا می توان دو بار در روزانه خوند… خیر رایگان هستش

   • عبدالرضا گفت:

    سلام دوست و استاد عزیز!
    به طور کلی بر اساس قانون جدید شرکت کلیه دانش آموختگان دانشگاهی در کنکور سراسری مجاز بوده ولی آن دسته از فارغ التحصیلان که مدارک خودرا از دانشگاه دولتی(و به عبارتی روزانه و فاقد شهریه)اخذ نموده اند حتی در صورت قبولی در رشته های روزانه ملزم به پرداخت شهریه براساس مصوبه وزارتخانه هستند که البته این موضوع به منظور برقراری عدالت و فرصت یک نوبته از آمورش رایگان وضع شده که به نظربنده منطقی ومنصفانه به نظر میرسد.ارادتمند: عبدالرضا محمودیان

  21. سعید گفت:

   سلام جناب مهندس. اینکه فرمودید با مدرک مهندسی میشه برید پزشکی چجوریه

  22. مصطفی گفت:

   ادعای اشباع بازار پزشکی درآینده نزدیک بسیــــار خنده‌داره. شاید در کلان‌شهرها تا حدی این‌طور باشه که می‌گید ولی کافیه یه پرس‌وجو از شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر بکنید (اکثر شهرهای ایران). می‌بینید که به زحمت پزشک متخصص توی زمینه‌های مختلف پیدا میشه و مردم مجبورن راه طولانی رو طی کنن و به شهرهای بزرگ‌تر بیان. در سال‌های آینده با اشباع نسبی بازار در تهران و شهرهای خیلی بزرگ مشابه، پزشک‌ها مجبور میشن توی شهر یا استان خودشون خدمت کنند، البته با همون درآمد بسیار بالا. اشباع بازار پزشکی حتی در افق ۳۰ ساله هم دیده نمیشه دوست عزیز!
   قضیه پزشکی از هیچ جنبه مثل مهندسی نیست. نه میشه با اضافه کردن صندلی توی کلاس اون‌قدر دانشجو گرفت، نه میشه اون‌قدر سریع (توی ۴ سال مثل مهندسی) پزشک متخصص تولید کرد، نه رکود وحشتناک و صنعت ورشکسته کشور تاثیری روی بازار و درآمد پزشکی میذاره.

   • محمدرضااابته به زودي دكتر گفت:

    ممنون از اقاي كاوياني
    و همين طور ايشون كه واقعاا صحه كلامشون مشخصه
    درود بر حرف ها و نگرش هاي مثبت شما
    ممنون از واقع بيني و دلگرمي به كساني مثله من كه بعد از ٧سال درس ميخخواند برگردند و پزشكي ازمون بدند
    متشكرم از همه دوستاني مثله ايشوووووووون

   • مجید گفت:

    در سی سال آینده دیگر برای شغلی پولی پرداخت نمی شود و هزینه زندگی به صفر می رسد. هوش مصنوعی و انرژی هایی که کشف می شوند بالاخره عدالت شرایط زندگی را در زمین برقرار می کنند 😉

   • صادق گفت:

    نه عزیز بگو پزشکان تجارت می کنند اونهم از نوع حرام.این حرفا چیه.

  23. امین فوق عمران سازه گفت:

   به نام خدا
   من خودم فوق عمران از دانشگاه ازاد دارم تقریبا حدود سه ماه روی این قضیه کار کردم البته اینو بگم که درامدم حدود ۴۵۰۰۰۰۰ تضمین شده است و کارمم دولتی و مجردم و۲۷ ساله اینارو گفتم که کاملا با شرایط ام تا حدودی اشنا باشید و این قضیه رو تا حدی روش زوم کردم و با بقیه هم در رابطه با دکترای عمران و یا دندانپزشکی خیلی مشورت کردم و تمام کامنت ها رو خوندم به نتایج زیر رسیدم :
   ۱_ رشته دندان پزشکی با تمام لوازم ایرانی یعنی یه یونیت و ابزار اولیه و عکاسی حدود ۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ هزینه داره ( لوازم اگه خارجی باشه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون )با یه مطب تو جاهای متوسط سمت خیابان ازادی که بخوای کرایه کنی باید ۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ پیش بدی ماهی حدود ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ کرایه و حدود ۲۰ میلیون هم مواد اولیه می خواد خلاصه با یه حساب کتاب سر انگشتی می فهمی که نزدیک ۴۰۰ میلیون پول اولیه می خواد بارم اینو بگم که اعداد به تاریخ ۹۶/۱۱/۲۱ هست و اینم بگم هزینه استحلاک دستگاه ها و تعمیرات و اب و برق و گاز و پول منشی و مالیات و… رو تو اعداددذکر نکردم و با ۴۰۰ میلیون تو هر کاری بزنی تقریبا می تونی موفق بشی ویا در بدترین حالت ممکن سود بانکی بگیری میشه ماهی ۷ میلیون در ماه کسی حاضره به همین عدد تو ماه باخت بده؟
   ۲_ اینایی که دکتری رو میگیرن با درامد ماهانه ۲۰ میلیون خالص ۲۰ ماه باید کار کنه که میشه نزدیک دوسال ناخالص این درامد باید حدود ۲۵ تا ۳۰ تومن در ماه باشه
   ۳_ دندانپزشکی جزو بیماری های زیبایی هست و اینکه پولی بهت بجز کشیدن دونه ای ۵۰ تومن و پر کردن سطحی اونم بگیرید ۲۰۰ تومن که نیست چیزی بهتون نمیده اهای اقایونی که درامد بالا رو می بینید وقتی حقوق عرف جامعه شما بگیر ۲ میلیون که نیست
   چند نفر میرن سراغ عصب کشی و روکش باقیمت حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ تومن
   ۳_ امتیاز مطب رو تو تهران و پنج شهر بزرگ کردن ۴۶۰ امتیاز که با دوره طرح توی مرز زاهدان باید سه سال پر کنی اینم به تاریخ ۹۶/۱۱/۲۱ که می تونید تو سامانه جواز مطب پزشکان و دندان پزشکان مراجعه کنید و ببینید
   ۴_ بعد شما اگر دندونت عصب کشی بخواد میری پیش دندان پزشک عمومی یا متخصص با قیمت های مصوب یکسان تقریبا
   ۵_ یه نگاهی به نرخ رشد جمعیت هم بکنید
   ۶_ توی تهران یه نمونه از این قضیه رو میشه حس کرد اونم جراحی بینی هست سال ۸۷ _۸۸ که مد شد همه عمل کنند قیمت۵ تا ۷ میلیون بود الانم همینه پس افزایش قیمتی نمی بینیم چون دست زیاد شده
   ۷_ طبق گفته زالی رییش شورای نظام پزشکی ۲۰ درصد جذب بدنه دولتی میشن پس ۸۰ درصد تو ایران باید مطب بزنن
   ۸_ برسیم سراغ کلینیک ها ،شما خودت رو بذار جای یه مدیر کلینیک دکتر متخصص استخدام می کنی یا دندان پزشک عمومی چون کلینیک های خوب کار خودشون رو به خاطر یه دندان پزشک عمومی تازه فارغ التحصیل خراب نمیکنه که طرف بره و مشتریش بپره مگه دندان پزشک ها در هر بخش بیش از ۱۰ تا دندون میکشن یا بیش از ۱۰ نا دندون پر می کنن ویا عصب کشیمی کنن
   ۹_ این همه که می گن ظرفیت رو کم کردن بازم تقریبا ۱۰۰۰ تا پذیرش دارن که تو ۸ سال درس خوندن و طرح میشه ۸۰۰۰ نفر کمه ؟ تازه درس خوانده های خارج از کشور هم هیچ با توجه به اینکه ۲۰۰۰۰ دندانپزشک داریم تقریبا ۴۰ درصد بازار کار رو از دست میدید
   ۱۰_ توجه کنید که ما در تمام رشته ها میلیاردر داریم مثلا وکیل میلیاردر دامپزشک میلیاردر مهندس عمران میلیاردر و ……پس شما اندک افراد پزشک رو در نظر نگیرید
   ۱۱_ ما چه طور به سراغ مهندس مالتی مدیا میریم که از مدیریت و اجرا و سازه و نقشه و کد سر در بیاره قطعا تو این رشته ام همینه
   در پایان هم از همه تشکر می کنم و اگر جایی شک داشتید سرچ کنید تو گوگل

  24. زهرا گفت:

   دوستان من رتبه ۵۰۰در سال ۸۶ در رشته انسانی داشتم چون علاقه زیادی به ورزش و علم اون داشتم رفتم دانشگاه تهران تربیت بدنی خوندم و فوق در کل ۷سال تمام با اینکه همزمان با دانشجو بودنم مربیگری هم میکردم الان دبیر ورزش هستم ۲حقوق و از راه مربیگری البته حرفه ای هستم و تیم قهرمانی دارم ۳حقوق و ۳۰سال سن دارم چند سال پیش تصمیم گرفتم برم پزشکی بخونم اما از چند تا مشاور تحصیلی
   مشاوره گرفتم گفتن نرو سرابه الان خیلی پشیمونم و ولی چند تا از دوستانم جای ازمون فوق کنکور پزشکی دادن و قبول شدن همه از جایگاه و موقعیت بهتری برخوردار هستند و ازدواج های موفقی هم داشتن و در زمینه ورزشی فعالن . بدون منطق دنبال علایق نرید مثل من که ورزشکار حرفه ای تحصیلکرده بودم اما الان همون ورزش داره داغونم میکنه و دارم از کار افتاده میشم.

  25. عارف گفت:

   من پشت کنکوریم….یه هفته دیگه ثبت نام کنکوره….رشته ام ریاضی بود و عاشق کامپیوتر و ساخت و ساز…طبق حرفهای ملت نشستم زیست بخونم کنکور تجربی بدم،ولی انقدر جمعیت زیاده و انقدر زیست حوصله سر بره،و انقد بازار نوسان داره،ک الان نمیدونم چ کنکوری ثبت نام کنم؟یکی میگه پرستاری هزارتا مکانیک می ارزه،یکی میگه کامپیوتر بهتر از هوشبریه،یکی میگه حقوق میلیاردی پزشک کجا و فقر مهندس برق کجا…عین ….تو گل گیر کردم،نمیخوام ۴سال دیگه مثل یه عده برم از اول کنکور بدم….دلم میگه ریاضی عقل(فعلا)میگه تجربی،اما اینده اصلا قابل پیش بینی نیست….یکی کمکم کنه⚠⚠⚠⚠😓😓

   • شيوا گفت:

    خيلي از رشته هاي علوم پزشكي در حال حاضر بازاركارشون تثبيت شدس مهندسي اگه خودت سرمايه داري خوبه ولي اگه نداري برو تجربي

  26. شيوا گفت:

   من خودم سال اخر پزشكيم همه نوشته هاي نويسنده تقريبا درست بودن بنظر منم اصلا ارزش نداره يكي ك مهندسي خونده دوباره بياد از اول پزشكي بخونه درس پزشكي بشدت سخته و از اون سخت تر كشيك هاي ٣٠ساعته پزشكيه ك واقعااا درس خوندن در مقابل اين سختي هيچه يعني هر ٣روزي يبار ٣٠ساعت نخوابي و گاهي نتوني غذا هم بخوري و فقط بدويي و سرپا باشي
   در مورد حقوق طرح هم بستگي به خود فرد داره معمولا اگه ادم زرنگي باشي و البته سختي بدي به خودت حقوق بالا و خوبي داري حتي تو شهرهاي نسبتا خوب ولي زحمت داره.
   پزشكي برا كسي خوبه ك تازه ميخواد كنكور بده و علاقه داره مني كه عاشق پزشكي بودم الان كم اوردم ديگه حالا فك كنيد علاقه هم نباشه

   • امین گفت:

    سلام نه اینطورنیس تو کشورهای جهان سوم همیشه رشته های پزشکی از لحاظ بازار کار حرف اول رو میزنن ایران هم از این شرایط مستثنی نیس به نظر بنده رشته های پزشکی از لحاظ درسی به مراتب راحتر از رشته های مهندسی هستند .

  27. میثم گفت:

   حرف دلتونو گوش کنید
   اگه فکر میکنید پول خوبه برید دنبال پول
   اگه پزشکی پزشکی
   یا هرچی…..
   مهم اینه که این یقین رو داشته باشید که شما انسان هستید و میتونید!

   اینقد فکر نکنید راه واسه همه یکی هستش!

   دوستون دارم مهندس میثم 😍💚

  28. ز.د گفت:

   سلام
   من در دبیرستان رشته ی ریاضی فیزیک خواندم و مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ام هر دو ریاضی فیزیک هستند .
   امسال ( ۱۳۹۶ ) هم کنکور ریاضی دادم .
   به تازگی و طی چند روز پیش به رشته پزشکی علاقه مند شدم و دلیل علاقه مند شدنم کمک کردن به بیماران و نجات دادن جان آن ها حتی در بدترین و حساس ترین شرایط است .
   اما متأسفانه چیز زیادی درمورد رشته ی پزشکی نمی دانم .
   در اینترنت هم رفتم اما به نتیجه نرسیدم و اطلاعات خاصی در مورد این رشته به دست نیاوردم .
   لطفاً شما من را راهنمایی کنید . البته هرچه زود تر ؛ زیرا ثبت نام برای کنکور سال آینده ( ۱۳۹۷ ) ، هشتم بهمن به پایان می رسد و من هنوز تردید دارم که رشته ی تجربی را انتخاب بکنم یا نه .
   لطفا بگویید دوره های پزشکی چه هستند و هر کدام چند سال طول می کشد . دوره های انترنی و رزیدنتی و … چه هستند و هر کدام چند سال طول می کشد .
   من به گرایش جراحی قلب و عروق علاقه دارم . آیا پس از گذارندان همان ۷ سال عمومی ، می توانم وارد این گرایش بشوم ؟
   کلاً چند سال طول می کشد که یک پزشک و جراح کامل بشوم یعنی بدون حضور استاد جراحی کنم .
   لطفاً در مورد دوره های تخصص و فوق تخصص و … هم توضیح بدهید .
   آموزش پزشکی به صورت نوین که به تازگی در برخی دانشگاه ها به این صورت آموزش داده می شود چیست ؟
   طرح پزشکی چیست ؟ دوره های کمک به مناطق محروم اجباری است ؟
   ۷ سالی که عمومی می خوانیم دقیقا شامل چه مواردی است ؟
   تشریح جسد فقط در همان ۷ سال عمومی است ؟ و آیا ممکن است دست و پای قطع شده و جنین سقط شده و … را هم تشریح کنند ؟
   اگر بتوانید راهنمایی کنید ، بسیار بسیار شاد می شوم .
   دارم کلافه می شوم ، هم به رشته های فنی و مهندسی علاقه دارم و هم به پزشکی ! در ایران هم که نمی شود هم در کنکور ریاضی شرکت کرد و هم در کنکور تجربی . یکشنبه هشتم بهمن هم مهلت ثبت نام در کنکور به پایان می رسد و من هنوز نمی دانم کدام یک را انتخاب کنم .
   پس لطف کنید هر چه زودتر پاسخ من را بدهید .
   سپاس
   خدانگهدار

  29. زهرا گفت:

   سلام
   دلیل دومتان برای نخواندن پزشکی ، سخت بودن درس های پزشکی است که به نظر من اصلا درس های پزشکی سخت نیستند ، اگر در کاری عشق وجود داشته باشد، تمام آن چیز هایی که از نظر دیگران سخت هستند ، برای آن فرد عاشق نه تنها سخت نیستند بلکه همه لذت و شادی هستند . اما اگر کسی علاقه ی خاصی به پزشکی نداشته باشد و به زور مادر یا پدر پزشکی بخواند، خب برای آن فرد ممکن است بسیار سخت و کلافه کننده باشد و در آخر هم یک پزشک خوب نخواهد شد.

  30. محمد زاهدی گفت:

   درمورد سختی و شرایط کار باید بگم،که به عنوان مثال یک مهندس نفت و یا معدن،و یا حفاری در بدترین شرایط کاری و بدترین اقلیم ها(که نیازی به توضیح نیست)،تنها با حقوق حدود دو میلیون تومانی در ماه کار میکند(که همان هم برای عده کثیری از فارق التحصیلان دانشگاهی آرزو است)،و در مورد طول دوران تحصیلم،یک مهندس ،خوب که درس بخواند،۶ ساله ارشد میگیرد،چه عیبی دارد،شما ۷ ساله دکتری پیوسته پزشکی بگیرید؟
   همچنین احترام و جایگاهی که یک پزشک دارد،را یک مهندس معدن هرگز ندارد.

  31. رضا محمدی گفت:

   با سلام و تشکر فراوان از اطلاعات جامع و دقیقی که با ما به اشتراک گذاشتید.
   من خودم فارغ التحصیل ارشد رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه تبریز هستم. بعد از خدمت سربازی در آزمون استخدامی وزارت نیرو قبول شدم و الان کارمند پیمانی شرکت آب و فاضلاب هستم.
   تقریبا یک سالی است که بخاطر شرایط کاری و حقوق کم که در محل کارم دارم تصمیم گرفته ام (اجباراً) که مثل خیلی های دیگر همرنگ جماعت بشم و کنکور پزشکی بدم.
   با توجه به رتبه های کنکورم احتمال قبولی ام در پردیس های پزشکی و دندانپزشکی را متوسط به بالا در نظر میگیرم.
   به نظرتون اگر همزمان با کارم بتونم درس پزشکی رو بخونم و بعدش از وزارت نیرو به وزارت بهداشت انتقالی بگیرم؛ ارزش داره روی پزشکی سرمایه گذاری کنم؟

  32. mahya گفت:

   منم امسال كنكور دارم رشتم رياضيه ولي بين دوراهي گير كردم نميدونم خوبه برم داروسازي يا دندون پزشكي بخونم پيش خواهرم خارج كشور يا بمونم و مهندسي بخونم واقعا كدوم سخت تره ؟ يعني براي مهندسي در ايران هيچ درامدي نيست واقعا؟؟؟؟؟؟

  33. حسین گفت:

   نه دکتری شریف بیکاره . تازه در مورد مهندسی حرف می زنید

  34. فرهاد گفت:

   سلام. همه کامنت ها رو از ابتدا خوندم. من مهندس عمران ورودی ۸۸ و فارغ التحصیل ۹۲ بعد خدمت سربازی مصاحبه های زیادی شرکت کردم چند جا برای مدت کوتاه مشغول شدم که بخاطر شرایط بد و حقوق پایین انصراف دادم مدتی تدریس نرم افزار می کردم که اونم مقطعی هستش. اخیرا آزمون های نظارت، محاسبات و اجرا قبول شدم. سال گذشته همین سوال تو ذهنم بود که برم دندانپزشکی اما دید تقریبا خوبی از اوضاع ۷ سال بعد داشتم که وقتی کسی از الان شروع کنه احتمالا تا اون موقع بشدت بازار اشباع میشه همین الان یعنی بهمن ۹۶، دوستان پزشکی دارم که خیلی رضایت ندارن ولی باز از ما خیلی بهترن.. در حال حاضر موندم چیکار کنم آیا دفتر مهندسی تاسیس کنم و بطور جدی وارد این حوزه شم یا اینکه تلاش کنم برای ارشد یکی از دانشگاه های دولتی تهران و مدرک زبان و مقالات به هدف خارج از کشور، نا گفته نمونه تو برخی گرایش های عمران گرفتن بورس خیلی سخت نیست به شرط داشتن مدرک زبان با نمره بالا و مقالات ISI میشه بورس شد به کرات دیدم.
   در نتیجه از فکر درمان و پزشکی در اومدم و میدونم برای ما خوب نیست واسه یه بچه ۱۸-۲۰ ساله کاملا مناسب هستش چون چیزی از دست نمیده نه امثال من با ۲۸-۲۹ سال سن
   ممنون میشم ادمین محترم و سایر دوستان نظرات شون رو در میان بگذارند

  35. مجید گفت:

   آقای کاویانی سلام
   من دوسال تو رشته تجربی کنکور دادم اما نتونستم پزشکی قبول بشم . تو این دو سال واسه کنکور نخوندم و به همین دلیل اصلا دوست نداشتم برم سربازی . چون احساس می کردم به خودم خیانت کردم . رفتم پیام نور ثبت نام کردم ( غیر حضوری و بدون انتخاب واحد) تا واسه سومین بار کنکور بدم و بتونم قبول شم.
   کمی که گذشت به خودم گفتم این رشته پزشکی که این همه زحمت داره ، آیا آینده مناسبی داره و شروع کردم به گشت و گذار در اینترنت و حدود ۳۰ سایتو بررسی کردم اما تو همه اونها ( همشون) از شرایط بد تحصیلی پزشکی و آینده مبهم و خطرناک این رشته از لحاظ کاری سخن گفته شده بود . اما بعد از خواندن مقاله شما در دلم گفتم خدارو شکر که دوسالو قبول نشدم .
   اما وقتی کمی به زندگی تعدادی از پزشکان می اندیشم ( غرق در پول ) کلا تصوارتم بر میگرده .
   بد جور در دوراهی گیر کردم.

   • صادق گفت:

    برو پزشکی.درساش سخت نیست.نگران کشیکاشم نباش،تو دوره ارشد و دکتری شب تا صبح نمی خوابی،روزانه کلی مقاله می خونی و آزمایش انجام میدی همیشه سر پایی تو آزمایشگاه و غذا هم نمی رسی بخوری ،استرس داری، استاد کمکت نمی کنه و هزار بدبختی و ۴۰ نوع آزمون و دفاع،آخرشم پزشکا از هر لحاظ حقت رو می خورن، بیکارم که بمونی دیگه هیچ.گولم نخور، شق القمر رو هم همین ارشد و پی اچ دی ها انجام می دن در قالب پایان نامه ها و رساله ها که کلی هاشون اختراع هستند (حتی ثبتشونم نمی کنن بچه ها)، نه پزشکی که رسالش رو دوستش به راحتی می نویسه.حقایق اینه که پزشکا مخفیش می کنن به نفع خودشون.

  36. سمیرا گفت:

   پول دراوردن واقعا کار عجیب غریبی نیست ولی تو اوضاع الان جامعه که همه رشته ها اشباع شده به نظر من بهترینا میتونن تو رقابت اولین باشن و درآمد خوبیم داشته باشن…و این اصلا مربوط به شغل و رشته خاصی نیست…مثلا ی آرایشگر که کارش از بقیه رقیباش بهتره قطعا درآمد شم بهتر از هم صنفاشه…حالا مثلا یکی طراح لباسه…یکی فوتبالیسته…هرکی رفته دنبال دلش پولم درآورده…مشکل ما ازونجایی شروع شد که راه و روش زندگیمونو از رو دست این و اون تقلید کردیم..مشکل اونجا بود که بهمون نفهموندن هر استعدادی با ارزشه نفهمیدیم کشف خودمون زندگیمونو میسازه…ی بند تو گوشمون خوندن که بری دانشگاه فلان میشه بهمان میشه…مارو تنبل باور اوردن و ترسو…که دلمون خوش باشه به آدم معمولی بودن و ی شغل ایمن داشتن..که نرفتیم سراغ رشته ای که توش میتونستیم بهترین باشیم…و الان جامعه ما پره از مهندسای بیکاری که نمیدونن مهندس کارش چیه…دکترایی که فقط هدفشون پوله…ی مشت آدم سرگردون

  37. Samira گفت:

   سلام آقای کاویانی عزیز. سایت خیلی خوبی دارید. می بخشید من یک راهنمایی از شما می خواستم. یکی از دوستان من پزشک عمومی هست و برعکس از پزشکی خوندن خیلی پشیمونه. مدرسه تیزهوشان می رفته ریاضی و فیزیکش عالی بوده ولی به اصرار خانواده اش کنکور تجربی شرکت کرده و پزشکی قبول شده با رتبه عالی. ولی متاسفانه بعد از ورود به رشته پزشکی متوجه شده که اصلا علاقه نداره و درسها رو بی علاقه پاس کرده و مدرکشو گرفته. متاسفانه دیگه نتونسته تغییر رشته بده. الان هم شغل مناسبی نداره و چون علاقه ای به درسهای پزشکی نداره واسه تخصص هم نخونده. هنوز هم در حسرت گذشته هست که اگر خانواده مجبورش نمی کردن می رفت رشته مهندسی در بهترین دانشگاه‌ میخوند و الان به شغلش علاقه داشت. میخواستم ازتون بپرسم آیا با توجه به اینکه مدت زیادی از فارغ التحصیلیش گذشته الان راهی هست که بتونه بره مهندسی بخونه؟ البته نمیخواد از این دانشگاههای غیرانتفاعی و بدون کنکور بره که فقط یه مدرک بهش بدن، دوست داره اون رویایی که ازش گرفته شده که تحصیل مهندسی در یک دانشگاه خوب بوده محقق بشه نه یه مدرک الکی. آیا از نظر شما چنین کاری برای ایشون عاقلانه و عملی هست و اگر بله از چه راهی؟ خیلی ممنون میشم به عنوان یک مهندس فرهیخته راهنمایی بفرمایید.

  38. علیرضا گفت:

   سلام مهندس الان درحال حاضر شما یه شغل تموم و تکمیل و پردرآمد ومطمئن چه پیشنهاد میکنین؟

   • امین کاویانی گفت:

    بنده دنبال علاقه رفتن رو پیشنهاد می کنم فعلا

    • میثم گفت:

     سلام ، خب من الان لیسانس عمران از دانشگاه دولتی هستم !! ولی واقعا همون دوران دبیرستان رشته ریاضی رو دوست نداشتم و رشته عمرانم اصلا بهش علاقه ای نداشتم از همون اول ، الانم که درسم تموم شده حس میکنم واقعا علاقه ندارم !!! مثلا به حقوق یا علوم سیاسی یا داروسازی یا پیراپزشکی روانشناسی علاقه دارم ولی علاقه ای به رشته های مهندسی ندارم !! به نظر شما می ارزه برم سمت علاقم؟۲
     ۲۴ سالمه

    • سینا گفت:

     علاقه م خلبانیه و اونم پولیه.. اقای کاویانی علاقه اینا برا خارجه نه ایران

  39. محسن سهرابی گفت:

   سلام
   ببخشید من ۳۱سالمه
   لیسانس عمران دارم
   یک بچه ۳ ساله دارم
   محل کارم تعطیل شده و همه از کار بی کار شدیم.
   رشته دبیرستانم ریاضی بوده
   میخوام بشینم واسه کنکور رشته تجربی بخونم
   و اگه خدا بخواد پزشکی و دندانپزشکی قبول بشم.
   ببخشید:
   لطفا راهنمایی کنید:
   آیا برای تخصص گرفتن سن و سال مطرحه؟
   ننو راهنمایی کنید؟
   کسی با شرایط منو دیدین که موفق بشین؟

   • فریبرز گفت:

    سلام بنده ۳۶ ساله هستم وسال چارم دندان . ازدواج کرده داداش من بهت میگم اگه دارو یا دندون یا پزشکی دراومدی برو
    فقط رو حرفت بمون که اگه سست بشی یعنی تو همینی که هسی هم موفق نمیشی
    اگه تصمیمت اینه انجام بده
    موفقیت یه مرد در ایران به تغییر تصمیماتش بستگی داره
    آرزوی سلامتی و تندرستی برات دارم

  40. حسن گفت:

   سلام دوستان من همه نظرات خوندم میدونید مشکل چیه مشکل اینه که ما آدما طمع کار و حریصیم .یه جا کارگری میکردم یه کارگر شروع کرد به حرف زدن برو درس بخون کارگری سخته فلانه، توکتابخونه دانشگاه فردوسی نشسته بودم داشتم زیست میخوندم طرف مهندس مکانیک بود نشست روبه روم در مورد رشتش پرسیدم گفت بدرد نمیخوره دوستم رفته تربیت معلم الان هم بیمه داره هم حقوق و زن ،رفتم پیش معلممون شروع کرد به نالیدن که حقوقمون به زور به۲تومان میرسه رفیقامون دارن پرستاری میخونن دوتا خونه دارن با اضافه کاری ۵تومان دارن .رفتم پیشه پسرعموم که پرستاره ازش سوال کنم گفت بدرد نمیخوره فقط پزشکی و دارو خوبه. میری پیش دارو ساز وپزشک میگن کاش مامیرفتیم دندون. خلاصه اگه یه زندگی نرمال میخواید به نظرم پرستاری علوم آزمایشگاهی خوبه چون راحت ۵تومان میشه دراورد وزود به درآمد وهم از زندگی لذت برد ولی اگه به درآمدای بالا فکرمیکنید پزشکی اونم برای تخصص ولی باید بدونید که خیلی چیزارو باید فداش کنید یعنی اگه امروز قبول شید حداقل برای چشم پزشکی ۷+۲+۴+۲سال زمان نیازه چون بدنیست کسایی که نمیدونن بدونن که دوره تخصص رشته های مختلف متفاوته وهمین الان پزشک عمومی تو شهرای بزرگ کاملا اشباعه از طرفی بعدی که مدرک گرفتید یه مدت باید کار کنید تا یه اسمی تو شهر درکنید پس یه ۴سالم به بالااضافه کنید دارو سازی هم از امسال اولین خروجی های بینالملل درمیان که خرپولن وباپول راحت میتونن داروخونه بخرن بدون نیاز به امتیاز جمع کردن ولی در کل به هوای درآمد بالا به دندون نیاید چون واقعا فارغ التحصیلاش دارن زیادمیشن
   دیدن مستند راه غریب روهم که تازگیا یکی از دانشجویان پزشکی ساخته رو هم توصیه میکنم .اینارم توی گوگل سرچ کنید بدنیست
   ( پزشکی مشاوران ۱۰۰ )( دندون پزشکی مشاوران ۱۰۰ )آها راستی یه چیزی به کسایی که سنشون یکم رفته بالا بگم روحیه بگیرن اونم ایننکه پدر جراحی کبد ایران تو۲۵سالگی وارد رشته پزشکی شدن البته بعداز سربازی موفق باشید

  41. محمدرضااابته به زودي دكتر گفت:

   سلام
   خسته نباشيد
   من هم ميخوام فوق ليسانس ام انصراف بدم
   و برم سربازي و از الان در حد توانايي ايم دارم زيست ميخونم
   خداايشالله كمك ميكنه چون به حوزه درمان علاااقه دارم

  42. ارزو گفت:

   لطفا کمی وقت برای خواندن مطلب بزارید شاید به دردتون خورد

   تمام کسایی که از رشتشون پشیمون هستند دلیلش اینه که دنبال علاقشون نرفتن چندین سال پیش مهندسی رو بورس بود همه رفتن مهندسی در نتیجه مهدنسی اشباع شد الان پزشکی رو بورسه همه میرن پزشکی چند سال دیگه اشباع میشه و دوباره همین چرخه ادامه داره و این فقط بخاطر اینه که مردم ما فقط دنباله پولن و به علاقشون توجهی ندارن فقط کافیه بگن فلان رشته رو بورسه سریع میرن اون رشته اینقدر میرن تا اشباع بشه حالا به نظرتون با این وضع مملکت ما چه میشه کرد؟
   من بهتون میگم باید برید دنبال علاقه و استعدادتون اونوقته که هیچوقت پشیمون نمیشید هر موقع هم احساس پشیمونی کردید سریع به خودتون بگید که شما دنبال علاقتون رفتید پس اشتباه نکردید .من خودم امسال انتخاب رشته دارم و به ریاضی علاقه دارم برام مهم نیست که میگن بازار کار نداره چون من دنبال علاقم میرم و مطمئنم تا وقتی من درسم تموم بشه پزشکی هم اشباع شده این مملکت هم مهندس میخواد هم پزشک اما نه هر پزشک و مهندسی ادم کار بلد و زرنگ کسایی که خودشون توانایی داشته باشن کارافرینی کنن برید دنبال علاقه و استعدادتون و مطمئن باشید بالاخره یه کاری براتون پیدا میشه

   • فریبرز گفت:

    نزن این حرف هارو وقتی بیکاری کشیدی و بعد رفتی تو این شرکتو اون شرکت کار کردی و حقوقتو هی دیر ریختن به حسابت اون وقت میفهمی چه بلایی سر خودت درآوردی اونوقته که علاقه و استعداد به خاکستری بدل میشه
    در ضمن ادم کار بلد و زرنگ در ایران اینقدر مطمئن حرف نمیزنه چون هیچی ثبات نداره

    • دانشجوی پزشکی گفت:

     الان در کشور های فیلیپین . ترکیه . ارمنستان. صربستان . اسلواکی . مجارستان . کرواسی . اذربایجان . تاجیکستان پزشکی و دندون تو دانشگاه های در پیت میخونن سال ۹۶٫ ۷۰۰ پزشک درخواست طبابت فرستادنو ۵۰۰ نفر پذیرفته شد الان سال ۹۷/ ۹۰۰ پزشک درخواست طبابت فرستادن ایوب و فاطمه لطفا از چیزی که خبر ندارید حرف نزنید به اشباع نسبی رسیده رشته های تجربی بیدار شید ملت!

   • ایوب گفت:

    شما که انقد با اطمینان حرف میزنی فرض کن من الان هیچ مدرکی ندارم اگه رشته های مهندسی رو بخونم راحت میرم دانشگاه ازاد ثبت نام میکنم و بدون کنکور و با هر دیپلمی ک باشی تازه هزینشم اگه ب کارگری هم باشه در میاری ولی پزشکی و اینا چی مگه میشه هر کی از راه رسید بره پزشکی بخونه واسه قبولی تو ازادشم باید زحمت کشید و پشت کنکور بود اینو گفتم واسه اینکه میگین اشباع میشه وگرنه اینکه کاربلد باشی درسته ده سال پیش مثلا همین مهندسی عمران ک خودم دارم رو بدون کنکور تو دانشگاه ازاد نمیگرفتن ولی الان چی مگه اینکه رشته پزشکی اینجوری شه ک هر کی هر موقع دلش خواس بره بخونه ک فک نمیکنم. بازم ممنون از نظرات دوستان

   • فاطمه گفت:

    پزشکی اشباع نمیشه چون تعداد ورودی های پزشکی تغییر نمیکنه وهمچنان ورودی ها کمه وطی سالهای اخیر هم ظرفیت ها رو کاهش دادن

   • نیلا گفت:

    سلام
    با نظرتون موافقم

  43. محمدرضااابته به زودي دكتر گفت:

   سلام
   من علاقه داشتم ولي انچه خواستم نشد
   از ليسانس مهندسي ك گرفتم ارشد mba هستم
   ولي هر چه سخت باشه اينده مشخص داره و با اهداف سوزان من حوور درمياد با اينكه مديريت دوست دارم
   من هر چه هم پولدار باشم ولي نميتونم به اون علاقه اصلي ايم كه در حوزه درمانه برسم
   و من هم ميخوام متخصص باشم و به كسي هم كار ندارم كه در موردم چه فكري ميكنن
   بااينكه از اين نظر خيلي ضربه خوردم
   و تجربه الان كسب كردم
   و دوست دارم با علمي كه از كتاب ها ميگيرم اون حس و علم و انتقال بدم به بيمار و بعدشم كه ازش ميتونم پول دربيارم ٦سال طول ميكشه ولي بعدا درامدي كه بديت ميارم خيلي از نقص هام و سختي هام پوشش ميده

  44. ایوب گفت:

   سلام لطفا با این ک طولانیه بخون اینجور ک من میدونم بیشتر افراد اصلا از شغلشون راضی نیستن من خودم شهریور ۹۴ کارشناسی عمرانمو گرفتم و اون موقع تصمیم گرفتم ک برا سه رشته ی تاپ تجربی بخونم در صورتی ک شاید میتونستم برم تو شرایط سخت کار کنم و سابقه کار کسب کنم ولی تجربی رو ترجیح دادم ولی ب هر حال ۹۵ و ۹۶ کنکور دادم و در حالی ک تلاشم کرده بودم نتونستم موفق شم بالاخره مهر ۹۶ بی خیال شدم و ب عنوان سرپرست کارگاه دو ماه سر کار بودم و اونجا متوجه شدم ک اگه ب علاقه هم باشه ب این کار علاقه ای ندارم و تازه بعد دو ماه هم ب علت کمبود بودجه پیمانکار دیگه کار نکردم و الان س ماهه ک بیکارم و هنوز ک هنوزه هم ی کمی از پولم مونده حالا اینا هیچکدوم مهم نیس مهم اینه ک الان انقد دیگه تو کارم گیچ شدم ک نمدونم چیکار کنم کار بازاریابی شبکه ای هم بهم معرفی شده حالا نمیدونم بشینم تو این زمان باقی مونده هم واسه کنکور بخونم و هم این کارو انجام بدم یا اینکه کلا بی خیال درس شم و برم دنبال پول دراوردن حالا هر کاری میخواد باشه البته ن خلاف و کنارشم واسه استخدامی اموزش و پرورش رشته خودم ینی عمران بخونم البته اینم بگم ک الان دیگه تو کنکور ۹۷ مهم نیس ک حتما اون س تا رشته رو بخوام قبول شم و رشته هایی مثل فیزیو تراپی و اینا هم باشه ک قبول شم خوبه ب نظرم ولی ب هر حال سه ماهه ک من تو کارم موندم خواهش میکنم اگه نظری دارین راهنمایی کنید ممنون میشم فکر ارشد خارج رو هم کردم ولی هزینشو ندارم یا اینکه کلا ارشدمو ی رشته دیگه بگیرم کلا همینو بگم ک انقد تو ذهنم کارای زیاده مثل خیلی های دیگه مثل من ک موندم چیکار کنم ک عمرم تلف نشه ولی ب نظر خودم اگه تو این دو سال ک اتفاقا استخدامی اموزش و پرورش هم بود واسه اون میخوندم لااقل اگه قبول شی میدونی ک میری سر کار ولی باز دوباره دانشگاه رفتن باید بخونی ک باز اخرش معلوم نیس چی شه ب هر حال من دو سال پیش ک این انتخابو کردم و وارد رشتهی تجربی شدم پلای پشت سرمو شکستم حالا نمیدونم ک روی انتخابم بمونم یا نه هر چند من معاف سربازی شدم و با خودم میگم انگار این دو سالو سربازی بودم ولی بازم نمتونم هضمش کنم با تشکر از شما دوستان ببخشید ک طولانی شد

  45. علیرضا گفت:

   آقای مهندس سلام فقط تا اونجا که میدونم یه دندونپزشک تازه کار درکم ترین حالت برجی ۳۰ تومن درمیاره تازه در کم ترین حالت و تازه فارغ التحصیل این رشته هیچ غمی ندارند برای سرمایه چون شنیدم وام های کم سود میدن اصلا چرا راه دور بریم دوتا دوستان باهم برادر بودن یکی از برادران دررشته نقشه کشی ساختمان و دیگری دندانپزشکی وقتی درسشون تموم شو دندانپزشک بلا فاصله رفت سر کار با درآمد بالا که الان سه سال است مشغوله خونه و ماشین مدل بالا و ویلاش هم خرید اما برادر دیگر که نقشه کش است ۲ ساله مشعول کاره و همچنان داره با حقوق کم میسازه خودش میگه داداشم حقوق یک ماهش درآمد یک سالمه …… ببخشید سرتونو درد آوردم من (قصد توهین نداشتم) آقای مهندس همیشه سرزنده و موفق باشید.

  46. علیرضا گفت:

   به نظر من هیچوقت پزشکی و رشته های مرتبط با جون مردم سروکار داره کلا اشباع نمیشه (البته به نظر من)

  47. محسن گفت:

   باسلام به مهندس عزیز مهندس شما میگی سابقه میخواد تا بازار کار بچرخه من دندونپزشک های زیادی سراغ دارم که بدون پارتی دوساله فارغ شده ماهیانه ۲۰تا۳۰ درامد داره و خدایی مهندس من هیچ کاری به رشته های مهندسی ندارم ولی درسته طول تحصیلی این رشته ها زیاده اما بازده زیادی داره

  48. مهندس سابق و وکیل گفت:

   سلام بنده مهندس برق از دانشگاه شریف دارم اما چند جا رفتم سر کار که حقوقم با یه کارگر تفاوتی نمیکرد گفتم خدایا اگه این وضعیت من با رتبه دو رقمی کنکور بهترین دانشگاه ایرانه خدا به داد بقیه برسه اما از اونجای که عاشق وطن و خانواده بودم ،موندم و اپلای نکردم.نشستم خوندم واسه کنکور انسانی رتبه۳۱حقوق دانشگاه تهران اوردم بعدش هم ازمون وکالت دادم و در دوران کاراموزی وکالت متوجه شدم که چقدر عاشق وکالتم همینطور پیشرفت مالی کردم و الان هم با هفت سال سابقه وکالت در تهران ماهی صد میلیون تومن درامده که اگه هم بخام میتونم بیشتر درامد داشته باشم ولی معتقدم به خانواده و سایر تفریحاتم نمیرسم وگرنه همکارانی دارم که در سنین زیر سی و پنج یا چهل دارن روزی بیست میلیون کار میکنن اونم بدون هیچ رانت و پارتی فقط و فقط سواد و شناخته شدن درعرصه وکالت نمیدونین شکست دادن وکیل با سی سال سابقه یا قاضی یا استاد دانشگاهی که پروانه وکالت داره چه لذت بخشه. البته من در سال ۹۵ موفق به قبولی در ازمون ترخیص کار گمرک هم شدم اگه بگم درامدم از کارت ترخیص کاری گمرک بیشتر از پروانه وکالتمه شاید باورتون نشه بسیار ازمون سختی بود حدود چهارصد میلیون در ماه درامد دارم که البته در اصل کارت رو واگذار کردم و شخص دیگری باهاش کار میکنه و پولش گیر من میاد یه درصدی هم به ایشان میرسه، در ازمون مترجمان رسمی دادگستری نیز شرکت کردم و چند روز پیش نیز مراسم تحلیف هم برگزار شد دارالترجمه شغلیه که دست توش زیاد نیست متوسط درامدشون در تهران جداقل بیس ملیونه و تا بالای صد هم میرسه حالا هم دارم دنبال مکان مناسب میگردم تو تهران تا شروع به کار کنه، فقط مونده پروانه نظام مهندسی برق و پروانه کارشناس رسمی دادگستری (رشته برق) رو بگیرمو در اینده امتیار یه دفتر اسناد رسمی رو بخرم و بسپارمش به دست یه لیسانس حقوق کار کنه. چرا اینکار رو میکنم چون نمیشه همزمان سردفتر باشی هم وکیل.دنبال یه جایی میگشتم تا نظراتم رو منتقل کنم تشکر فراوان از مهندس امین کاویانی عزیز اینم ایدی تلگرامم کسی کاری داشت در خدمتم vakilmohandes@

  49. محمد گفت:

   سلام از مطلباتون ممنون من کلاس نهم هستم همه درس هم هم ۲۰ شد معدلمم ۲۰شد و تو هر دو درس ریاضی و علوم خوبم میخاستم برم ریاضی اما تحقیق کردم تو اینترنت و از اطرافیانم مشورت گرفتم همه میگن بر تجربی چون الان بهترین مهندسابیکارن یکارن اما اون طوری چند سال سختی میکشی اما یه عمر راحتی به نظرتون برم تجربی؟؟ لطفا با خلوص نیت کمکم کنید خودم هم فکر میکنم اگه خیلی تلاش کنم پزشکی قبول میشم از طرفی نه به ریاضی و نه به علوم غلاقه ی خاصی ندارم خواهش میکنم مشورت بدین تا ۱۰روز دیگه باید انتخاب رشته کنم

  50. محمد گفت:

   برم پزشکی؟؟؟

   • محسن گفت:

    به نظر من برو تجربی برو دندون یا پزشکی درسته سخته!درسته تا ۳۰ سالگی باید درس بخونی !درسته وقتتو عمرتو تا ۳۰ سالگی برا درس گذاشتی ! ولی بعدش شک نکن یه زندگی عالی داری

  51. سهرابی گفت:

   من سال۸۶مدرک مهندسی مکانیک گرفتم
   نفر اول کنکور کاردانی به کارشناسی کشور شدم
   بعد از ده سال بد بختی و فلاکت تمام بدون اینکه برای شرکتی کار کنم
   که فقط خرج خوراکم و از کار برمیداشتم
   امروز یه مجرد ۳۳ساله ام
   بعد این همه بد بختی به موفقیتی نسبی رسیدم
   پارسال ۵۰۰میلیون تومن درامد داشتم بله ۵۰۰
   تقریبا ماهی ۴۵میلیون
   اما پشیمونم خیلی
   از اینکه از یه پرستار شنیدم. پزشک تازهکار درمونگاهشون با ۲۷سال سن ماهی ۱۰تومن نقد در میاره از خودم و زندگیم ناراضی و پشیمونم
   اشتباه منو نکنید درامد رشته من به استرسش نمی ارزه
   مهندس از این مملکت برو،اینجا پزشک میخاد و دامپزشک

   • علی گفت:

    والا این پزشکا هم فکر می کنند مردم دامن از بس بهشون بها دادن. عزیزم من تو موقعیت شما و سنت اما با دکتری، بیکارم.

   • شبنم گفت:

    الهي بميرم برادر منم ارشد مكانيك دانشگاه تهران ميخونه واقعاً هوش رياضي بالايي داره ولي به شدت از آيندش ميترسم خيلي بهش اصرار كردم دندون بخونه ولي تنفر داره جداً حيف از مغز هايي مثل شما و امثالتون كه بخوايد از اينجا بريد

  52. مینا گفت:

   سلام..
   من الان دانشجوی فیزیوتراپی هستم.خیلی از فیزیوتراپیستا واساتید درامدشون خوبه…امسال به این فکر بودم دوباره کنکور بدم و برم سمت پزشکی و تخصص ارتوپدی تا اینکه خودم رو ارتقا بدم اما بعد مدتی فکر کردم برای همیشه فیزیوتراپی رو باید از دست بدم و انگار۴-۵ سال از عمرم تلف شده!
   حالا شما بودین میرفتین با لیسانس کلینیک میزدین و پول در می آوردین یا اینکه دوباره کنکور میدادین تا ارتوپد بشین؟ از یه طرفم چون میگن پزشکی داره اشباع میشه میترسم هم از این بمونم هم از اون!یکم گیج شدم

  53. ممد گفت:

   درامد بسیاری ( حداقل ۴۰٪) پزشکان حرام است و این برای جامعه ما قابل پذیرش نیست مگر بعد از مرگ و روشن شدن قضیه برای ما و خود پزشکان.
   توو این مملکت ک همش نباید دکترا بخورند ک تازشم اول اخر انسان مردنیه اما این صنعت هست که باقی میمونه و خیلی از لوازم داخل اتاق عمل رو مهندسا میسازند. من خودمم اگه قبول شم میرم پزشکی میخونم به دلیل علاقه و قوی نبودن در ضمینه ریاضی اما این دلیل نمیشه اولا پوست مردم رو بکنم و به بیمار رو به شکل کیسه پول ببینم ثانیا هرگز قیافه مردم رو تغییر نمیدم و در افرینش خدا دست نمیبرم مگه میشه مردم رو بزور خوشگل کرد. اقا ابوالفضل انقدر زیبا بود بهش میگفتن قمر بعد چهره اش رو میپوشوند مبادا دل زنی رو بلرزونه بعد اینا مردم رو به زور خوشکل میکنند و در نتیجه قدرت مقایسه میره بالا و مردم به سختی ازدواج میکنند و فساد و … و عاقبت اون پولایی ک از مردم گرفتن اتیش میشه و از وجودشون میزنه بیرون

  54. هانیه گفت:

   خیلی خوب بود برای منی که موقع انتخاب رشتمه خیلی بهم کمک کرد .باعث شد با چشم باز به دور و برم نگاه کنم .ممنون ازتون

  55. Mohsen گفت:

   من لیسانس مکانیک هستم
   الان زمستان ۹۶ . ۲۸ سالمه یه جا کار میکردم ماهی ۱۵۰۰ با اضافه کاری و شیفت شب و …الان یه ماهه از شرکت استعفا دادم میخوام بخونم واسه کنکور تجربی ولی نگرانم از تکرار چیزی که سرم اومده
   منی که لیسانس مکانیک دارم تو شرکت مثلن مهندس بودم ولی بعضا کارای نظافتی رو میدادن بهمون 😔
   میخوام بگم رفتن به منطقه ی محروم بعنوان یه پزشک چیز خیلی ترسناکی نیست لااقل دلت خوشه داری به مردم ضعیف کمک میکنی نه مث ما که برده ی صنعتی یه مشت خر پول هستیم
   این روزا دائم در حال تحقیقم اینکه چی میشه اگه بخونم و قبول بشم ؟؟؟لذا از دوستان رشته های پزشکی که بازار کارو میدونن میخوام تقاضا کنم اگه ممکنه به من پیام بدن mohsen8257

  56. الهام گفت:

   سلام
   من مدرسه تیزهوشان درس میخوندم به خاطر عشقم به فلسفه و روانشناسی از مدرسه تیزهوشان در اومدم و رفتم یه مدرسه عادی که انسانی بخونم. الان دکتری روانشناسی از دانشگاه تهران دارم. هر سه مقطع نفر اول دانشگاه بودم و کلی به خاطر رشته ام زحمت کشیدم. منتها الان به شدددددت پشیمونم. روانشناسی نه پول داره نه پرستیژ. کاش میرفتم مثل بقیه دوستام تجربی میخوندم

   • علی گفت:

    ای بابا.انگار غیر پزشکی هیچ چی پول نداره.

   • لطفی گفت:

    منم دانشجوی دکترای روانشناسی هستم. درامد متوسطه ۱۵-۲۰ تومنی دارم و اونقدریم که میگید روانشناسی بد نیست. البته بستگی به گرایشتون داره و فعالیت هایی که میتونید انجام بدید (گروه درمانی- کارگاه- روان درمانی- بالینی کلینیکی و کودک و….). البته اگر پزشکی و بعد روانپزشکی خونده بودیم خیلی وضع بهتر بود ولی زحمت و زمان خیلی بیشتریو طلب میکرد.

    • sFDAGA گفت:

     ناموسن هر کی اینجا میگه ۱۵-۲۰ در میاره دروغ گویی بیش نیست
     آخه کدوم آدمی رو دیدی اینقدر پول دربیاره و وقتشو تو این سایتا به چرت و پرت حروم کنه
     اصلا خدایی کسی که ۱۵ – ۲۰ تومن درمیاره حوصله نظر گذاشتن تو این سایتا رو داره
     ملت کم به هم دروغ بگیم
     هممون یه مشت بیکاریم که فقط میخوایم وقتمونو پر کنیم

     • ام رضا گفت:

      کاملا دیدگاه منطقی بود.عالیییی بود نظرت…منی که دارم این تیتر رو سرچ میزنم از شغلم مسلما ناراضی بودم و درآمد کمی داشتم.حالا ۱۵ – ۲۰ خوبه یکی بالا از ۴۰۰ میلیون در ماه صحبت میکرد این آقا@vakilmohandes….

  57. او گفت:

   اگه دانشگاه آزاد این قدر خرکی مهندس نمی گرفت وضعیت مهندسا بهتر بود

  58. امید گفت:

   سلام آقای کاویانی .خیلی نقد منطقی خوب و مفیدی بود ولی ما به سمت پزشکی نریم پس چیکار کنیم؟بریم مهندسی؟عمران؟مکانیک؟برق؟یا …خوب وقتی درباره اینا حرف میزنیم قضیه بدتر که میشه.من حاظرم ۱۵ سال از عمرم بره ولی بقیشو بدون مشکل مالی زندگی کنم تا اینکه در عرض ۴ سال مدرک لیسانس عمران بگیرم و تا آخر عمرم بیکار بمونم.بر فرض هم که کشور در حال رشد باشه و نیاز به مهندس ها بالا بره ولی باز هم نوبت یه ما نمیرسه یعنی تو کنکور ورقه امتحانی رو خالی بدی میتونی تو دانشگاه آزاد مدرک مهندسی رو راحت بگیری خوب با این وضع که موقعیت شغلی ریاضی نابود میشه و در کنار این هم انقدر الان مهندس بیکار داریم که همشون پشیمونن

  59. امید گفت:

   تا وقتی که اوضاع مملکت اینطوریه فقط برین پزشکی .همین

  60. Armin گفت:

   سلام.
   واقعا پزشکی ارزششو نداره چون یه پزشک تموم عمرشو باید بذاره پای درس و از جوونیش هیچی نمیفهمه و همیشه با ویروس سروکار داره.
   اگه همین الان سرچ کنید ثروتمند ترین افراد دنیا متوجه میشید که هیچکدوم نه تنها پزشک و وکیل و مهندس نیستن بلکه اصن مدرک دانشگاهی ندارن

   • فرشته گفت:

    چون اون پزشکا واقعا پزشکن نه تاجر. میری دندانپزشک که یکی از دندونات رو نگاه کنه ویزیت ۳۰ تومن میبره نگاه نمی کنه به جاش می گه اون دندانویایی که با آمالگام پر کردی رو بیار همرنگ پر کنم!کلا ۲ دقیقه هم طول نکشید اما کلی اخم و تخم کرد.

   • مصطفی گفت:

    درسته، ۲۰۰ نفر اول پولدار دنیا با ثروت‌های در حد میلیارد دلار پزشک نیستن. ولی اگه بری یه رده پایین‌تر، می‌بینی که اکثرا پزشک هستن. من ۱ میلیارد دلار ثروت نمی‌خوام، ۱۰ میلیون دلار (معادل ۵۰ میلیارد تومن) هم برای زندگی عالی کافیه. حتی توی آمریکا هم درآمد جراح قلب در حد سالی ۴۰۰هزار دلاره اما درآمد مهندس ارشد گوگل در حد سالی ۲۰۰هزار. پزشک‌ها همه‌جای دنیا و همه زمان‌ها جزو پولدارترین و مورد احترام‌ترین افراد جامعه بودن و هستن.

    • میلاد گفت:

     پاسخ به مصطفی…
     سلام منم مهنس شیمی ام . حالا فارغ از همه چی خواستم به دوست عزیز بگم زیاد به همه چی دل نبنده
     الان که ایمن متنو میخونی ۱۰ میلیون دلار شده تقریبا ۱۰۰ میلیارد ! دقیقا ۳ ماه گذشته !
     حالا کسی که برا ده سال بعدش برنامه میخواد بریزه باید عاقل تر ازین حرفا باشه که چی میخواد.

   • حسین گفت:

    اینجا ایرانه آرمین با بقیه جاها خیلی فرق داره….

  61. Erfan گفت:

   من امسال میخوام انتخاب رشته کنم فیزیک قویه اما ریاضیم نه زیاد میتونم ریاضی فیزیک بزنم از پسش بر میام علاقه هم اینکه چیزی بسازم اگر بر فرض مثال ما تو کنکور موفق شدیم ورشته مکانیک رفتیم درامد داره اخه کامنت عزیزان را دیدم زیاد امیدوار کننده نبود

   • Mohsen گفت:

    عزیز من شما که علاقه داری چیزی بسازی یه نگاه به اطرافت بکن ببین چقدر از وسایل جامعه از وسایل خانگی گرفته تا مهر و تسبیح ساخت کشور ماست ؟!!
    ایران مهندس نمیخواد باور کنید اینو

  62. یه عمله به نام مهندس گفت:

   دانشگاههای ما فقط دنبال پولنمن فارغ التحصیل مهندسی مکانیکم همینجا بگم لعنت خدا به اون دسته کسانیکه کنکور رو برداشتن و همینطور مهندس تزریق کردن به جامعه نفرین بر شما لعنت برشما من و خانوادم شما رو حلال نمیکنیم شما عمر و سرمایه من و امثال من رو تباه کردین نفرین بر شما من حلالتان نمیکنم !

  63. مطلع گفت:

   دانشجوی پزشکی از دوران انترنی(اینترنی) هم حقوق ثابت داره ماهی پونصد تومن هم کارانه که میشه سه تومن حدودا معمولا یه سال و نیم اخر تحصیل بهش میگن دوران انترنی دوران طرح هم که ماهی ده میلیون حداقل حقوقشونه ایران یک هفتم اروپا پزشک متخصص داره حالا حالا ها اشباع نمیشه

  64. Erfan گفت:

   پس یعنی ریاضی نزنیم

  65. unknown گفت:

   سلام ، زندگی مثل یه بیسکوییتی هست همه ممکنه داشته باشن ، اما وقتی میزنین توی چایی دیگه ازون لحظه به بعد میشه تبدیل به فرصت ، اگر قبل از افتادن بیسکوییت توی چایی خوردینش که هیچ ، اما اگر دیر بجنبین باید خودتونو کوچیک کنین دست بزارین توی چایی و بیسکوییت له شده رو بخورید درحالی که دستاتون خیس شده ، اگر شما قدر فرصت هایی رو که دارید ندونید درنهایت میتونید به خواستون برسید و بیسکوییت رو بخورید اما مهم اینه چطور بخورید ، اینو واس این گفتم تا بدونین دارین چ کار میکنین …… تو زندگیتون رویاهای وحشی داشته باشین ، پزشکی قبول شدن که نشد هدف ، پول میخاین هزار و یک شغل هس که شمارو به پول میرسونه ، من روی صحبتم با اوناییه که رویاشون پزشکی قبول شدنه ، فقط میتونم بگم متاسفم چون به اندازه کافی بزرگ نشدن که درکی از زندگی داشته باشن ، رویاشون اینه چهار نفر بهشون بگن اقا/خانم دکتر …..واس موفقیت توی زندگیتون رویاهای وحشی داشته باشین و سپس از این رشته ها وسیله ای برای رسیدن به رویاتون بسازین ، ۱۷‌ ماه پیش روز ۱۹ مهر رویاهام نابود شد و رتبم خراب شد و ۲۰۰۰ اوردم و امروز بعد از ۱۷ ماه دوباره رویامو پیدا کردم و از امروز بعد از ۱۷ ماه دوباره میخام استارت بزنم ، گاهی توی زندگیتون یه اشتباهاتی میکنی که بعدا میفهمی که چه شانسی اوردی ، همیشه ذهن مثبت داشته باشین ، یکیش خودم که اگر ۱۷ ماه پیش اون اتفاق واسم نمی افتاد بدون شک پزشکی قبول بودم و الان میفهمم که چه شانس بزرگی اوردم که قبول نشدم و الان هدفم فیزیو تهران هست و می ارزه به صد تا پزشکی

  66. سروش گفت:

   بزرگترین تحدید برای پزشکان فردا این هست که نرم افزار هایی دارند تولید می شوند که کار پزشکان را انجام می دهند خیلی هم سریعتر ودقیق تر
   بله ، پیشرفت هوش مصنوعی یعنی پایان پزشکی برای همیشه !!!

   من خودم دانشجوی روزانه ی پزشکی دانشگاه مشهد هستم ولی الآن به فکر انصراف از پزشکی هستم

   • مهدی گفت:

    ما هم باور میکنیم !!!!!!!اگر شما پزشک باشید جزو اون دسته پزشک هایی اید که برای اینکه جوان ها به سمت پزشکی نیایند خودتان را بیزار از پزشکی میدونید در حالی که در درونتان به ان افتخار میکنید (البته این نظر من هست و شاید شما واقعا راست میگویید)

   • محمد محمدی گفت:

    باشه شما درست میگی ما هم باور کردیم

   • محمد گفت:

    اونروز نهایتا ۳۰ ساله دیگه از راه میرسه، نه تنها پزشکان بلکه ۹۹% مردم بیکار شده، هوش مصنوعی از هوش انسانی فراتر رفته و تمام انسان ها برده ی ربات ها میشوند، شاید هم رباتا بذارنمون توی باغ وحش!
    از الان دارند حقوقدانان روی محدودیت هایی که میشه برای پیشرفت هوش مصنوعی میشه اعمال کرد تصمیم گیری میکنن.
    هاوکینگ :هوش مصنوعی می‌تواند در آینده اراده‌ خود را گسترش بدهد، اراده‌ای که با خواست ما در تضاد باشد.

  67. رسول گفت:

   سلام
   هرشخصی یه نظری داره باتوجه به تجربه هاش و چیزایی که اطرافش میبینه و صددرصد قابل احترامه .
   مهندس بادرامد بالا داریم بادرامد صفرم زیاد داریم اما سوال اینجاست چه تعداداز مهندسا به درامدای بالا رسیدن درمقایسه با رشته های تجربی حتی رده پایین
   صد درصد تو وصعیت فعلی درامد یه کارشناس بیهوشی از یه ارشد رشتا فنی بالاتره واستخدامشون تقریبا تضمین شدست.
   همیشه تقاضا مشخص میکنه بازارچی خوب باشه وچی بد.باتوجه به هرم جمعیتی ایران وجمعیت بالای دهه ۶۰ صددرصد طی سالهای اینده پزشکی رونق بالایی داره .پیری بیماری ها انواع سرطان مشکلات روحی و…..
   فنی مهندسی هم که فاتحش خوندست اگربرفرص امروز تحریمارو بردارن حداقل ۱۰سال طول میکشه تاما به شرایط قبل تحریم (نه حتی جلوتر )برسیم .که با این اوصاع سیاسی کشور برداشتن تحریما وتوجه مسعولان به داخل کشور وصنعت رویایی بیش نیست
   ازطرفی وقتی برای مثال دانشگاه اصفهان ۲۰ساله پیش۴۰ تادکتر پذیرش داشته والانم همون تعدادو میگیره خیلی واضح وروشنه که پزشکی از رشد جمعیت عقب میمونه وبازارش خوبه .
   البته واسه پزشک عمومی شرایط اینجوری نیست ولی بازهم بهتراز مهندسی وحتی دکتری های مهندسی هستن.
   واسه کسایی که تنها راه پیش روشون واسه ساختن ایندشون درس خوندنه پزشکی بهترین انتخابه ولی اگر سرمایه وپشتوانه مالی داشته باشه ادم راههای ساده تر وبهتری هم هست.
   من خودم مهندسی برق دارم وشاعلم درامد۲۵۰۰ولی خب دوسدارم وارد رشته های پزشکی بشم ودرکنار این کارم پزشکی بخونم درامد مهمه ولی بیشتر بخاطر جو بد وشرایط نامساعده بیمارستانهاست تواین زمونه اگه اشنا نباشی پارتی نداشته باشی سفارش شده نباشی معلوم نیست چه برسر بیمارتون وخانوادش میارن تواین بیمارستانها .علاقه خودم به کمک کردن به دیگران منو ترغیب میکنه به خوندن پزشکی.
   ببشتر ما بخاطر تبلیعات وجو حاکم برجامعه رفتیم فنی وحالا داریم تاوانشو میدیم .
   هرتصمیمی میگیرید قبلش حتما تحقیق وپرسجو کنید تادوباره پشیمونی به بار نیاد.
   به نظرمن که حتی رشته های رده دوم وسوم پزشکی بهتراز مهندسی هستن سه چهارسال بخونین وبعدش استفادشو ببرید.
   بهترین پزشکای اینده کشور دراین چندسال تربیت میشن واغلبشون بچه های فنی هستن.
   امیدوارم همه جونامون گره از کاروزندگیشون بازبشه فقط اینو میتونم بهتون توصیه کنم که رو کمک دولت وخانواده ها ودیگران اصلا حساب نکنید که دیگه دورش تموم شده .خودتون باید باتوکل به خدا ایندتونو بسازین تواین مملکت که پارتی و قدرت حرف اولو میزنه.
   موفق باشین

  68. فرشته گفت:

   سلام
   من دکتری تخصصی غیر پزشکی دارم،۳۵ سالمه و هنوز بیکارم و تا ابد هم بیکار خواهم بود.در همین مناطق گرمسیری محروم هم زندگی کردم و می کنم.اینجا رشته من رو احتیاج دارند ولی همه کارها دست یکی دو نفر هست که شصت جا کار می کنن.من چه کار باید کنم به نظرتون؟ دارم دیوونه می شم.

  69. فراز گفت:

   سلام دوستان لطفا سرگذشت منو بخوانید.من عمران دانشگاه دولتی قبول شدم ورودی ما ۴۰نفر بود.بعد لیسانس فهمیدم هیچ جا به عمران کار نیس مجدد کنکور دادم و پرستاری قبول شدم ولی اکثر دوستان من رفتن و ارشد عمران تو بهترین دانشگاههای تهران خوندن.الان من به واسطه پرستاری تو یکی از بیمارستانها شاغل هستم و خیلی راضیم ماشین خریدم دارم خونه هم میخرم ولی متاسفانه هیچ کدوم از اون ۴۰نفر ورودی عمران با وجود داشتن ارشد کاری متناسب با رشته خودشون ندارند.دوستان متاسفانه مهندسی یعنی سراب خیلی پشیمان هستم که عمران خوندم و خوشحالم که تغییر رشته دادم .کاش از همون اول عمران رو انتخاب نمی کردم.

  70. امیر بهرامی گفت:

   با سلام خدمت شما مهندس کاویانی .
   من امسال کنکور دارم و رشته تجربی هستم .اما در کنارش میخوام منحصرا زبان هم شرکت کنم..
   مسئله ای که هست اینه که من به شدت به زبان علاقه مند هستم و صد البته استعداد خیلی زیادی هم توش دارم.و میدونم که حداقل رتبه ام واسه زبان ۱۰۰ خواهد بود.حالا لطفا یه راهنمایی کنید منو که اصلا این رشته ارزش رفتن داره؟ درآمدش چطوره ؟ بازار کار داره اصلا؟
   چون الان یه مدلی شده همه انتظار پزشکی از من دارن( البته اینم بگم که میتونم توی کنکور تجربی یه رشته خوب مثل پرستاری و بینایی سنجی و امثالهم قبول بشم ….ولی واقعا علاقه ی وصف ناشدنی به زبان دارم) لطفا کمک کنید .ممنون

  71. میلاد گفت:

   آقای کاویانی ببخشید من یسری سوال دارم ازتون در قبال دلایلی که آوردین:
   ۱-شما که در مورد شرایط محیطی پزشکی صحبت میکنین الان شرایط کار مهندسی خیلی خوبه؟؟ دارن با پر قو بادتون میزنن موقع کار ؟؟ محیط کاریتون میکروب نداره؟؟
   ۲- اگه پزشکی درساش سخته اون وقت درسای مهندسی خیلی آسونه ؟؟ مفت مفت نمره میگیرین؟؟ دست به درس و کتاب نمیزنین؟؟ درساتون در حد ۲+۲=۴ عهههه؟؟ تو نقشه کشی آموزش کشیدن خط صاف دارین؟؟؟
   ۳- پزشکی اگه اشباع بشه که مهندسی صد سال سیاه هم از اشباع بودن در نمیاد که ماشاالله این همه دانشگاه دارن مهندس میدن بیرون از علمی و کاربردی بگیر یا پیام نور یا آزاد تا خود همین دولتی و همه هم ادعای با سوادی دارن در صورتی که پزشکی فقط دولتی میگیره با آزاد بعدشم مهندسی توی هر در دهاتی دانشگاه آزاد داره مدرک میده پزشکی چی؟؟
   ۳- الان بیشتر پارتی بازی توی رشته های مهندسی هست برای استخدام یا رشته های پزشکی؟؟؟ شمایی که از تعهد به خدمت ایراد گرفتی؟؟ توی رشته ی پزشکی میشه پارتی بازی کرد؟؟ چیجوری؟؟

   قشنگ معلومه که شما قصد تخریب داری…
   شما که ضرب و المثل من در آوردی میزنی میدونی چند تا آیه قرآن به صراحت جون انسان ها رو نجات دادن رو تحسین کرده؟؟؟ پس رشته ای که کلام خدا درموردش قضاوت میکنه همچین نباید انتظار داشت که آسون و ساده باشه….

   ختم کلام هم اینکه پزشکی هرچقدرم که شزایطش سخت بشه و به قول شما اشباع بشه نازش توی خارج از ایران بیشتر از مهندسی خریدار داره….

  72. صابر گفت:

   سلام دوستان
   من نظرمو تو چندتا نکته میگم دوست دارم اگه درباره اش نظری دارین بهم بگین
   من فوق عمران میخونم خواجه نصیر و البته بیکار
   ۱-چیزی که مشخصه اینه که تو دنیا معمولا درامد گروه پزشکی بالاتر هست
   ۲-به نظرمن اگه بخوایم کلی نگاه کنیم بد هم نیست پزشک زیاد بشه که در اینصورت مناطق کم جمعیت ترهم تامین میشن
   ۳- از همه مهم تر خوب پزشکی و امثال اون اگه زیاد بشه سودش برای جامعه است بلاخره سلامتی رو میاره
   ۴-خوب کشور ما صنعتی نیست اینو همه میدونیم ولی این وسط نقش ما چیه ؟ بنظرمن باید سعی کنیم که صنعت رو پیشرفت بدیم
   ۵- زندگی خوب حتی از نظر مالی که فقط با درس خوندن بدست نمیاد،درس خوندن یکی از روش هاش هست .شما اگه مرغ داری یا گل خونه بزنی بعداز چند سال موفقیت چشم گیری خواهید بدست اورد (زندگی عباس برزگر رو سرچ کنید)
   ۶- مهندس های تازه کار ما مثل من ترسو هستن خیلی ها شروع به کار نمیکنند تا ببینند موفق میشن یا نه
   ۷-من دلم برای کسانی میسوزه که میخوان انتخاب رشته مدرسه رو انجام بدن و میان نظر های مارو میخونند بخصوص اونایی که به هنر ورزش تاریخ جغرافیا و … علاقه دارن
   فعلا اینا به ذهنم اومد

   • رسول گفت:

    اقا صابر شما کار ازاد دارین؟میشه توصیح بدین چجوری صنعتو مابسازیم؟با ایران خودرو شروع کنیم؟با صنعت هوایی چطور؟با عمران چی نظرتون چیه بریم سد سازی؟خیلی دوست دارم بعد از فارغ التحصیل شدنتون بازم بیاین نظرتون رو بزارید واسه دوستان ولی چیزی که مشخصه هنوز نرفتین دنبال کارودرامد وکارم نکردید تاحالا.یا اینکه نفستون ازجای گرم بلند میشه مهندس جان .

    من کارودانشی بودم از هنرستانم کار میکردم درسم میخوندم لیسانسم گرفتم .هر جایی ازمون بود به دوره ام دادم وقبول شدم ولی نرفتم چون کار ازاد داشتم .ازاین مهندس پشت میزیام نبودم دست به اچاربودم همش اسانسور تابلوبرق .صنعتی و…تواین چندسال بلایی سر بازار مسکن وصنعتمون اومد که همه میدونن تقریبا همه شهرک صنعتیا بسته شدن و نیروهاشونو بیرون کردن .مسکن سازیم که هیچی دیگه .البته همین الانشم کسی بخاد کار فنی بکنه ۳..۴تومنو راحت درمیاره اما اصلا نمیصرفه جسمتونو بزاری واسه این کارا چون سن که بره بالا باید هرچی دراوردی خرج سلامتی خودت بکنی .بری تجربی حداقلش اینه که واسه خودتو خونوادت یه نفعی داری ای کاش تجربی ظرفیتش بره بالا مثل مهندسی حالا بیکارم باشن عیبی نداره بازم منفعت یه پرستار بیکار واسه جامعه وخانوادش بیشتراز یه ارشدبرق بیکاره .
    اما وزارت بهداشت مخالفه چون اگه سطح علم و دانش تجربی مردم بالا بره خیلی ضرر میکنن .مردم سواد واطلاعات پزشکی ومراقبتی بالایی داشته باشن حداقل میتونن از خودشون وخانوادشون درمقابل خیلی اسیب ها وبیماریها حفاطت کنن.
    باور کنید اگه در دانشگاههای فنی رو ببندن هیچ اتفاقی نمیفته تو کشور الان شما صنعتی شریف باشی یا پشت کوه مدرک گرفته باشی توایران تفاوتی نداره.
    اگر چرخ سازندگی وصنعت بچرخه اوضاع خوب میشه ولی با این شرایط حالا حالا ها بیکارداریم وبیمار واسه اینده.وای از اون روزی که جمعیت ایران بخصوص دهه ۶۰ پیر بشن پزشکی که تو رونقه صددرصد حتی به کمبود پزشک هم میرسیم ودرمقابل فقدان نیروی فنی تو کشور.اما دیگه اب از سرما گذشته دوستان.
    هرکی میتونه بخونه حتما حیفه .بجای ادامه تحصیل دادن یه لیسانس تجربی بگیرید به نظر من اینده بهتری درانتظارتون خواهد بود فقط یه کنکور تقریبا سخت داره ولی بقیش زیاد سخت نیست .
    اوناییم که سرمایه دارن که اصلا سمت درس نرید برید خوش باشیداین چهار روز دنیارو دیگه به خودتون سخت نگیرید به اندازه کافی زجر دادن جوونارو
    موفق باشید.

  73. سما گفت:

   اگه دولت این دانشگاه های مضخرف غیرانتفاعی و ازاد بدون کنکور رو اجازه تاسیسشو نمیداد ما انقد مهندس بیکارو….نداشتیم.بعدم اسم جامعه امون هست جمهوری اسلامی ووخیر سرشون باس توش عدل باشه ولی عدلشون کو؟ اولا چطور برای رشته های پزشکی طرح وجود داره اما سایر رشته ها چنین چیزی ندارند اگه میزاشتند مهندسا یا سایر رشته های دیگم دوسال بعد فارغ تحصیلیشون جایی کار کنند با درامد مناسب الان هم کشور پیشرفت کرده بود هم مهندس خوب به جامعه تحویل میدادند بعدم درامد رشته های پزشکی خیلی بیش از حد بالاست توی کشور نباید دولت اجازه چنین دستمزدیو به دکترا بده وقتی سایر شغلا انقد درامد ندارند.خلاصه هرچی میکشیم از مدیریت های بد این حکومته.عمر و جوانی مارو تباه کردند.اگه اون دنیایی وجود داشته باشه به شخصه من هرگز باعث وبانیشو نمیبخشم

  74. سما گفت:

   منم ی مهندس مکانیک بیکار از دانشگاه سراسری هستم.همه میگفتند برو تجربی ولی من اصرار داشتم مهندس بشم چون علاقمو تو این میدیم.الان فهمیدم علاقه کشکه.وقتی هیجا تورو نمیخواد اصلا کجا میتونی استعدادتو نشون بدی.منم توصیه میکنم هیشکی سراغ رشته ریاضی نره.حداقل ی انسانی بیکار اندازه ی ریاضی بدبخت درس نخونده ک دلش بسوزه به حال خودش.رشته مکانیک از صدتا رشته پزشکی ام سخت تره والا ما مغزمون نابود شد اخرم هیچی ی کار با حقوق ی تومنم نیست برامون😐

  75. Mehdi00 گفت:

   بروید دنبال اهداف زندگی تون، هیچ وقت دیر نیست، من در ۳۱سالگی داروی تهران قبول شدم، بجای اینکه غر بزنید تلاش کنید، هیچ چیزی در ایران جامعه علوم پزشکی نمیشه و تا ایران ایرانه اشباع نمیشه!

   • هادی گفت:

    سلام دوستان
    من ارشد مهندسی نفت از دانشگاه فردوسی مشهد دارم. کارم رو هم بلدم و فقط دنبال مدرک گرفتن نبودم.
    تازه چند ماهه رفتم یه شرکت خصوصی خوب کار می کنم. ولی پولش کمه و شرایط کاریش سخته.
    هر روز دارم حرص میخورم که چرا حتی پرستاری های دانشگاه آزاد با لیسانس حداقل دو برابر من درآمد دارند.
    هر روز دارم به خودم فحش میدم. اگه از ایران برم، از خونوادم دور میشم و بعدش معلوم نیست چه اتفاقی بعد دکتری میوفته، حتی نمیشه به ایران برگشت.
    الان حقوق پرستاری های دانشگاه آزاد داره برابری میکنه با کسی که با ارشد دانشگاه های خوب داره توی عسلویه کار میکنه.
    این یه توهینه به n هزار نفر رشته ریاضی که رفتن رشته مهندسی خوندن.
    نفر اول کنکور تجربی یکی- دو سال پیش برق شریف خونده بود. لیاقت ماها بسیار بسیار بیشتر از این هاست.

    به نظرتون منی که الان ۲۸ سالمه، بخوام اتاق عمل یا پرستاری یا بیهوشی بخونم بعد فارغ التحصیلی تو سن ۳۲ سالگی کار گیرم میاد؟
    در مورد بازار کار رشته اتاق عمل اطلاعی دارید؟
    ممنونم.

    • Mehdi00 گفت:

     حتما کار گیرت میاد دوست عزیز، حتما.حداقل تا افق ۱۴۰۴ هنوز رشته های علوم پزشکی ظرفیت جذب دارن،دوست من با مدرک پرستاری داره اندازه یک پزشک عمومی پول درمیاره.برای کسی که دنبال کاره همیشه کار هست. جمعیت انسانی همیشه در حال تغییره.کل ظرفیت فیزیوتراپی ایران در یک سال کنکور حدود صد نفره و اونم در چند دانشگاه محدود.کجا دیدی یک فیزیوتراپ بیکار باشه،برو فوریت های پزشکی بخون راحت با اضافه کار سه‌برابر مهندسی درآمد داره برات.یک دبیر آموزش و پرورش با سی‌سال سابقه اندازه یک فوریت پزشکی درآمد نداره!حداقل تا یک دهه دیگه علوم پزشکی در ایران اشباع نمیشه، اشباع هم بشه با شیب کم رخ میده، الان دانشگاه پیام نور یک شهر ۱۰۰ هزار نفری سالی ۵۰ لیسانس حقوق میده بیرون، علمی کاربردیش سالی ۳۰ مهندس عمران میده بیرون،برو به ظرفیت جذب بینایی سنجی در دفترچه کنکور نگاه کن ببین در سال چند نفر پذیرش میکنه، الان تمام کارشناس های پروانه دار راحت دو سه برابر یک کارمند رسمی درآمد دارن، اینکه آدم دنبال کار نباشه و با مدرک پزشکی بره رانندگی کنه یه بحث دیگس.

  76. طاها گفت:

   سلام و عرض ادب و درود خداوند بر همه
   من تقریبا پیامهای مهندسان خوب و دکتران خوب زحمت کش جامعه را خواندم
   و لازمه خدمتتان طبق اطلاعات خودم عرض کنم که اول جامعه هم به پزشک هم به مهندس احتیاج داره
   هم به کشاورز و حتی کسیکه مسئول حمل زباله های ما باشد از خانه به سمت مکان و مقصد مخصوص به خودش…. دوم همه راه را اشتباه میرویم زیرا دیدمان تنها به مکانیکی بودن و فیزیکی بودن زندگیست هیچکس به این فکر نمیکنه چرا جهان رو به نیستی میرود و چرا در حال سقوط هستیم اصلا برای چه خلق شده ایم این جا کجاست هدف چیست…
   آیا کسی از خود پرسیده چرا حدود ۲۵۰ سال است به علم هیچ چیز اضافه نشده است مشکل اقتصادی ما و درد جامعه ها به این خاطره که به علم نسبت به زمان و تغییرات چیزی اضافه نمیشود به عقل ما و قلب ما و درک ما و انسانست ما چیزی اضافه نمیشود زیرا احدی حاضر نیست در این مسیر قدم بردارد تمام مسیر شده سرعتی عمل کردن و به ما آموخته اند یک سوال را سرعتی حل کنیم در حالیکه نباید ذهن شرطی شود که سوال را در زمان مشخصی حل کند و ما با تابعیت از این قوانین و حرص و طمع داشتن و بدبختی و خوشبختی را اینگونه تعریف کردن داریم به قهقرا میرویم و اگر بشریت بیدار نشود بزودی باید منتظر نابودی منابع و از دست رفتن زندگانی روی کره ی زمین باشیم ما نیاموختیم اگر مرغ گران میشود یک هفته مرغ از مراکز خریداری نکنیم تا نهایت به مقصر اصلی منتقل شود و او مسیر را درست هدایت کند. من در دانشکده دوستی داشتم که خیلی مشتاقم باز او را ببینم همسر او تنها ماهی ۲۵۰ هزار تومان دریافتی داشت و او دو فرزند نیز داشت باور نمیکردم تا اینکه کاملا کنجکاو شدم وارد زندگی او شدم فیش های حقوقی آنها را دیدم و مدتی در منزلشان سر کردم متوجه شدم آنها برکت زیادی دارند زیرا پاک زندگی کرده اند و بسیار انسان اند و از جاهایی خداوند برایشان نازل کرده که با چشم عادی قابل دیدن نیست ما برکت را فراموش کرده ایم زیرا خداوند را فراموش کرده ایم دقیقا اکنون زمانی است که میفرمودند نامی جز الله باقی نخواهد ماند. از خود پرسیده ای که آیت بگونه ای زندگی کرده ام برای خدا که او مرا با دودست دعا نگهدارد جایی که ثروت هم به یاری ام نمی آید او به یاری ام شتابد بی هیچ چون و چرا؟؟؟!!!! تمام مصائب و سختی ها بخاطر آن است که ما بد زندگی را و ارزش های افزوده ی آخرتمان را شناخته ایم تنها تفاوت بین انسان و حیوان را عقل و اختیار میدانیم خیر … دلیل اصلی اختلاف بین بشریت و حیوان در ارزش افزوده ای است که ایجاد میکند برای اخرتش. اگر هم میگویی به معاد معتقد نیستی پس بدان پوچ زندگی میکنی حتی اگر پزشک باشی زیرا عدل خداوند و صفتهای خداوندی که همیشه از او دم میزنی حکم میکند که زندگی پوچ نباشد و جایی باشد که مرگ پایان این همه جهان با این همه نظم نباشد اکنون که این مطلب را مینگارم مشغول تماشای باران و رحمت الهی از پشت پنجره های اتاق هستم. من لیسانس فیزیک هسته ای هستم و خداوندم را در این رشته یافتم و مسلمان شدم. ایمان آوردم و هرگز اورا با هیچ چیز عوض نخواهم کرد. گاهی باید زندگی را با عینک شفاف انسانیت دید نه با دید و جو کنونی که برایمان ایجاد کرده اند من حق میدهم و عیوب کشور و حتی جوامع را منکر نمیشوم بیماری مزمن اقتصاد ایران به راحتی درمان نمیشود هم ما مقصریم هم دولت مردانی که ادعای خدمت داشتند و هم آنان که راه را اشتباه آمدند … همه مقصریم هرکس به نوبه ی خود. اما عینک بدبینی را بشکنیم راه چاره بجوییم. علم را تقویت کنیم. برای علم وقت بگذاریم نه این علمی که ما اینگونه آنرا شناخته ایم که مضراتش از سودش بیشتر است ..مبایل مضرات دارد ماشین مضرات دارد درمان ها مضرات دارد …کجاست علم پاک که بی ضرر است و تو حاکم او هستی و به تو خدمت میکند و او برده ی توست نه تو برده ی او. ماشینت فرمانرواست دستور میدهد مراقبم باش رادیات و روغنم را مدام چک کن موبایلت بمرور مضرات سویی برایت دارد و امواج وای فای خطرناک است نمیگویم با تکنولوژی قهر کن خیر اما دو دستی هم بر سر خود بکوب که مهندس اصلی در غیبت منتظر اشاره ی توست و تو نشستی با علم نامحدودت دودوتا چهارتا میکنی عزیزم. .اول با خودم هستم عزیزان. روی صحبتم ابتدا با خودم است بعد با شما عزیزان. زیرا تغییر از خودم آغاز میشود. اما سخنان اکثریت را که مطالعه نمودم تاسف خوردم از این نوع نگاه ها و نگرش ها. از مسئول این سایت نیز سپاسگذارم معایب و زحمات را درست بیان نمودند اما پزشکان محترم چه کسی زباله هایتان را میبرد. نانتان را چه کسی گندمش را کاشته است. کفش هایتان را کدامین کارگر وصله کرده است. لباستان را کدامین خیاط دوخته است. … تاسف بخورید و بگریید که کارگر نیستید برترین شغل کارگری است کاری که پدرم و پدران خیلی از ما انجام داده اند. چرا در کشورهای اروپایی حقوق کشاورز حتی از مهندس بیشتر است چرا هنوز به کشاورزی بیشتر از هر شغلی بها میدهند چرا آنان مسلمان میشوند و ما دور از مسلمانی. چرا؟؟؟؟!!!! در آنجا نیز مصائب و مشکلات به نوبه ی خود هست معترض هم هست اما خب آنها هرچند آهسته و کم به سمت مسلمانی میروند ما با شیب تند به سمت …. نمیدانم چه بگویم اما حسرت بخورید که کشاورز و کارگر روزمزد عرق ریز نیستید زیرا پیامبر تنها بوسه بر دستان کارگر میزند … نمیگویم شغل های دیگر عزیز نیستند. اما در کل بستگان ما پزشکان ثروتمندان مهندسان و غیره حسرت زندگی ساده و زیبا و پر از امید و با برکت و … مارا میخورند. چند بار پزشکی ثروتمند اعتراف کرده است کاش تمام ثروتم را میدادم آرامش و ایمان و امید و شادی شما را داشتم.ما نیز گفتیم پرداخت نخواهد شد. تو ثروتت را مثل خدیجه خرج کن محمد را و خدایش را بدست آور. بارها ثروتمندان و جراحانی دیدم که برای شفای دختر و پسرشان نزد خادمین خدا رفته اند و از آنها خواسته اند با علمتان عزیزان ما را شفا دهید … حال در سر بزنید بدنبال ثروت و جایگاه و نام و مقام و شغل باشید تا زندگی اتان فقط بگذرد و هرلحظه به رفتن نزدیک تر شوید . نگوییم قلبمان پاک است قلب پاک واقهی تجلیگاه خداست و صفات اورا نمایان میسازد آنان را که با خدا آشنایی ندارند با خدا آشنا میسازد. خداوند را آنگونه که باید بشناسیم و حقش را ادا کنیم تا حقمان را ادا کند. اوست یاری رسان واقعی.ثروت جهان مال اوست از او طلب کن. جوری با او زندگی کن که اگر گفت خود را در دره رها کن ایمان داشته باشی یا تورا از پشت خواهد گرفت یا به تو پرواز کردن را خواهد آموخت. به گونه ای با او عشق بازی کن و دستوراتش را مو به مو اجرا کن که اگر مولایش و فرستاده اش گفت در کوره ی آتش برو با سر بروی و کوره را برایت مولا سرد کند چون اطاعت نمودی بی چون و چرا. در کار خدا باید و نباید و اما و اگر نیاور. مطیع مطلق باش. من با حضرت محمد ص عشق ورزی میکنم با خدا عشق بازی میکنم با مسیح سخن میگویم …. زندگی زیباست چشمی باز کن گردشی در کوچه باغ راز کن … بخداوندی خدا قسم ما برای اینها خلق نشده ایم ما ثروتمندیم اشرف مخلوقاتیم … من اگر در مصیبتها بمانم خداوند به یاری ام می آید همه فقیرید اگر خدا را ندارید. و ثروتمندید اگر خدا رادارید. روزی کنیز مولا به مولایمان فرمودند آقا کاسه ای را طلا نمودم (کنیزشان علم کیمیاگری داشت لازم است بگویم این کنیزشان است خودشان چه بودند الله اکبر)و تقدیم آقا کردند تا آقا با فروش و پولش خدمتی به خانواده ی خود ارائه دهند مولا عصایش را بر زمین کوبیدند زیر پایشان معدنی از طلا بود گفتند ببین من ثروتی که تو میگویی بسیار تر دارم ثروت در دستان من است برده ی من است کنیز من است اما من با ثروتی اصلی زندگی میکنم که او مهم است من به این پول احتیاجی ندارم. برویم بیندیشیم علم لدنی داشتن و کیمیاگری دانستن ثروتمندی است و خوشبختی و آرامش یا علم هایی که شما همگی در مورد آنان سخن راندید و جنگیدید. من که طالب آن علمم که کمترین و حقیرترین و پست ترین و زمینی ترین نتیجه اش پس دیوار را به من نمایان کند. مرا بر آب سوار کند. باد را به فرمانم در اورد … من راه سلیمان را میروم راه ابراهیم و مسیح را راه یوسف نبی را راه موسی ع را راه داوود نبی را … راه پیامبر و معصومین را… راه واقعی این است که بشر باید میرفت او خلیفه ی خدا بر زمین است نه کمتر… قدر خود را ندانستیم. من در طلب علم واقعی هستم که من را به نام خلیفه بخاطرش خلق نمودند در طلب آن هستم که کمترین و زمینی ترینش را خدمتتان عرص کردم و والاتریتش نتیجه ی جهاد اکبر با نفس خودم است که حکمت خدا بر زبانم جاری شود که راز دار خدا شوم رموز را بر من آشکار سازد با زبان او سخن بگویم و انتهایش رنگ خداست بوی خداست خود خداست. حیف عزیزان ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند ولی ما در حسرت نانی که به غفلت بخوریم. بوی حرفهای مهندسان و پزشکان بوی پول و ثروت و نهایتم به تصور ساده لوحانه ی خودشان خدمت اصلی است. خیر کمی در خلوت بیندیشیم چه هستیم کجای زندگی هستیم و چرا هروز مصیبت های دنیا افزون میشود. خدمت اصلی خدمت به خودت برای شدن ان چیزی است که بخاطرش خلق شدی و بعد خدمت به دیگری که او نیز همان شود تا جهانی را بسازیم رنگ رنگ.

   یاحق⚘

  77. نیما گفت:

   من فوق کامپیوتر هستم . در یک ارگان دولتی بواسطه پروژه ای که براشون انجام دادم بهم پیشنهاد جذب و استخدام داده شده، برای دکترا هم گفتن بورسیه ام میکنن. خونه سازمانی هم میدن . نمیدونم وضعیت حقوق ها چقدره ولی قاعدتا بیشتر از دو-سه تومن که نیست؟! هست؟ ولی من مایل نیستم با این وضعیت حقوق ها جذب بشم که تا اخر عمرم “من بدو و پول بدو”!!. دائم با خودم فکر میکنم من که هر روز کارم مطالعه مقالات و تحقیق هست ، مگه یه پزشک چقدر بیشتر از من مطالعه میکنه که باید یه همچین درامدهای عجیب غریبی داشته باشه!؟ هر چی بیشتر فکر میکنم بیشتر شوکه میشم. تصمیم داشتم برا دکترا متمرکز بشم روی تحصیل و کار خارج از کشور که اونم با مطالبی که اینجا خوندم تا حدود زیادی مایوس شدم .

  78. محسن گفت:

   دوستان همه نظرات زو خوندم اکثرا بچه هی ریاضی هستن. حدود ۳۰ یا ۴۰ سال پیش اساتید ما به خارج کشور رفتن و اکثرا مهندسی خوندن چون مهندسی در خارج طرفداری نداره و اپلای گرفتنش خیلی راحته و فاندم میدن اینا که برگشتن ایران. رشته های خودشون که مهندسی بود را تبلیغ کردن در حالی که مهندسی اون جوری نبود و در هیچ جا نیست. رشته های پزشکی در هر جا و در هر زمان از هر نظر خوب هستن. هر کسی عم نمی تواند از پس هزینه تحصیل این رشته ها بربیاید به واسطه نجات جان انسان همیشه مورد نیاز و درامد بالایی دارد و انسان احساس مفید بودن و عزت نفس می کند اگر علاقه و پشت کار و شرایط مالی دارید به هیچ عنوان تردید در خوندن این رشته ها نداشته باشید مهندسی را اساتید ما خوب جلوه دادند از خارج امدند و کلاس گذاشتند پزشکی را در هر دانشگاهی نمیاوزند هیچ وقت بیکار نمیشی چون همیشه یک نفر پیدا میشه که معالجش کنی و احساس مفید بودن داری

  79. حسام گفت:

   موافقم.
   دوره پزشکی عمومی که چند ساله سراومده.
   دندان و دارو هم به شدت دارن اشباع میشن.
   الان هر رشته ای هستید باید واقعا باسواد باشید،فرقی نمیکنه که کجا و چی میخونید

  80. حسام گفت:

   من پدرم پزشکه.
   به خاطر بحران اقتصادی وزارت بهداشت چند ماهه کارانه و حقوق نداده.معلوم نیست چه خبره!

  81. دکتر طه گفت:

   اشتباه نکنید.
   پزشکی و دارو چند ساله که اشباع شده.
   دندانپزشکی هم اصلا حقوق سابق رو نداره.
   اگه میایید فقط برای علاقه بیایید.

  82. باهوش گفت:

   این لینک هایی که دکتر طه و مقوی فروش گذاشته همش اخبار کذبی هست که از طرف صنف اطبا جهت گرفتن امتیاز منشر شده،،به روباه گفتن شاهدت کیه گفت دمم،،،خب معلومه رییس نظام پزشکی میاد میگه دکتر بیکار داریم درامدمون کمه اشباع شده بد بختیم بیچاره ایم کارتن خابیم،،مردم بدبخت هم این دروغا رو باور میکنن،،دانشجویان پزشکی و دندون و دارو تنها رشته هایی هستن در کشور که در دوران تحصیلشون درامد دارن ،،همه فک میکنیم که اینها هفت سال بدون حقوق داشتن درس میخوندن،،ایران یک دهم اتحادیه اروپا متخصص داره میفهمین فقط یک دهم،،،دهه شصتی ها در حال پیر شدن هستن و اینده به شدت نیاز به پزشک داریم. در پاسخ به اون وکیلی که نوشته صد میلیون تومن درامد داره باید بگم که برخی وکلا واقعا درامدی ندارن ولی اگه وکیلی کارش بگیره درامدش از تاجر هم بیشتر میشه یه پرونده تصادف داشتم وکیل بیست میلیون ازم گرفت،،در ماه یه پرونده اینطوری داشته باشه ….

   • دکتر طه گفت:

    دوست خوبم،پزشک و درکل علوم پزشکی حقوق خود را مشخصا از وزارت بهداشت میگیرند،و وزارت بهداشت هم بودجه ای سالانه از دولت میگیرد.و متناسب قانون عرضه و تقاضا بودجه رو تقسیم میکنه! حالا با این وضع اقتصادی کشور وزارت بهداشت بالای یازده هزار میلیارد بدهی داره و توان پرداخت حقوق رو نداره چه برسد به کارانه،پس نیازی هم به نیروی جدید نخواهد داشت!
    از پزشکی علی الخصوص عمومی،رویا نسازید.
    من خودم پزشک عمومی ام.و دوستان داروساز و دندانپزشک هم دارم.
    واقعا این حقوق های نجومی برای ما نسل جوان نیست! الان پروانه مطب برای پزشکی و دندان و داروخانه بسیار بسیار سخت شده است.
    شما هر رشته دیگه ای باشید،اگر واقعا باسواد باشید و علاقه مند،موفق تر از هر پزشکی خواهید بود.
    این تب پزشکی هم بیشتر به خاطر کنکوری های احساسی و موسسات کنکور پول پرست هست.وگرنه پزشکی بدون علاقه خواندن از چاله به چاه افتادن است.
    یا علی

   • دکتر طه گفت:

    در مورد حقوق کارآموزی هم برای ما که ماهی دویست تومان بود که اونم به طور کامل پرداخت نمیشد.
    عزیزم در همین اروپا مهندس و اقتصاددان و کارگر و…هم بیشتر دارن ولی بازم نیرو میخوان طوری که الان از خارج وارد میکنن.
    ایران بنا به شرایط اقتصادیش برای علوم پزشکی هم در مرز اشباع است.

  83. mona گفت:

   اصلا چرا موفقیت رو فقط تو دانشگاه رفتن میبینید؟ یه کم دیدتونو باز کنین. چرا یه عالمه از عمرمونو صرف بودن تو دانشگاهی میکنیم که علم ۲۰ تا ۳۰ سال قبل رو به ما یاد میده؟ چرا باید منتظر بمونیم که برای کسی کار کنیم آخه؟ کتاب پدر پولدار پدر بی پول از رابرت کیوساکی رو به همه توصیه میکنم بخونن. دید من رو خیییییلی عوض کرد. الان عاشق مطالعه و یادگیریم ولی از دانشگاه متنفرم

  84. سامی گفت:

   عاااالی ، کاملا مشخصه تحقیق کردین و درک کردین اوضاع زندگی و کار پزشکان رو
   من خودم پزشک عمومیم متاسفانه جامعه ما فقط ب درامد پزشک نگاه میکنن فقط ظاهرو میبینن در حالی ک واقعا درامدش ب سختیش نمی ارزه
   من خودم کسی هستم ک ب پزشکی با عشق وارد شدم نه بخاطر پولش برا همین هر روز با کارم بیشتر مچ میشم، ولی دوستان خودم بودن ک فقط برا پولش اومدن و الان کاملا نا امید از کار و زندگی و رشتشونن
   من به کسی نمیگم نیاید رشته پزشکی ، من میگم اگه صرف پول میخواید بیاین واقعا ارزش نداره!

  85. دکتر طاها گفت:

   عزیزان پزشکی،دندانپزشکی،داروسازی تقریبا از سال ۹۳ به اینطرف فارغ التحصیلان بالاتر از حد نیاز بیرون داده است.
   خودم پزشک عمومی هستم و دو سال پشت کنکور بودم.
   رشته های فوق الذکر عملا در مرز اشباع شدن هستند و دیگر خبری از درآمد های نجومی نیست!
   دو دوست من در فیزیوتراپی و بینایی سنجی شرایطی بهتری از نظر درآمد دارند.فیزیوتراپی دیگر طرح هم ندارد.
   هر چند دوست بینایی سنجم از طرف پدر حمایت مالی میشد و مشکلی برای تاسیس عینک فروشی نداشت.
   حال دوستانی که واقعا علاقه دارند و البته سرمایه میتونن خارج تحصیل کنند که بعد برای اشتغال همانجا بمانند حتی شده کشور های غیر تایید مانند تاجیکستان که هم فارسی است و هم شهریه مناسبی دارد.
   هیچ فرقی بین مدارک دانشگاه های ایران و تاجیکستان برای کار در غرب نیست،در هر دو باید آزمون تایید مدرک داد.
   ولی اگر صرفا به خاطر بیکاری در رشته و خیال درآمد بالا میایید.همین الان پشیمان شوید!
   دوست نزدیک من که معدل نسبتا خوبی هم داشت هم اکنون در تاکسی اسنپ مشغول به کار است با حقوق بیشتر از پزشکی عمومی.
   خودم هم خدمات کامپیوتری در کنار مطب دارم.البته هزینه اش را از پدرم که بازنشسته بانک هست قرض گرفته ام.
   اگر این شرایط هم نگرفت مجبورم به شهرستان مهاجرت کنم.

  86. پوریا گفت:

   تعداد نادری از ثروتمندان جهان وکیل و پزشک هستن!!! بله حقیقت داره اکثریت کارافرین هستند ثروتمند ترین وکیل جهان اقای Richard Scruggs هست با ثرت حدود دو میلیارد(بیلیون)دلار در مقایسه با بیل گیتس که بیش از صد میلیارد(بیلیون) دلار ثروتشه چیزی نیست ثروتمند ترین خواننده اقای Sir Paul McCartney با ثروتی معادل یک میلیارد دلار ثروتمندترین فوتبالیست جهان دیوید بکهام با یک میلیارددلار و ثروتمند ترین بازیگر جهان اقای Merv Griffin با یک میلیارد دلار یا ثروتمند ترین پزشک جهان که بیشتر از یک میلیارد نداره ،،،چرا به فکر کارافرینی نباشیم؟اکثر ما فقط به دنبال مشاغل بدون ریسک هستیم ،پسر عمومی بنده با۴سال سن مغازه فلافلی زده که حداقل ده میلیون تومن سود خالصشه در ماه

   • دکتر طاها گفت:

    نظر شما نسبتا قابل قبوله.
    منتهی فراموش نشود که ایران اقتصادی بلشویکی دارد و نه به مانند کشور های فوق الذکر اقتصاد باز و آزاد!

    • پوریا گفت:

     در ایران هم این قضیه صحت داره،،اکثر ثروتمندان ایران پزشک و وکیل ودندانپزشک نیستن،،،حبیب الله عسگر اولادی،حسین هدایتی،پیر امیدیار حسین ثابت ،فاطمه مقیمی و… دکتر پدرام سلطانی پزشک عمومی بودن اما ادامه تحصیل ندادن و کار طبابت نیز نکردند در حوزه نفت و گاز ورود کردند و الان عضو اتاق بازرگانی تهران هستن

  87. وحید گفت:

   با عرض سلام
   من ارشد کامپیوتر دارم، ۳۲ سالم هست و در حال حاضر حدود ۶ میلیون تومن درآمد ماهانه دارم. چند وقته به سرم زده برم از اول دندون پزشکی بخونم چون شنیدم درآمدش خیلی خیلی بالاست(علاقه هم خیلی دارم). درآمد مهندسی کامپیوتر نهایتا ماهی ۱۵تومن میشه البته اگر کارمند باشی و نخوای خودت شرکت بزنی. از نظر مالی هم پس انداز به اندازه کافی دارم برای تغییر رشته.
   می خواستم بدونم نظر شما چیه؟ آیا در این سن میشه یه همچین تغییر رشته ای رو داد؟ راستش هدف اصلیم کسب درآمد بیشتره

   • مقداد گفت:

    سلام منم ۳۲ سالمه دبیر ریاضیم وسوسه شدم پزشکی بخونم اما تردید دارم اگه تصمیمت قطعی شد ممنون میشم منم در جریان بزاری.
    msky64925@gmail.com

   • دکتر طاها گفت:

    میدونستی خیلی از دندانپزشکانی که تازه فارغ التحصیل شده اند،نصف حقوق الان شما رو ندارد؟!!!

    • سوشال فکت گفت:

     اینا بهانه ست چون در عرض چهار پنج سال این ما تفاوت را جبران می کنند …. در ضمن نسبت دندان پزشک های بیکار به مهندس های بیکار قطعا نسبت خیلی خیلی خیلی کمتریه … وقتی ما میگیم بیکار واقعا یعنی درآمد های زیر ۵۰۰ تومن که شاید باورشم نکنی!!

  88. Mehdi00 گفت:

   دکتر عزیزی که میگی پزشکی خوندی، برات احترام قائلم واقعا احترام قائلم از قبولی در این رشته و گذشتن از سد کنکور و درس خوندن طولانی و کشیک های فراوان. میدونم چی کشیدی ولی محاله محاله محاله ادم با مدرک پزشکی بیکار باشه مگر اینکه واقعا دنبال کار نباشه، همین الان در تمام شهرهای زیر ۳۰۰ هزار نفر در کل ایران یک پزشک عمومی راحت در ماه ده تا پانزده تومن درآمد داره، از درمانگاه خصوصی گرفته تا درمانگاه دولتی تا پزشک طرح خانواده تا پزشک تامین اجتماعی تا پزشک معاین راهنمایی و رانندگی تا پزشک مجری زیبایی و کاشت مو و…. من واقعا موندم چطور یک پزشک با مدرک پزشکی داره گلایه میکنه و میگه درآمد نیست، کار نیست.

   • دکتر طاها گفت:

    چون شما پزشک نیستی و از دور یه چیزایی شنیدین فقط!
    نمیگم شرایط مناسب نیست.ولی با توجه به وضعیت امروز فقط فقط فقط علاقه دارید علوم پزشکی بخوانید وگرنه تصمیم به تحصیل مجدد اشتباه محض است.

  89. m.v گفت:

   سلام دوستان من دو سال پشت کنکورم و میخواستم پزشکی قبول بشم ولی نشد امسال هم کنکور ثبت نام کردم ولی اصلا نتونستم درس بخونم نمیخوام کنکور بدم راستش درسته که میگن عشق زیاد اخرش تبدیل به نفرت میشه چند ساله از زمان دبیرستانم همه برنامه های زندگیمو بر اساس این هدفم تنظیم کرده بودم ولی دیگه از این رشته متنفرم حتی حاظر نیستم برم یه کشور دیگه مثل دوستم این رشته رو بخونم الان پشیمونم برای این دوسالی که الکی تلفش کردم وخوشحالم که اشتباه دوستم رو انجام ندادم و باهاش نرفتم اونم از رفتنش پشیمونه ولی دیگه نمیتونه وسط راه برگرده چند سال وقتت رو تلف کنی کلی هزینه کنی و از خانوادت دور باشی اخرشم هیچ چی. میخوام برم دانشگاه ازاد حقوق بخونم بعدم برا امتحان سردفتری شرکت کنم به نظر من هر رشته ای رو تا اخرش ادامه بدی به یه جایی میرسی.

  90. مقداد گفت:

   سلام خدمت همه دوستان عزیز
   من ۳۲ سالمه متاهلم و یه پسر ۳ ساله دارم. الان ۲ ساله که دبیر ریاضی هستم با حقوق ماهی یک و نیم ملیون…راستش خیلی وقته به این فکر افتادم که از اول بشینم واسه پزشکی بخونم اما نمیدونم با این شرایط آیا کار عاقلانه ای میکنم یا نه؟؟؟ از یه طرف به پرستیژ و درامد عالی پزشکا فکر میکنم از طرف دیگه میگم نکنه همین آب باریکه رم از دست بدم…خلاصه خیلی فکرم مشغوله..ممنون میشم اگه دوستان راهنمایی کنن و منو از این تردیدا خلاص کنن.

   • دکتر طاها گفت:

    سلام
    قبولی الان بسیار سخته!
    غیر ممکن نیست ولی اراده زیادی میخواد
    شما هم متاهل هستید و برای پزشکی و دندانپزشکی خواندن یه خورده مشکل خواهید داشت.
    فردا روز طرح و کشیک های سنگین دارید و حقوق اون مدت هم نصف حقوق الانتون هست.
    به نظر من فیزیوتراپی یا پیراپزشکی هایی مثل پرستاری و رادیولوژی برای شما مناسب تر هست. یا اینکه در رشته فعلیتون پیشرفت کنین

   • دکتر طاها گفت:

    ضمنا شما یک کار دیگه هم میتوانید انجام بدید.
    درخواست اعزام به مدارس ایرانی خارج از کشور رو بدید و اون آزمون رو قبول بشید.
    حقوق و پرستیژ شما بیشتر خواهد شد.

  91. مهندس گفت:

   مهنس کارگری است که با تکنولوژی سر و کار داره (پس رشته مهندسی تو ایران اصلا ارزش نداره چون صنعت نیست) تازه خارج هم که بری بازم درامد پزشکا چندین برابر مهندس هاست

   • محمد گفت:

    اصلا صحیح نیست…. میتونید توی سایت وزارت امور خارجه امریکا نگاه کنید، میانگین درامدارو نوشته، به هیچ وجه چند برابر نیست. بهترین متخصص جراحی ۲٫۵ برابر یک مهندس که کارمنده و کارافرین نیست در میاره، حقشم هست ب نظرم و کاملا عادلانه. مسیری که اون طی کرده کجا و مهندس معمولی کجا.

  92. نگین گفت:

   سلام یه سوالی داشتم ازتون میخواستم بدونم امکانش هست که از رشته ی مامایی به رشته ی دندانپزشکی تغییر داد بدون اینکه نیاز به انصراف باشه و اینکه دندانپزشکی همون دانشگاه رو خوند

  93. محسن گفت:

   به نطر من وضعیت الان ایران اینطوریه قول میدم تا ۴ الی ۵ سال دیگه پزشکی و دندون تو ایران جا میفته همه این حرفا چرته(البته برا حرف همه احترام قائلم)من بی مدرک حرف نمیزنم چون میخوان ورودی فنی حرفه ای رو زیاد کنن الکی میگن کار نیس برا پزشکیو از اینحرفا جوری دارید حرف میزنید انگار الان همه مهندسا کار دارن با حقوق ۱۰۰ میلیون والا همه مهندسام بیکارن کلا رشته های تجربی بدونیددد که چون با خون و جون مردم سروکار داره هیچ وقت اشباع نمیشه اگرم بشه برا یه مدت کوتاهه و صرف دو سه سال حل میشه والسلام

   • علیرضا گفت:

    دلایلتون بسیار ابتدایی است.
    در دنیا روز به روز صنایع پیشرفته تر و بزرگتر میشن.پس واسه مهندسی همیشه کار هست

    • حفیظ گفت:

     بله کاملا واضح هستش.الان دیگه هر روستایی داره رشته مهندسی میگیره پس اصلا درست نیست که مقایسه بشه مهندسی با پزشکی واقعا
     درسی که ما پزشکا واسه کنکور خوندیم یکدرصدشم این مهندسا نمیخونن و الان تو ایران یکی بگه مهندسم بهش میخندن

     • پنج ستاره گفت:

      شما چه درسی می خونید؟!
      یه سری درسای نظری!
      یه مسئله هم تا حالا حل نکردید.
      دیگه این متنایی که شما می خونید هر کس می تونه توی سایت پزشکی بخونه و بهتر از شما حفظ کنه.

     • هم وطن گفت:

      سلام .

      بحث درآمد بالای پزشکان نیست هر چقدر درآمد دارند نوش جان آنها که انتخاب درست کردن
      اما درس های مهندسی اگه سخت تر از پزشکی نباشه راحت تر هم نیست عزیز من
      جالب رتبه ۱ کنکور تجربی ۹۵ دانشجوی مهندس برق شریف بود
      این ها که شما تو دانشگاه های سطح پایین کشور می بینید فقط از مهندسی یه اسم دارند

      واقعا اگه برق نباشه دکتر دندان پزشک وجراح و…. هیچ کاری نمی توانند بکنند اگه برق نباشه چه هااا…..که نمی شود پزشکی بیش از حد بزرگ شده است.

      اگر بخار خروجی بویلر نیروگاه توربین رو به گردش در نیاره و هزار چیز دیگه
      اگر دستگاه های تهویه مطبوع بیمارستان و کارخانجات کار نکنند چه ها که نمی شود اگر دما ورطوبت ….سالن کارخنجات نساجی،داروسازی،خودروسازی،موادغذایی ،سردخانه های بزرگ نگهداری گوشت و مرغ و دارو … توسط دستگاه ها کنترل نشود و هزار چیز دیگه

      صنعت دائما درحال پیش رفت هست وهرکسی که تو صنعت هست اگر یک سال به روز نشود به خودی خود از چرخه مهندسی حذف میشه
      اما با تمام این ها درآمد پزشکی قابل مقایسه با مهندسی نیست گرفتن کارشناس ارشد برق ویا مکانیک سخت تر از پزشکی نیست
      اما کارشناس ارشد برق میشه مدیر فنی داروسازی برجی ۵ تا حداکثر ۱۰ می گیره که این شاید یکی از بهترین شرایط آن باشد

      بله مهندسی همان رشته به درد نخوری هست که مهندس ارشدشریف عمران پول برای شروع ساخت ساز ندارد و به ناچار تو شرکت مهندسی ساخت وساز که سرمایه گذار آن یک پزشک هست کار می کند و وسیله است برای رسیدن بیشتر درآمد آن پزشک است.

      هرکس از پزشکی ویا هررشته دیگری به درآمد خوب رسیده نوش جون
      اما زحمتی که شما می کشید رو هم مهندس های (مهندس هااا )کشیده اند اما از لحاظ درآمد تفاوت بسیار هست
      که خوب باید به به دلیل استعداد وباهوشی به دوستان رشته پزشکی تبریک گفت که با زحمت کمتر از بچه های برق،مکانیک ،عمران،فیزیک،و. دانشگاه های..شریف و علم وصنعت،خواجه نصیر،تربیت مدرس ….توانسته اند هم پزشک شوند هم جزء بهترین مهندسان در حوزه سرمایه گذار در مسکن وساخت ساز و…
      چون با گرفتن مدرک پزشکی از دور افتاده ترین جای کشور درآمدی بالاتر از مهندسان شریف دارند

      راستی واقعا اگر برق ومکانیک نباشد شما چه خواهید کرد!؟؟؟

  94. علی گفت:

   به نطر من وضعیت الان ایران اینطوریه قول میدم تا ۴ الی ۵ سال دیگه پزشکی و دندون تو ایران جا میفته همه این حرفا چرته(البته برا حرف همه احترام قائلم)من بی مدرک حرف نمیزنم چون میخوان ورودی فنی حرفه ای رو زیاد کنن الکی میگن کار نیس برا پزشکیو از اینحرفا جوری دارید حرف میزنید انگار الان همه مهندسا کار دارن با حقوق ۱۰۰ میلیون والا همه مهندسام بیکارن کلا رشته های تجربی بدونیددد که چون با خون و جون مردم سروکار داره هیچ وقت اشباع نمیشه اگرم بشه برا یه مدت کوتاهه و صرف دو سه سال حل میشه الان در حال حاضر رشته های مهندسی خیلی خیلی وضیعت بدتری داره والا ما چند وقت پیش رفتیم سر ساختمون دیدیم دنبال دو سه تامهندس حدود ۲۰ الی ۳۰ نفر میرفتندو دستیاری مهندس رو میکردن حدود ۱۰ ۱۲ نفر شون فارغ التحصیل بیکار بودن که با حقوق ۲۰۰ هزار تومن راصی شده بود ببخشید زیاد حرف زدم

   • امیر گفت:

    سلام
    با نظرتون کاملا موافقم
    در کل افرادی که این حرف رو میزنن چند دسته میشن :
    ۱٫یک سری نابغه ها و تیزهوشایی که دارن رشته های پزشکی و دندان پزشکی رو میخونن و درس ها براشون راحته و میدونن تخصص قبول میشن و آینده شون تضمینه اینا یا امثالشون برای این که کسی از شرایطشون با خبر نشه همیشه ناله می کنند که ما پشیمانیم و می خواهیم انصراف بدیم هرکی میگه کیخواد انصراف بده لااقل در مقطع عمومی باور نکنید اینا در پوستشون نمیگنجن که بالاترین رشته رو میخونن و از همه سر ترن کسی که احساس می کنه از بقیه بهتره هیچ وقت انصراف نمیده.
    ۲٫ افرادی که رشته های دیگه خودندن و از رشته شون ظرفداری می کنن به صورت غیر مستقیم اینا کسایی بودن که میخواستن قبول شن اما نشدن
    ۳٫دسته ی بعدی هم دقیقا شرح ضرب المثل گربه دستش به گوشت نمی رسه هست…. کلا بر خلاف مورد دو تو هیچی موفق نشدن و همش سودای پول دارن
    پزشکی والا تا جایی که ما می بینیم اشباع ندیدیم کمبود جراح های خوب را داریم به طوری که اشخاص برای مشکلات خاصی که براشون ایجاد میشه تو شهر خودشون نمیتونن یه عمل انحام بدن و حتما میرن تهران بعضی وقتا هم خارج از کشور بعضیا این مثل فقط برای پزشکتی عمومی مطرحه مطمینا تو جو الان دانشگاه ها هیچ دانشجویی که زحمت کشیده باشه و با زحمت خودش و نه سهمیییییییییییه هاااااا یه فکر فقط عمومی خوندن نیست.
    چطور می تونه بازارش اشباع شده باشه؟؟؟؟ وقتی فوق تخصص های قلب و دستگاه گوارش هر سال سه چهار تا بیشتر نیستن؟؟؟؟؟؟؟

    اصلا همه ی اینا رو بی خیال بحث علاقه چی میشه ؟؟؟؟ یکی از دوستان گفتن به زبان علاقه داشتن یکی به ریاضی و فیزیک ….. پس علاقه چی میشه کسی که خون میبینه حالش بد میشه پزشکی که برای یه بیماری مهم تجویز غلظ می کنه… شاید واقعا استعدادشو نداشتع ….پس اینا چی میشه؟؟؟؟
    یه بار بشینیم و با هم فکر کنیم …. یادمون میاد استاد معلم یا هر اقوام و خویشاوندی بهمون گقته باشه تو چه قدر فلان کار رو خوب بلدی یا چه قدر فلان درسو خوب می فهمی یکی خوب مدیریت می کنه یکی تیوریش خوبه…نه یکی کار هایی که مربوط به تجزیه و تحلیله یا یکی هم خلاقانه فکر میکنه
    چه اشکالی داره اگه به ادبیات علاقه داریم؟ یا از خوندن و حفظ اشعار فردوسی و حافظ لذت می بریم؟؟؟ و یا خوب می نویسیم؟؟؟

    چرا فقط پووووووووووول…………
    ما مفیدش ۷۰ سال عمر می کنیم و بعدش……الباقی
    بیاین همه اون کاری رو کنیم که ازش لذت می بریم
    گور بابای حرف بقیه که فقط تو فکر پزشکی و کهندسی ان.

   • سید حسین گفت:

    پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی برعکس همه رشته ها بازنشستگی ندارند،یعنی برعکس کارمندان که پس از سی سال کار بازنشسته میشوند و نیروی جدید جایگزین میشود.ولی پزشکی اینطور نیست و در این صورت اشباع احتمالا میشه!

  95. مهدی گفت:

   سلام
   ۳۳ مجرد لیسانس برق
   کلا صورت مسئله اشتباه هست . درسخوندن با هدف پول درآورد اشتباه محضه
   قدیما بچه ها رو میذاشتند در مغازه و شاگرد مغازه میشد تا طرف به ۲۰ سالگی میرسید فوت و فن کاسبی و یاد میگرفت بعد خودش اوسا میشد و تا ۲۵ سالگی همه چیز داشت
   کلا دهه ۶۰ ها گول خوردند چون خط شکن بودند از تفکیک جنسیتی بگیر تا … روی این نسل تست شد که همش هم اشتباه بود زمانی که باید کار میکردند درس خوندند زمانی که باید ازدواج میکردند کار نداشتند الانم که همه چیز گره خورده

   • حسین گفت:

    آقا مهدی وضعیت الان با قدیم فرق دارع قدیم بیشترین درامدو کاسب ها و معازه دارا داشتن وکارمند های درس خونده درآمد کم حرفت درسته اما الان مثلا یه معازه مکانیکی ماشین خیلی دیگه بتونه درامد داشته باشه ۲ ۳ تومن بقالی هاهم همینطور مثلا مایه فامیل داشتیم خودش یه فروشگاه خیلی بزرگ تو جاده داشت و همه ایشونو پولدار حساب میکردن اما تو همین چند سال اخیر به قدری درآمد ایشون کم شد که پول یه کار گر ساده هم نداشتند و الان هم مغازه رو فروختن قدیم بر فرض ۱ تومن در آمد داشتی نهایت میشد با ۵۰۰ تومنش به نحو احسن نیازارو برطرف میکردن و ۵۰۰ تومن دیگرم پس انداز میکردن و سر سال یه تیکه زمین میخریدن ولی الان نه الان با ۱ تومن فقط میشه غذاتو تامین کنی

  96. m.v گفت:

   سلام .یه سوال داشتم مدرک وکالت ایران در کشور های دیگر اعتبار دارد و میشه با این مدرک در کشور های دیگه مشغول به کار شد؟ درضمن مگه خانوم ها هم میتونن قاضی بشن؟

   • پاسخ گفت:

    مدرک وکالت ایران رو کشورهای دیگه قبول ندارن به خاطر اینکه هر کشوری قانون خودش رو داره،مثلا ایران مدرک وکالت امریکا رو قبول نداره چون قوانین متفاوته.زنها میتوانند در ایران مشاور دادگاه خانواده شوند و درامدشان با قاضی برابر است،در کل رشته حقوق به هیچکس توصیه نمیشه مگر افرادی خاص،امروز درامد بینایی سنج ماهی ده ملیونه بدون دغدغه

  97. نيما گفت:

   سلام
   من دانشجوي سال آخر تخصص چشم هستم
   سي سالم هست و بطور مستقيم تمام مراحل رو پشت سر گذاشتم
   رتبه كنكور و رتبه ي تخصمم هر دو دو رقمي بود.
   من تمام صحبت هاي متولي اين سايت رو تاييد ميكنم. رشته ي پزشكي خصوصا در مقطع تخصص كشيك هاي فرستيشي وحشتناكي داره طوري كه تعدادي از افرادي كه با اين همه مشقت تخصص قبول شدن همون سال اول تخصص انصراف مي دن يا در طي ٤ سال اخراج مي شن. من ورودي تخصص چشم بهشتي ٩٣ هستم. بدو ورود ١٥ نفر بوديم ولي الان ١٠ نفر داريم فارغ التحصيل مي شيم. باقي چي شدن: در يك كلام نكشيدن. دقت كنيد كياني نكشيدن كه جزو نخبه هاي اين مملكت بودن. پس اين گونه تصور نكنيد همين كه عزم يك رشته كرديد تا آخر راه رو رفتيد.
   اگه عاشق پزشكي هستيد بياييد اما اگه عاشق پول راحت هستيد نياييد چون من به شخصه تا بدين لحظه يك لحظه راحتي رو لمس نكردم.

   • m.v گفت:

    سختی که تو همه کار هست باید عاشق بود و رفت دنبال این رشته به نظر من کاش درامد پزشکان کم بود تا کسایی که واقعا عاشق این رشته هستن دنبالش برن نه عاشقای پول .

  98. ممد گفت:

   آقایون میشه یه ذره از درآمد و بازار کار رشته انسانی بگید؟

   • سید حسین گفت:

    از علوم تجربی کمتر است ولی نسبت به مهندسی ها بسیار بهتر است

   • حسین گفت:

    درامد وکلا در تهران از ماهی ده میلیون تومن شروع میشه تا دو هزار میلیارد تومان حق الوکاله در پرونده شرکت نفت،الان در کل کشور هفتاد هزار تا وکیل داریم که نصف این عدد وکیل مرکز مشاوران ماده۱۸۷هستند که بازار کار وکالت رو خراب کردند کل گردش مالی وکلاایران صد و پنجاه هزار میلیارد تومان هست برابر با کل گردش مالی حوزه سلامت در ایران،،درست است که مراجعه به وکیل کمتر از مراجعه به پزشک هست اما حجم پول مبادله شده در یک پرونده بسیار زیاد است،،در کل با توجه به زیاد شدن بیش از حد وکیل ،، رشته حقوق اصلا توصیه نمیشود جز کسانی که استعدادسرشار عجیبی دارند اگه هم قصد خواندن حقوق دارید فقط دانشگاه دولتی تهران درس بخانید و بعد استاد دانشگاه شوید مطلقابا مدرک ازاد و پیام نور نمیشود استاد دانشگاه دولتی شوید،،،موفق ترین وکلای ایران یا قاضی بازنشسته هستند یا استاد دانشگاه ،در امریکا ششصد هزار وکیل داریم و صد هزار تا دندانپزشک،،، باز هم با این وجود درامد وکلا و دندانپزشکان با هم برابر است حالا فرض کنید تعداد دندانپزشکان با تعداد وکلا در امریکا برابر میبود انوخت درامد وکلا نفری یک میلیون دلار متوسط میشد.

  99. علیرضا گفت:

   شرایط اقتصادی ایران عین ونزوئلا هست
   در ونزوئلا که روزی پزشکان درآمد بالایی داشتند الان در کشور هایی همسایه همه کار میکنند غیر پزشکی!

  100. Ali گفت:

   سلامتي افراد تو زمينه ، نه تو داروخونه ها.
   ارزش رشته هاي مهندسي خيلي بيشتر از پزشكيه.
   پايه كشاورزي درست بشه ، پزشكا بيكار ميمونن

  101. مسعود گفت:

   این وسط
   وکلا هستن که درآمداشون نجومیه ولی مثل پزشکا گفته نمیشه!!!

  102. مجید گفت:

   با سلام . بنده مهندس عمران پایه ۲ .ام . بعد از چند سال . اینده مهندسی رو بدترتر میبینم . پس تصمیم گرفتم کنکور دوباره رشته های پزشکی بدم. اگر هم اشباع بشه پزشکی که حتما میشه . از مهندسی ۱۰۰ درصد درامدش زیاده. چون فاصله ها زیاده . تا فاصله ها نزدیک بشه زمان میبره که بعید میدانم .پس تصمم درسته . ولی باید همراه درامدخودم تو رشته عمران . باشه.

  103. مجید گفت:

   منظورم اینه با توجه به زمان بر بودن تحصیل رشته های پزشکی . حتما وابستگی نداشته باشید . یک درامد متوسطی از رشته قبلیتان داشته باشید تا درصورت اشباع شدن رشته های پزشکی . درامد کمکی باشه

  104. مجید ... گفت:

   منظورم اینه با توجه به زمان بر بودن تحصیل رشته های پزشکی . حتما وابستگی نداشته باشید . یک درامد متوسطی از رشته قبلیتان داشته باشید تا درصورت اشباع شدن رشته های پزشکی . درامد کمکی باشه

  105. امین گفت:

   سلام دوستان من کارشناس پرستاری هستم. ۲۵ سالمه با درامد ماهانه ۴ و نیم و دانشجوی ارشد علوم تغذیه هستم. اکثر کسانی که این سایت رو سرچ کردند و این مطلب رو خوندن یعنی به فکر خوندن پزشکی هستن. متنی که مهندس کاویانی نوشتن تقریبا درسته اما یه جاهاییش نیاز به اصلاح داره. اول اینکه دانشجو های رشته های علوم پزشکی به دلیل سختی رشته خودکشی نمیکنن و بخاطر عاشق شدن های مکرر خودکشی میکنن. دوم اینکه رشته های پزشکی اشباع نمیشن اما از ارج و قرب اونها کاسته خواهد شد. سوم اینکه رشته ی داروسازی محدود به دکترای حرفه ای نیست و در, صورتی که قصد ادامه تحصیل داشته باشید میتونید حتی از رشته های ارشد غیر پزشکی مثل مهندسی شیمی. فیتوشیمی. نانو. شیمی دارویی به دکتراهای تخصصی داروسازی دست پیدا کنید و استاد, دانشگاه علوم پزشکی بشسد با ماهانه حداقل ۱۰ تومن درامد تضمین شده. بماند, مقاله هایی که میلیونی بهت پول میدن واسشون. استاد دانشگاه علوم پزشکی شدن از, زمین تا اسمون فرقشه نسبت به رشته های, غیر پزشکی. ما در طول دکترای پی اچ دی ماهانه ۴ میلیون از دانشگاه حقوق خواهیم گرفت. من خودم ارشد, و دکترای سختیو انتخاب کردم اما پذیرشش به شدت محدوده. و هر رشته ای هم حق شرکت در ارشد, و پی اچ دی تغذیه یا پرستاریو نداره!!
   بریم سر اصل مطلب. دوستانی که ادعا میکنن دانشجوی دکترای شریف هستن و یا ارشد خوندن در رشته های مهندسی, همین الان انصراف بدن برن پزشکی بخونن!!! اینها باید نیمه ی عمرشون رو هم تلف کنن چون حقشان هست دلیلشم اینه که اینا حتی به خود, شناسی هم نرسیدن چه برسه به انتخاب شغل و پیوسته سر در گم هستن. برادر بنده مهندسی مکانیک خونده دستگاه سی ان سی داره با ماهانه ۲۵ میلیون خالص درامد,. به گفته ی خودش چند, شب تو پارک خوابیده تو تهران اون اوایل…
   پزشک عمومی ما داره تو اورژانس, کتک میخوره برا ماهی ۸ تومن. من دارم بیگاری میکشم برای ماهی ۴ که هر دومون نصف این پولو میگیریم و نصفشو ده ماه یکبلر میدن.
   با خودتان کمی فکر کنید. برید دفترچه ی دکترای تخصصی علوم پزشکی رو دانلود, کنید منطورم دکترای پی اچ دی هست. ببینید سالانه چند, هزار پزشک عمومی متقاضی, خوندن پی اچ دی های علوم پزشکی هستند. مثل فیزیولوژی پزشکی. مثل دکترای اناتومب. دکترای علوم تغذیه و… اون پزشک عمومی میتونه با کار کردن توی اورژانس همبن حالا ماهی ۸ در بیاره چرا باید, بیاد پی اچ دی بخونه ۵ سال کخ از تخصص های بالینی هم طاقت فرسا تر هست؟ به نظرتون چرا باید بیان با منی که ارشد, تغذیه دارم میگیرم رقابت کنن برای, صندلی یکسان؟
   خب دلیلش اینه که بت افزایش سن چیزی به اسم دیسیپلین کاری خودشو نمایان میکنه و هیچ شغلی مثل استاد, دانشگاه بودن نیست.
   اما تعجب من از یه عده که میگن زن ر بچه دارن و میخوان بخونن برای, دندانپزشکیه. تو میخوای دندان بخونی که چی,؟ یا خیلی, پولداری کع خرج زندگیت برات مهم نیست. یا توی جو بدی, قرار گرفتی. وگرنه انسان اگر بخواد, میتونه پول در بیاره. پول میخوای,؟ / چی مبخوای؟ این سوالو از, خودت بپرس لطفا.
   دوستان عاجزانه خواهش میکنم زندگیتونو صرف این دو راهی باطل نکنید. به خداوندی خدا قسم پزشکی خوندن برای کسی که سنش بیشتر از ۲۲ شده مناسب نیست.
   کسی که کامنت میذاره من مهندسی کامپیوتر خوندم و بیکارم از, دانشگاه غیر صنعتی شریف! و… این سواد نداره. پسر عموی من صاحب یه سایته که درامد ماهانه ی خالصش فقط از, تبلیغات ۳۰ تومنه میانگین. بگذریم…
   دوستانی کع شک و تردید, دارند برای پزشکی خوندن راه باز هست و جاده دراز….
   توی کامنت ها حتی, دیدم یه خانوم که پزشک بود, نظر داده بود,. نظری غیر کارشناسی, شده که مربوط, به زمان خودش بود. در شهر ما که ۲۰۰ هزار نفر هم نیست ۸ متخصص داخلی وجود, داره ۳ جراح و … که هر روز سر اینکه کی مریض یبره دعواس . چشم اندازه ده ساله فاجعس….
   لطفا کمی فکر کنید. زمانی باید, پزشکی میخوندید که همه مهندسی میخوندن. زمانی به فکر تجارت الکترونیک و کار افرینی باید, باشید کع همه دنبال کار و پزشکی خوندن هستن. چرا فکر نمیکنید؟
   تویی که ارشد برق داری بیا اگه مردی مهندسی پزشکی بخون توی دانشگاه های علوم پزشکی و بعدش تضمین شده استخدام وزارت بهداشت شو. اگه مردی نرو صنعتی, شریف بیا کنکور وزارت بهداشت شرکت کن و دانشگاه شهید بهشتی دکترای مهندسی پزشکی بحون توی دوره دانشجویی ماهی ۴ بگیر بعد, از, فراغت از تحصیلتم فورا جذب شو. برای هر مشکلی راهی هست…
   سپاسگزارم از مهندس کاویانی که واژه ی مهندس برازنده ی ایشون هست. برای متن زیبایی که نوشتن اگرچع در حیطه علوم پزشکی نبودن اما خیلی, اینده نگر هستن.

   • ?????? گفت:

    شما که میگی برای هرچی راهی هست, لطفا راهنمایی کنید برای کسی مثل من چه راهیه, کارشناسی عمران و دانشجوی ارشد عمران خاک وپی, از اول شاگرد اول بودم میخوام بگم بی سواد هم نیستم, علاقه ی زیادی هم به رشتم داشتم, داشتم الان ندارم, الان دچار سرخوردگی و یاس شدم. پروانه نظام مهندسی هم در حال گرفتنم. ماها باید سه سال از مدرکمون بگذره دوباره امتحان بدیم تا با اکراه پروانه ای بهمون بدن که اگر کار گیرت بیاد(دارم میگم اگر گیرت بیاد) ساااالی ۱۲۰۰مترمربع میتونیم نظارت کنیم که با تعرفه موجود میشه سالی هشت و نیم میلیون تومان! چطوره به نظرتون?! بنظرتون به اندازه حقوق منشی یه دندونپزشک میشه?!! هیچ وقت خودمو در این حد تباه و سردرگم نیافته بودم.

   • panii گفت:

    سلام
    من مهندسی برق خوندم . شما مطمئن هستید اگر مهندسی پزشکی وزارت بهداشت بخونیم استخدام تضمینی وزارت بهداشت می شویم؟؟؟؟

   • رسول گفت:

    کاشکی مهندسی خونده بودی وعمرتونو طلف کرده بودین چندسال بعد نظرتون شنیدن داشت .
    شما که میگین برادرتون توکار سی ان سی هست وموفق شده شاید یک از هزارنفری بوده که تواین حرفه ورود کردن .هم دانشگاهی من هم تولید سی ان سی زد سه چهارسال خوب بود ولی بعدش ورشکست شد چون مشتری نداشت دستگاههای اشغال چینیم ریختن توبازار .
    هرکی میگه پزشکی یا رشته های وابسته اونو نخونید میشه لطف کنه بگه پس اونا که تنها راه ساختن ایندشون درس خوندنه چی بخونن؟؟برن برق شریف بخونن؟؟برن مکانیک امیر کبیر بخونن؟؟
    اگه پزشکی خوندن اشتباهه پس مهندسی خوندن حماقته محضه.
    این مملکت دیگه نه صنعت داره نه بازار مسکن فقط یه دهه ۶۰ داره که دارن پیر میشن وهزار جور دردو مرض وبیماری باخودشون دارن واین وسط اینده خوبی واسه پزشکا وجراحا رقم میخوره.
    خیلی از مهندسای بیچاره به حقوق اداره کارم رازی هستن ولی خب کو کار .البته اوناییشون که اهل کارازاد ودست به اچارن بیشتراز ایناهارو درمیارن بیرون ولی به سختی .
    همه که مثل هم نیستن خیلیا یه حقوق ثابت وامنیت شغلی رازیشون میکنه وخیلیها هم دنبال اینده بهتری هستن .
    درکل پیشرفت درمهندسی ریسک بسیاربسیار بسیار بالاتری درمقایسه با پزشکی ورشته های وابسته داره.
    بهترین تصمیم باتوجه به اینده کشور وفلاکت صنعت ومردم درس خوندن دررشته های پزشکی هست حداقلش اینه که به درد خودتون وخانوادتون هم میخوره .هیچ وقتم دیر نیست ده سال سختی بعدش رضایت از زندگی بهتراز یه عمر سختی واسه خودتون وبچه هاتونه دیگه البته این نظرشخصی بنده هست.

  106. امیر علی گفت:

   سلام آقایون متاسفانه یه حقیقت تلخخ تلخ که همه تو ایران فکر میکنن فقط با درس خوندن آیندشون ۱۰۰ درصدد تضمینه به نطر من باید تو رشته ای بری که شاخص باشی و به شدت علاقه داشته باشی نه اینکه نگاه به اینو اون بکنی نمیدونم کی رفته پزشکی میلیاردره کی مهندسه فقیره این حرفارو باید ریخت دور باید تو کاری که هستیم بهترین باشیم و تمام

  107. امیر علی گفت:

   میشه یه توصیح در مورد رشته های وکالت قضاوت بدین؟؟؟؟؟

   • حسین گفت:

    شغل قضاوت با پرستیژ است حقوق یک دادیار بدون کسورات در بدو استخدام چهار میلیون تومان است که تا هشت میلیون تومان نیز برای مدیر دادگستری یا دادستان نیز میرسد ،مسکن سازمانی میدهند اما به نسبت فشار کاری زیاد حقوق بیسار ناچیزی به قاضی تعلق میگیرد،در کل قاضی پزعالی وجیب خالی میباشد مگر اینکه به اب باریکه قانع باشید.وکالت اگه با عرضه باشید تا ماهی بیش از یک میلیارد تومن درامد دارید ولی برخی از وکلا درامد معمولی دارند

  108. امیر گفت:

   از طرز بیانت خوشم اومد

   شدیدا‌ موافق اینم که علاقتون رو پیدا کنید
   شدیدا موافق اینم که توی هرکدوم از محیط ها قرار بگیرید و واقعگرایانه نگاه کنید
   با خودتون صادق باشید و با تخیل چیزی رو تا لمس نکردید بهش بسط ندید

   امیر هستم یک معمار

  109. mv گفت:

   سلام دوستان درسته که ازمون سردفتری چند سال یک بار برگذار میشه و امکان داره دیگه برگذار نشه من خیلی سردرگمم نمیدونم خواندن رشته حقوق درسته یا نه خانوادم اصرار دارند رشته روانشناسی بخونم نمیخوام بدون تحقیق وارد رشته ای بشم لطفا راهنماییم کنید کدام بهتر است حقوق یا روانشناسی و ایا ازمون وکالت هر ساله برگذار میشود؟

   • حسین گفت:

    معمولا ازمون سردفتری هر از ده سال یکبار برگزار میشود و شانس قبولی فقط یک در هر صد نفر میباشد،در کل رشته حقوق درامد زاتر از روانشناسی هست اما روانشناسانی داریم که استاد دانشگاههای مطرح کشور هستند و کارگاه و سمینار و همایش میگذارند و درامد نجومی دارند،الان حق مشاوره یک روانشناس با مدرک دکتری و عضو هییت علمی دانشگاه ساعتی دویست هزار تومان است اگر فرضا بیست روز در ماه و پنج ساعت در روز کار کند میشه ماهی بیست ملیون تومن،ولی یه وکیل در ماه دو تا پرونده ده ملیونی داره که ماهی بیست میلیون میشه،از طرف دیگه روانپزشکان شغلی موازی با روانشناسی است که حق تجویز دارو دارند و رقابت با اینها سخت است،اکثر مراجعان به وکلا ،اقایان میباشند و اکثر مراجعان به روانشناسان ،خانم ها میباشند،مردم به دنبال وکلا و روانشناسانی هستند که استاد دانشگاه نیز باشند،مطلقا با مدرک پیام نور ازاد علمی کاربردی غیر انتفاعی نمیتوانید استاد دانشگاه دولتی شوید

  110. چراغی گفت:

   سلام من چراغی ام دانشجوی رشته نجوم گرایش کیهان شناسی در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان ۲۳ سالمه سال بعد ارشدم تموم می کنم میخوام برای دکترا بخونم معدل ۱۹/۳۴ همه زندگیم فیزیکه ولی واقعا سردو راهیم ‌یعنی ارشدم گرفتم بخونم برای پزشکی ولی باید هفت سال بخونم تا دکتر بشم ولی میتونم چهار سال دیگه بخونم دکترا رشته خودم بگیرم ارزش داره برم پزشکی بخونم یه نفر پزشک توضیح بده ممنون میشم.

   • دکتر محمدصادق گفت:

    سلام
    به عنوان یک پزشک،فقط فقط فقط اگر عاشق پزشکی هستید وارد این رشته بشوید!
    ضمنا بسیار صبور باشید،شما با پزشکی عمومی چندان ثروتمند نمیشوید.
    طرح و تعهد سنگینی دارد پزشکی عمومی و همچنین شیفت هایی که امان شما را میبرد.

  111. کژال گفت:

   سلام ببخشید نظرتون درمورد رشته مهندسی پزشکی چیه؟بازار کارش چطوره؟توروخدا جواب بدید واجبه🙏🙏

   • وحید گفت:

    سلام
    به عنوان یک مهندس عرض میکنم
    مهندسی خوندن در ایران اشتباه محضه
    هر روز هم بدتر میشه
    دلیلش وجود یه عالمه مهندس باسواد و بی سواد در سطح جامعه و همچنین از بین رفتن صنعت کشور در طول ۱۰سال گذشته است

   • رسول گفت:

    هرجا اسم مهندسی خورد به گوشتون فرار کنید سمتش نرید.مگراینکه ضریب هوشی درحد لالیگا داشته باشین که بانبوغ مافوق تصور وایده پردازی ایندتونو کشورهای غربی واروپایی تضمین کنن.

   • علیرضا گفت:

    هیچ خیری در این رشته و دیگر رشته های مهندسی نیست. بیراهه نروید که بسیار زود دیر میشود.

  112. مملبیب گفت:

   مهندسی خوندن اشتباه محضه…..

  113. سهیل گفت:

   آقا بیایید اروپا،من اقتصاد خوندم و الان تو بانک دویچه کار میکنم.
   اینجا پزشکها مالیات زیاد میدن و عملا جزو قشر پایین هستن.
   مهندسی ها مخصوصا کامپیوتر و برق و شیمی اینجا عالیه،رشته های مدیریت و حسابداری هم خیلی خوب هستن ولی بازم بهترین رشته با پرستیژ بالا اقتصاد هست.
   آلمان کشور صنعتی با اقتصاد قوی هست.آمریکا و کانادا هم عین اروپا هستن.

  114. ابوالفضل گفت:

   الان تو ایران حقوق به مهندس متخصص به اندازه ی به پزشک عمومی هست
   کارش هم از پزشکی سخته

  115. مقدم گفت:

   با سلام.
   با نظر آقا رسول موافقم.بنده مهندس عمرانم.دهه شصتی هم هستم.برای گذران زندگی ۴ ساله مغازه باز کردم که مرتبط با مدرکم نیست.۴ ساله که لیسانس گرفتم الان هم دارم ارشد می خونم.شرکت ها و پروژه های معروف مشهد رو برای کار رفتم اما همشون باید پارتی داشته باشی تا درخواستت رو در بیارن و بدون “ان قلت” استخدامت کنن..چرا؟چون سه سال انتظار کشیدی تا از مدرکت بگذره بتونی آزمون های پروانه اشتغال شرکت کنی.درحین تحصیل هم که کار مرتبط نداشتی.اما رشته های پزشکی در حین آموزش،کار هم می کنند و حقوق هم دارند..من ۳ ساله دنبال کارم.یکی دو جا کار پاره وقت انجام دادم با حقوقی ناچیز.بچه من ۲ سالشه.فردا بزرگ بشه من چطوری بهش بگم فوق لیسانسم بابا اما مغازه دارم..این درد بزرگیه.به همین خاطر دارم روی پروژه آزمون تجربی فکر میکنم…همه مطالب رو با دقت خوندم..دهه شصتی ها حقشون از زندگی این بلاتکلیفی نبود.آرزوی موفقیت برای همه اونهایی که مهندسن و سرمایه ای جز درس خوندن ندارن و می خوان برن پزشکی رو دارم..حداقل ۱۰ سال آخر عمر رو در رفاه زندگی می کنیم..با هر سن وسالی که دارید،تصمیم به این کار ،خود به اندازه کافی قابل احترامه.

   • دکتر حسینی گفت:

    سلام
    رفاه؟!
    دوست خوبم نمیدونم چقدر اطلاع دارید ولی علوم پزشکی هم دوره اش سر اومده.علی الخصوص پزشکی عمومی!
    یه سر به فارغ التحصیلان جدید بزن!
    اقتصاد کشور دچار مشکل هست وما پزشکان هم به عنوان قشری از جامعه هرگز مصون نخواهیم ماند.
    دوستم پزشکی عمومی بود و مطب داشت.به تازگی مطبش را تعطیل کرده و در گمرک کار آزاد میکند

  116. خدیجه گفت:

   سلام خسته نباشین آقای مهندس خواستم بدونم این مطالب پزشکی ک ارائه کردین فقط در ایران هستش چون من قصد تحصیل در کشور اتریش دارم رشته پزشکی حالا خواستم بدونم رشته پزشکی اونجا خوبه ؟ویا یه رشته دیگه لطف کنید سریع جوابم بدین ممنونم

   • دکتر حسینی گفت:

    سلام
    در اروپای غربی،آمریکای شمالی و استرالیا و شرق آسیا معمولا رشته های اقتصاد،حقوق،مدیریت جایگاه بالایی دارند سپس مهندسی ها و علوم پزشکی

  117. نيلوفر گفت:

   سلام مرسي از مقاله تون و وقتي كه براي نوشتن و تحقيق گذاشتيد واقعا اين مقاله لازمه كه اين رشته رو از اسم و رسمش بياره پايين و ادم واقع گرايانه به تحصيل در ااين رشته نگاه كنه. من رشتم تجربي ، به هركي ميگفتم تجربي ام فكر ميكرد گفتم مي خوام پزشكي بخونم،در حالي كه من فقط به خاطر درس زيست بود كه رفتم و اصلا قصد پزشك شدنو نداشتم، الان چند ساله به اين فكر مي كنم كه رشته اي رو در دانشگاه بخونم و در كنارش با رفتن به كلاس هاي فني حرفه اي بتونم هنري كسب كنم و از راهش درامد داشته باشم، رشته هاي هنري هميشه به درد مي خورن و اگه يكم فعال باشيدو فن بيان خوبي داشته باشيد راحت پول در مياريد، دوستاني كه همش ميگن مهندسي خوندن ولي بيكارن و افسردگي رفتن حتما بجيه دوره از رشته هاي فني حرفه اي برن مطمئن باشن پول خوبي در ميارن،فقط بايد صبر كنن و انتظار نداشته باشن ميلياردي پول در بيارن

  118. صبا گفت:

   من ۲۹ سال دارم و استعداد درخشان دانشگاه صنعتی اصفهان بودم و مهندسی صنایع خوندم ، جا داره بگم مهندس صنایع وضعش اسف بار تره چون ۶ سال در دانشگاه بازی ریاضی میکنی میای بیرون میبینی سرت گرم بوده و هییییچ تجربه یا حرفه ی بدرد بخوری نداری ! و صرفا چیزهایی یادگرفتی که به درد پژوهش غربی ها میخوره و اونها دارن از مقاله های ما سو استفاده می کنند ! جدای از وضعی که برای مهندسان درست کردند و امتیاز هایی که وزارت بهداشت به علوم های درمانی داده ، متاسفام بابت نظام آموزشیمون که بنده بعد از این همه ساااال حتتتتی در حدی نیستم که خودم رو سنجش کنم ببینم به چه چیزی علاقه مندم ؟ اینکه دوستان میفرمایند صرفا اگر علاقه دارید اقدام کنید که نمیشه راهکار!!! من حتی بعد از ۶ سال درس خوندن نفهمیدم به رشته ی خودم علاقه دارم یا نه !!! چون همیشه فقط کتاب خوندیم و امتحان دادیم و نمره گرفتیم و از عمل خبری نبوده ! اون موقع که دبیرستان بودیم جو گیر بودیم که چون ریاضیمون خوبه پس باید بریم رشته ریاضی، رفتیم دانشگاه دیدیم چون صنایع بازار کار داره بریم صنایع، غافل از اینکه بیش از ۷۰ درصد صنایعی ها پایه ی وزارت کار میگیرن و کارهای دفتری میکنند که بچه دبیرستانی هم بلده بکنه!!!!! الان هم دیگه سنی ازمون گذشته تازه افتادیم به این فکر که از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود !!!!! با تمام وجودم به این معتقدم که ایده آل شغلی اینه که آدم علاقش، استعدادش، موقعیت اجتماعیش و کسب درآمدش همه در یک راه قرار بگیرن ! برای موقعیت اجتماعی و کسب درآمد پزشکی هیچ شک و تردیدی نیست ! ولی واقعا تاحالا فکر کردیم که چطوری میتونیم علاقه و استعداد موازی خودمون رو کشف کنیم ؟ تا بیایم چندتاشم امتحان کنیم که باید فاتحمونو بخونیم ! مخصوصا برای ماهایی که توی همه ی زمینه های انسانی و تجربی و ریاضی ۲۰ بودیم و با علاقه همه رو میخوندیم !

   • رسول گفت:

    بیشتر ماها ناخواسته وباتوجه به جو جامعه و بدون توجه به استعداد وتوانمندیهامون وارد دانشگاه ورشته های فنی شدیم واز همه بدتر سیاست های غلط مسعولین مملکت اسیب های جبران ناپذیری به مملکت وصنعت زد خلاصه که توبد مملکتی گیر افتادیم .اگه جوونای مملکت ما تو امریکا بودن کل دنیا رو به سلطه امریکا درمیاوردن اما افسوس که کسی توابن کشور به فکر مردم نیست ارزش این نعمت بزرگو ندونستن.
    ماها تاوان میدیم و موش ازمایشگاهیی شدیم که توی تاریخ جاودان خواهیم ماند.
    انتخاب ادامه مسیروتغییر وتحول بعداز این اشتباهات ومشکلات کمی سختتره ولی انتخاب درست وبجا ارزششو داره چون درهرصورت بهتراز شرایط فعلی خواهد بود .
    بایه انتخاب صحیح میشه نسل ایندمون رو اصلاح ومسیرشو عوض کنیم .دیدید که بیشتر دکترمتخصصها بچه هاشونم پزشکی خوندن و این روال نسل درنسل ادامه پیدا میکنه چون یه انتخاب درست وبجا شرایط ویژه ای رو واسشون فراهم کرده ونوش جونشون چون حقشونه .مزد انتخاب صحیحشون رو میگیرن.
    مهندسای خوب وبا جربزه هم داریم ولی خیلی کم وبه ندرت اگر تحت شرایط جامعه زیر بار مشکلات دوام بیارن اینده خوبی خواهند داشت.ولی درمقایسه با پزشکی سختی های بیشتری سر راهشون هست .

  119. علی گفت:

   دوست عزیزم من سال ۹۰ دانشکده فنی انقلاب الکترونیک‌ خوندم که هیچ فایده ای نداشت برام

   بعد از اون با توجه به شغل خونوادگیم که ساختمون هستش وارد کار پیمانکاری ابنیه طراحی و اجرا دکوراسیون و حتی املاک شدم اما این هم برای من اون شخصیت اجتماعی که میخواستم رو نیاورد

   یه مقدار تحقیق کردم دیدم توی کشور هایی که اقتصاد ضعیفی دارند رشته های پزشکی بالاترین درامد رو دارند برعکس امریکا که رشته های مهندسی بالاترین درامد رو دارند

   الان گیریم که من برم ۱۰ سال هم درس بخونم تازه میشه ۳۵ سالم بقیش رو زندگی میکنم..

   چرا خودمون رو گول بزنیم؟
   اگه از همین الان هم ماهی ۵ تومن کنار بزارم ۱۰ سال دیگه میشه ۵۰۰تومن…

   مطمئن باش تو ایران فقط پزشک ها هستند که به واسطه تحصیلاتشون‌ به وضعیت مطلوب میرسن که خب لیاقتشون هم هست

   کاسبی و مهندسی و بقیه رو بنداز دور…

   • دکتر حسینی گفت:

    وزارت بهداشت کسری بودجه آورده.و طرح کاهش حقوق پزشکان رو تصویب و اجرا کرده!
    اخیرا هم پزشکها اعتصاب کردند ولی بهشون گفتن که اخراجتون میکنیم.اونا هم ترسیدن!
    الان هم طبق گفته وزیر بهداشت از هر پنج فارغ التحصیل جدید عمومی سه تا بیکار هستند و در اینده بیشتر هم میشوند چون اقتصاد ایران به بن بست رسیده و وزارت بهداشت بودجه برای ردیف شغلی جدید نداره.
    ضمنا در کشورهایی با اقتصاد پویا،رشته های مالی مانند اقتصاد حسابداری mba در اولویت اند سپس مهندسی ها

  120. چراغی گفت:

   آقای کاویانی یه جوری میگید پزشکی سخته انگار فیل هوا میکنن مثلا دوستایی که رفتن مهندسی خوندن دو دستی مدرک دادن بهشون من خودم فیزیک خوندم ۶۰ درصدش ریاضیه خیلی خیلی سخته هندسه فضایی و امثالهم در ضمن پزشکی کلاسش بالاست هر جا بری دکتر دکتر میگن ولی مهندس ها چی شاید یه کارگر ساده یه کلاه بزاره سرش بره سر ساختمان بهش بگن مهندس خلاصه بچه های ریاضی و فیزیک رو همه جوره له کردن…

  121. ?????? گفت:

   مهندسی نه تنها سخته بلکه بی نتیجس و کاملا تو ذوق میزنه, خودم عاشق ریاضی بودم به معنای واقعی عاشقش بودم, بخاطر شرایطی رفتم تجربی کنکور دادم و به بخاطر عدم شناخت رشته ها با رتبه ۱۵۰۰ رفتم پرستاری, ترم ۳ انصراف دادم, درک و آگاهیم صفر بود, گفتم ریاضی میخوام, اومدم نشستم کنکور ریاضی با رتبه ۲۰۰۰ عمران روزانه قبول شدم. حالا ده سال عمرمو صرف کردم و بیکارم و احساس تباهی میکنم. قصد دارم دوباره کنکور تجربی بدم. برام دعا کنید تو بد حالی ام. امیدوارم هیشکی مث من سردرگم نباشه.

   • پزشک عمومی گفت:

    با توجه به شرایط بد اقتصادی،رشته های علوم پزشکی هم به سرنوشت سایر رشته ها تبدیل شده اند.
    هدف دیگه ای رو دنبال کنید.
    موفق باشید

  122. محمد گفت:

   سلام من یه کنکوری ام که امسال اولین کنکور تجربیم هست و تو کل این یک سال و تابستون با وجود خرج های چند ده میلیونی که خانوادم بابدبختی برام کردن حتی یک دقیقه هم درس نخوندم و وقتمو به کارهای بیهوده تلف کردم در حالی که سال پیش برای اولین بار روزی چند ساعت درس خوندمو شاگرد اول شدم خیلی افسرده بودم از این وقتی که تلف کردم و هزینه ای که با بدبختی خانواده برای من فراهم کرد که با افسردگی تمام درحالی که هیچ امیدی برای سال شروع سال اینده نداشتم یه سرچ کردم و به سایت شما رسیدم و با خوندن کامنت ها کلی انگیزه گرفتم و انشاءالله برای سال بعد شروع کنم و همه به هدفمون برسیم و باتوجه به اینکه کتابا از سال بعدش عوض میشه بایدامسال تمام تلاشمو بکنم موفق باشید

  123. Reza گفت:

   سلام دوستان ، من الان دانشجوی رشته مهندسی مکانیک دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران هستم ، به مدت ۸ سال نسبت به اموزش و پرورش تعهد خدمت دارم ، یعنی از همین الان استخدامم ، می خوام اگه بشه بعد از فارغ التحصیلی یعنی انشاا… سال دیگه تجربی کنکور بدم.و برم دندون پزشکی هم در کنار معلمی بخونم ، به نظرتون با توجه به شرایطی که دارم ، این کار اصلا عاقلانه هست ؟ یا همین مکانیک رو ادامه بدم ، دوستانی که مدرک ارشد یا دکتری دارن ، خواهشا راهنمایی کنن…..

  124. حمید گفت:

   دوستان در مورد وضعیت من چه نظری میدید؟؟ توضیح این که من الان ۳۱ سالمه و در یه رشته مهندسی لیسانس گرفتم که تقریبا استخدامی دولتیش جذبش سالی ۳۰ ۳۵ نفر بیشتر نیست، از طرفی متاسفانه مهارت فنی هم ندارم که خودم کاری شروع کنم یا تو یه شرکت خصوصی منو بخوان. از طرف دیگه پدرم همیشه دوست داشت پزشک بشم ، خودش وضع مالیه خیلی خوبی داره ولی میگه من همین جوری کاری برات نمیکنم تو برو پزشکی یا دندون دانشگاه دولتی قبول شو ، در عوضش منم تمام هزینه ازدواجت و خونت به علاوه هر ماه یک تا یک ونیم میلیون تا اتمام دوران دانشجوییت بهت میدم‌ تا فقط درس بخونی و فکر چیز دیگه ای نکنی. والا من الان نمیدونم چه کنم ، با این شرایط تو سن ۳۲ سالگی نمیدونم شروع کنم به تحصیل پزشکی یا دندون ، یا برم ارشد بگیرم که لا اقل سن استخدام دولتیم لااقل تا ۳۶ ۳۷سال افزایش پیدا کنه یا بگردم دنبال یه شرکت خصوصی با یه حقوق کم شروع کنم و کم کم خودمو بکشم بالا یا اینکه همون درخواست پدرمو اجرا کنم ؟ اگر بخونم توانایی قبولی و دارم ولی نمیدونم کار درست چیه. اگر درخواست پدرمو اجرا کنم احتمالا در نگاه مردم و فامیل یک فرد بی عرضه شناخته میشم که تون سن بالا داره پدرش خرج زن و زندگیشو میده و این موضوع خب خیلی خیلی برام ناراحت کنندس. والا حیرونم. به نظرتون با شرایطی که گفتم بهتره چه کار کنم ؟؟؟؟؟

   • محسن ق گفت:

    سلام حمید. ذره ای شکن و به گفته پدرت برو جلو. هیچ نیازی ام نیس ب همه بگی بابات خرج و حقوقتو میده. بعدشم حرف مردمو ول کن، واسه خودت زندگی کن. فکر سرمایه گذاری و شرکتم نکن، همه این راههارو من و دوستام بارها رفتیم. کار تو شرکت مردم هم یه بخور و نمیر بهت میدن و ازت بیگاری میکشن. تو ایران این چیزا دیگه جواب نمیده. کاش منم مث تو بابای پولداری داشتم که فقط ماهی ۵۰ تومن بهم کمک میکرد. همین پیشنهادی ک تو داری، هزاران نفر آرزشو دارن. ب خدا توکل کن و برو بخون کاری ب حرف هیشکی نداشته باش. حتی نرفتی پزشکی بخونی، ب هیچ عنوان شغلتو ترک نکن که تیپا به زندگیت زدی.

   • .. گفت:

    به حرف پدرت گوش کن 😊

  125. دکتر تازه فارغ التحصیل شده گفت:

   سلام
   منم تا چند مدت پیش فکر میکردم پزشک بشم همه چیز حله!
   در حالی که دوستان چندان آش دهن سوزی هم نیست.
   وضع من فارغ التحصیل از جندی شاپور با معدل هفده و نیم هنوز معلوم نیست.مشکل اشتغال فراگیر هست و ظاهرا نوبت علوم پزشکی هم رسیده.
   امثال من زیاد هست.وزارت بهداشت برای ردیف شغلی جدید بودجه کافی رو نداره.حتی اساتید پزشک ما میگن یک ساله و نیمه کارانه نداند و حقوقشان در این مدت سی درصد کاهش یافته.

   • رسول گفت:

    وضعیت استخدامی وزارت بهداشت همچینیام‌بد نیست دیگه نهایتش دوسال یکبار ۴تا۸ هزار نفری استخدام میکنه و حقوق ومزایاشون شاید دیروزود بشه ولی از خیلی جاها بالاتره .سال ۹۶ که ۱۱هزار نفر استخدام کرده با ازمون.
    مهندسی که سالی ۱۰۰ نفرم جایی استخدام دولتی نداره واگرم باشه سفارش شده های بی سواد به کرسی میشینن.

  126. mohamad گفت:

   سلام دوستان فکر رشته مهندسی رو لز سر در بیارید چون بعد از فارغ التحصیل شدن با یه آدم بیسواد فرقی ندارید وهیج جا شما رو نمیخان وباید برید پیش آدمای کار بلد شاگردی کنید تا زه اگر شما رو بخان الان که همه شرکتها حاضر خور شدن ودنبال متخصص میکردن وهیم کسی به آموزش دادن نیرو اعتقاد نداره تازه گیریم که وارد یه شرکت بشی ابتدای کار با حقوق وزارت کار باید ذره ذره ده سال کار کنی تا خقوقت مثلا به سه برابر برسه واله اگر سوپر مارکت هم داشته باشی بیشتر در میاری تازه تخصصت مثلا تو مهندسی برق به درد همون شرکت میخوره وشرکت بغلی تخصص دیگه ای ازت میخاد یعنی مشتری اول وآخرت همون شرکت اولی با حقوق کمه الان همه مهندسها خودشون ازبیکاری وکم در آمدی شدن دلال وپیمانکار ولی دوستان در رشته پزشکی وحتی پرستا ری خود وزارت بهداشت به شما تخصص میده حالا انتخاب با شماست خود من کارشناس برقم وتو محیط های کاری افرادی که بی سوادن وکار برق رو تجربی یاد گرفتن تازه من رو مسخره هم میکنن خود دانید

  127. شوالیه گفت:

   من لیسانسمو گرفتم دیدم بازار کار خرابه خودم دست به کار شدم برای خودم خود اشتغالی کردم یک تیکه زمین اجاره کردم و رفتم تو کار پرورش گل و گیاه زینتی الان خدارو شکر کارم خوبه و راضیم تازگیا می‌خوام در کنار این زنبور داری هم بکنم. قرار نیست فقط از راه علم به پول رسید
   موفق باشید

  128. محسن ق گفت:

   سلام
   بنده مهندس معمار، با ۱۰ سال سابقه کار، ۳۰ ساله و مجرد هستم. در کشور ما عمدتا ساخت و ساز، فقط هر پنج سال یه بار رونق می گیره. الان در رشته های عمران و معماری بشدت بیکاری هس. تا دو ماه پیش مجبور بودم یه جا کار کنم که دو شیفت ماهی ۸۵۰ میدادن. الانم از اینکه خرجمو بابام میده، بسیار سرافکنده هستم. خب اگه قراره یه عمر با سختی و صد البته بی پول زندگی کنم، همین سختی هارو ۱۰-۱۲ سال تو رشته پزشکی تحمل می کنم تا بعدش بتونم پول در بیارم؛ یا در حال بد بینانه بتونم شکم خودمو سیر کنم. حالا بحث درآمدش ب کنار، من واقعا علاقمندم به پزشکی. اونم شب های شیفت بیمارستان، با اینکه همه ازش فراری ان، ولی من واسش لحظه شماری می کنم. یه دلیل عمده دیگه هم دارم واسه پزشکی، اونم شیفتگی خدمت به بی بضاعت هاست، که میدونم خیلیا باور نمی کنن، اما خدا از نیت بندگانش آگاهه. دعا کنید در این راه پیروز شم. ممنون از همتون

  129. غزال گفت:

   سلام به جوان تر هایی که می خواهند انتخاب کنند مسیر زندگیشون رو
   حدود هفده سال پیش دیپلم ریاضی گرفتم و کنکور دادم جزو تیزهوشان بودم و البته باید بگویم بجز درس در بسیاری از زمینه های دیگر مثل هنر و حتی ورزش هم موفق بودم و علاقه زیادی داشتم و خیلی به سلامتی جسم و روحم اهمیت داده ام.
   سال اول کنکور قبول نشدم. سال بعد در یکی از رشته های غیر پزشکی دانشگاه شهر محل سکونتم ادامه تحصیل دادم. یکی از بهترین دانشگاه‌ها. اگر خانواده ام تمکن مالی داشتند پشت کنکور نمی ماندم و میرفتم دانشگاه آزاد که قبول شده بودم. بعد از طی مقاطع مختلف بدون وقفه در همون دانشگاه و کسب افتخارات ملی و بین المللی فراوان دو سال بیکار بودم با اینکه دختر بودم و به هر حال در کنار خانواده می گذراندم ولی احساس شرمندگی غیر مفید بودن نداشتن پول و حتی یک جایگاه اجتماعی از من انسانی گوشه گیر و افسرده ساخت که برای هزینه های یک عمل جراحی ام و حتی درست کردن دندان خرابم پولی نداشتم و حقوق بازنشستگی پدرم و چندین خواهر و برادر کفاف امورات معمولی زندگیمان را نمی داد.
   در آن دو سال بیکاری مقاله می‌نوشتم و حق تدریس در جاهای مختلف درس میدادم که کل دریافتی ام سه چهار تومن شد. رزومه ام را به جاهای مختلف می بردم از آدم‌های زیادی خواهش کردم کمکم کنند از مسوولین رده بالا که جوایز را از دوستانشون گرفته بودم و…
   بعد از سه سال از طریق فراخوان جذب در یکی از دانشگاه‌ها هیات علمی شدم یادم نمی رود رئیس دانشکده ام همون روز گفت چقدر حیف خانمی با این متانت و شخصیت که کارهای علمی و اجرایی تون بیشتر از استادیاران دانشکده ما است در دانشگاه خودش جذب نشده. حالا سی و شش سال دارم با پنج سال کار و بیمه دور از خانواده ام و تنها دلخوشی ام همین آموزش است.
   علاقه و استعداد خیلی مهم هست ولی برای قشر کم درآمد واقع بینی مهمتر است. حداقل پول درمان بیماری و دندان دردهای خود را داشته باشید. متاسفم

  130. محمد گفت:

   درود بر شما.نظرتون راجب رادیولوژی رو هم لطفا بیان کنید.ممنون

   • محمد گفت:

    سلام
    اگر منظورت کارشناسی پرتوشناسی هست که بگم دورش رو خط بکش.
    حقوق کم،بازار کار نسبتا بد،زیر دست بودن
    معایبش هست
    من بودم ولی انصراف دادم

  131. Parisa گفت:

   فقط ميتونم بگم متاسفم براي اين شرايط،هيچ جاي دنيا مثل اينجا نيست پر از حسرت اين همه سال دانشگاه وقت گذاشتم مهندسي صنايع غذايي خوندم بعد از گرفتن مدرك با سر خوردگي از بازار كار رفتم اكادمي پرواز با زحمت زياد تونستم لايسنس بين المللي بگيرم و تو اير لاين استخدام شم حالا هم كه با اين وضع تحريما و خوابيدن صنعت هوانوردي داريم به خاك سياه ميشينيم خيلي وقت دارم به اين فكر ميكنم برم دارو بخونم، خواهرم پزشكه و دارم ميبينم با يه انتخاب درست چقد از من جلوتره…

  132. ؟ گفت:

   سلام آقایون لطفا نظرتون رو درمورد رشته مهندسی هوافضا بیان کنید؟

  133. مازیار گفت:

   سلام دوستان هر کاری برای خودش جبهه ی مثبت ومنفی خودشو داره نگاه کنین پروفسور سمیعی که در مقام علمی پرفسورای جراحی مغز اعصاب رو دارن ما باید این این افراد الگو بگیریم چه بسا کسانی که تو مقطع تحصیل علوم پزشکی دست به خودکشی زدن !
   دلیل چون نه لیاقت ونه اعتماد به نفسشو دارن پس بهتر برن کشکشونو بسابن
   ولی دکترایی هستن که در کودکی در اوج فقیری در بزرگی به ثروت غنی دست یافتند
   دلیل : اعتماد به نفش و عشق به کار ودرسشان درسته ۷سال می گزرد ۳یا۵ سال هم برای تخصص اما ..
   دوستان پول کلام از اسمان به جیبتان نمی اید!!
   اگر در ۴۰ یا ۳۵ ساله گی فشار اقتصادی سال های اینده را در خود احساس کنید احساس ندامت می کردید که ای کاش سختی ها را در این سال های می دیدم ولی‌ بعد از آن پولی کلام به دستم می رسید!!
   اقای نویسنده مطلب سایت لطفا با همه مطالب منفی عشق و رویایی پزشکی را در وجود جوانان با استعداد ایران از بین نبرید …
   قضاوت را دوستان در اندیشه شما باقی می گزارم
   باسپاس وتشکر

  134. رامبد گفت:

   دوستان من مهندسی بودم دولتی تموم کردم.. حالا پزشکی هستم دولتی ۲ سال هست .
   درس های پزشکی تمومی نداره. سخت هست. بعد از ۷ سال پیر می شی. برای تخصص واقعا یه آرترز رو شاخشه. ۲۴ ساعت باید بری کتابخوته. کم کم به مرور اخلاقت عوض میشه. مغرور می شی. البته اینها قابل کنترل هست. جو گیر می شی. پولش هم تا ۹ سال خبری نیست اگر سربازی نرفته باشی. کلاس داره. به درد زن گرفتن می خوره اگر دختره انقدر خر باشه که با مدرکت خر بشه که عموما هستن. تو فامیل کامل دو دسته میشن. یه سری ضدت میشن و یه سری می پرستنت. چون الان کار نیست همه فکر می کنن شما دارین پولشون رو می خورین. ریسکش زیاده مستقیم در بالین بیمار هستی. درس ها شوخی نیست مثل مهندسی.اگر نخونی یا میکشی همه رو یا می شی یه دکتر آنتی بیوتیکی خانواده. خوب به چیز هایی که نوشتم فکر کنین. من چون وقت ندارم خلاصه نوشتم. خوب حقوق بالاش خطر هم داره. عذاب وجدان هم دراه اگر خطا بکنی حتی اگر سهوا باشه یا شک داشته باشی که خطا کردی یا نه. یعنی ضرر مالی نیست بگی گور باباش یارو می یاد به خوابت میشه کابوس همیشگیت. مگر از اون بی خیالا باشه. شاید اگر زمان به عقب برگرده یه بازی می ساختم و دنبال علاقه ام می رفتم نه برای پول بیام برم این رشته. شاید هم درسم رو تموم کردم یه تیم جمع کنم و شروع کنم بازی بسازم. شایدم نشه. نمی دونم. راستی همش درسا حفظی نیست نگی حفظیم خوبه برم پزشکی که حسابی گیر می افتی. دوستان در موزد کنکور هم بگم امیدوارم انقدر باهوش باشین که کنکور قبول بشین. کنکور تجربی اصلا یه چیزس هست که نمی تونین تصورش رو بکنین. مرد عمل می خواد وگرنه به حرف همه می رن کنکور میدن. الان کسی تو کلاس ما هست ۵ بار کنکور داده. عزیزم نشینی بگی من سال اول قبولم بعد میمونه ۷ سال دیگه. اکثرا برای دولتی چند بار امتحان می دن. اگر زیر کار در رو هستی اصلا نیا که نمی شه. فقط یه مثال برات می زنم شما برای کنکور از الان اگر بخوای قبول بشی باید بری کتابخونه. هر روز از ساعت ۷ صبح بخونی نهار یه ساندویچی چیزی بخوری . شام بخوری و تا نمردی بیرون نیایی. مگر جزو نخبه ها باشی که اون حرفش جداست. شوخی نیست عزیز. همین دیگه. یا حق

   • sFDAGA گفت:

    بی خیال شو اینقدر به این جو مسموم جو نده

   • همتا گفت:

    تمام کامنت ها رو خوندم
    ولی ایشون واااقعا درست میگن.من خودم از ۹۳ تا ۹۷ کنکور دادم دانش اموز خوبی بودم معدلم ۱۹ بود اما از پس کنکور برنیومدم.نه تنها من که خیلی از دوستام که درس شون خوب بود اما نشد که بشه:(.به شدت سخته قبول شدن.باید تو جو کنکور و انتخاب رشته باشی تا بفهمی من چی میگم. اصلا نمیشه رو این حساب کرد ک تو سن ۳۰ و خورده ای بعد این همه فاصله از درس یه ساله قبول شد.میدونم بیکاری اینقدربه ادم فشار میاره که طرف ترجیح میده یه راهی واسه خلاصی پیدا کنه اما کنکور دوباره چیزی جز یه شکست و عمر تلف کردن واسه شما نداره
    به قول خودتون شما دهه ۶۰ ها واسه جو و حرف بقیه یه بار اشتباه کردین و دنبال علاقه تون نرفتین یا واسه دهن پر کنی رفتین مهندسی یکبار دیگه این اشتباه رو نکنین و واسه جو جامعه نرین سمت پزشکی و عمرتون رو بیشتر ازین هدر ندین.
    با این وضع اقتصاد همه تباهیم😞

  135. مهندس پشیمان گفت:

   با سلام خدمت دوستان
   در کل شرایط بد اقتصادی مملکت تمام کار و کاسبی ها را مختل کرده یه سری رشته ها مثل پزشکی کمتر و کمر رشته های فنی مهندسی را شکسته
   من لیسانس صنایع دارم با ۸ سال سابقه کار زیر ۳ میلیون حقوق میگیرم
   چند سال پیش که بازار بهتر بود بعضی وقت ها میرفتم کارگاه تراشکاری پدرم روزی بود در آمد یک روز کاری بیش از یک میلیون بود و برای یک پروژه بیست روز نیمه وقت ۱۵ میلیون گرفتیم
   ولی حالا همون کارگاه نیمه تعطیله و ماهی ۲ تومن هم از توش در نمیاد
   باید بشینیم به امید رونق بازار که معلوم نیست کی اتفاق می افته
   متاهل با دو تا بچه چکاری غیر از این میتونم انجام بدم

  136. frnz گفت:

   تقریبا همشو میدونستم ولی مرورشون باعث شد دوباره به رشتم ک ریاضیه علاقمند شم خیلی ممنون از سایت عالیتون به امید روزی ک دوباره بریم رو قله ان شالله ۱۰۰درصد با توکل بخدا

  137. مینا گفت:

   در تمام جهان بالاترین درامد رو جراحان و رادیولوژیست ها دارن،درهمین امریکا که مامن و ارزوی مهندسان ایرانی هست، یه مهندس توی بهترین حالت صد و پنجاه هزار دلار میگیره ولی یه متخصص رادیولوژی چهارصد هزار دلار حالا شاید برخیا بگن که فاصله سه چهار برابری طبیعی هست ولی فاصله حقوقی باید یک و دو دهم برابر باشه تا عدالت رعایت بشه بله حتی توی خارج هم رشته مهندس به درد نمیخوره

   • محمد گفت:

    حرفت کاملا اشتباهه، هرکسی شک داره میتونه میانگین درامدارو توی سایت وزارت امور خارجه امریکا چک کنه… بهترین متخصص جراحی در امریکا ۲٫۵ برابر ی مهندس معمولی در میاره…

  138. فاطمه گفت:

   سلام
   دوستان من ۲۰ سال دارم و دانشجوی رشته ی مکانیک دانشگاه دولتی و روزانه هستم
   دختر هستم و خیلی ها میگن با رشته ی من و اینکه دختر هستم کاری گیرم نمیاد
   چند وقتیه که به سرم زده کنکور تجربی شرکت کنم
   میشه بهم بگین کار درستیه یا نه؟

   • حسین گفت:

    سلام….من مهندس برق هستم و در صنعت مشغول کار….من ازت خواهش میکنم این کار رو حتما انجام بده…شک نکن…رشته فنی برای پسرها افتضاحه شما که دیگه خانم هستید…

  139. بهار گفت:

   سلام دوستان كسي ميدونه بازار كار روانشناسي چطوره؟ من فوق العاده به شيمي و زيست علاقه دارم اما راستشارينكه بخوام پشت كنكور بمونم ميترسم واسه همين تصميم گرفتم برم روانشناسي دانشگاه ازاد بدون كنكور بخونم. چون به بحث روانشناسي هم علاقه زيادي دارم

  140. وحید گفت:

   منم نظرم این بود برم پزشکی.چون دورش طولانیه میخوام برم رشته های پیراپزشکی.یارشته های کاردانی.والا بدترین چیز اینه که ادم نمیدونه چکار کنه.تو سن هیجده سالگی که واقعا ادم درکی از اینده واین چیزا نداره.تقریبا همه همین طورین.مگر اینکه یه خونواده یا اطرافیانی داشته باشی که راهنماییت کنن.تو هیجده سالگی یا نوزده که کنکور میدی واقعا سرشار از هیجانی.نمیدونی چی پیش رو داری.ولی بعد ۲۵یابیشتر درک از زندگی منطقی میشه تازه اون موقع میفهمی چی میخوای.ولی دیگه دیر شده.الان که پستا رو میخونم با یه پست امیدوار میشم میگم برم بخونم واسه پیرا پزشکی.بایه پست دیگه ناامید میشم.واقعا که این دهه ۶۰تیا نسل سوخته که نه برشته شده اند.منم لیسانس مکانیک دارم سی سالمه مجردم.مشکل نسل ما واقعا ندونستنه.هم اون موقع که هجده سالمون بود .هم الان که سی سالمونه.چون تو این پستا خوندم همه دودلن .نمیدونیم چی خوبه چی بده.این همه عمرمون پای درس خوندن تلف شد اخرش چی.الان فهمیدم که اون موقع همراه درس باید عملی هم یاد میگرفتم.مطمعن باشید ده ساله دیگه هم میگیم ایکاش ده سال پیش این کارو میکردم اون کارومیکردم.فقط یه چیو میدونم که هرکسی خودشو بشناسه وتو کاری که میخواد بکنه تردید نداشته باشه و ریسک کنه موفق میشه.

  141. محمد گفت:

   سلام آقایون ما آخر نفهمیدیم چکار کنیم برا انتخاب رشته ریاضی رو که کلا بیخیال تجربی رو که نمیدونم راسته یا شایعس میگن تا ۱۰ سال آینده کاملا اشباع میشه من هدفم رشته دندونپزشکی بود اما خواستیم کمی تحقیق کنیم تو بعضی سایتا میگن اشباعه تو بعضی سایت های دیگم که میگن دروغه و اینا میخوان ملت رو شوق بدن به سمت رشته های غیر تجربی از یه طرفم میگن همه تجربی تو ایران از همه سر تره رشته کامپیتر هم که دوتا پسر عمه هام رفتن الان دوتاشون با حقوق زیر یه تومن سرکارن انسانی هم که بهتریناش وکالته و قضاوت و سردفتری سردفتری که آزموناش چند سال یه باره قضاوتم که هرکسی نمیدونه بره چون خیلی محدودیت داره وکیل هم کع تک و تک کارشون خوبه ببینید خداشاهده ۵ ۶ یا ۷ ۸ سال عمر کمی نیست که پای درس خوندن بزاری آخرش بیکار بمونی لطفا هرکی تجربه یا اطلاعاتی داره بگه دمتون گرم

   • حسین گفت:

    محمدجان تاریخ تکرار شدنیه…وضع پزشکا از سینوهه طبیب گرفته تا الآن…وضع پزشکا عالیه….یکم تاریخ بخون خودت تصمیم درست رو میگیری

  142. سارا گفت:

   رشته پزشکی همیشه در اوج میمونه و همیشه پزشکی جز پردرآمدترین رشته های تحصیلی بوده و هست و هرگز اشباع نمیشه به این دلایل:
   _درست هفت سال درس میخونی ولی بعدش مدرک لیسانس که نمیدن دستت مدرکت”دکترا”هست یعنی اگه بقیه رشته ها رو هم بخوای بخونی چهارسالش لیسانس دو تا دو ونیم سال ارشد(اغلب ارشدها به دلیل پایان نامه پنج ترمه میشن)میشه یعنی حدود شش و نیم سال بعد مدرکت”کارشناسی ارشد”
   _هرسال تعدادی پزشک جدید وارد کار میشن ولی در عوض سالیانه حدود یک میلیون و گاهی بیشتر از یک میلیون نفر به جمعیت ایران اضافه میشه.یعنی رشد جمعیت مثبت.به صفر نرسیده که بشه گفت پزشکها بیشتر شدن جمعیت تغییری نکرده
   _غذاهای ناسالم مواد نگهدارنده هوای آلوده زندگی بی تحرک و… روز به روز آمار مبتلایان به بیماریها رو افزایش میده
   _هرچقدر مشکلات اقتصادی باشه و قدرت خرید هم نزول پیدا کنه مردم مجبورن برای درمان هزینه کنن چاره ای ندارن
   _امید به زندگی در حال افزایش و هرچه سن بالاتر میره افراد بیشتر به سمت بیماری میرن.یعنی افزایش تعداد بیماران مسن و افزایش نیاز به درمان و پزشک.

   • متخصص امار گفت:

    امار کشور : سی هزار دندانپزشک،چهل هزار پزشک عمومی ،سی هزار پزشک متخصص،دو هزار تا چشم پزشک،هفتصد تا جراح مغز،سیصد تا جراح فک،دو هزار متخصص سونوگرافی،هفتاد هزار وکیل،هفت هزار نفر سردفتر اسناد رسمی،دویست هزار نفر عضو نظام مهندسی،هفده هزار نفر داروساز،ده هزار تا داروخانه

  143. جواد گفت:

   سلام به همگی
   ی سوال خیلـــــی خیلی خیلی مهم دارم

   بچه های رشته فنی مهندسی وقتی فارغ التحصیل میشن سواد عملی ندارند! باید حتما برن ی مدت زیر دست یکی کار کنند تا اصطلاحا دست به آچار بشن! (یعنی عاشق این نظام آموزشی کشورم)
   آیا رشته پزشکی هم همینه؟؟؟ آیا مثلا ی فارغ التحصیل دندانپزشکی میتونه همه کارهای یک داندانپزشک عمومی رو انجام بده یا باید مثل رشته های فنی بره زیر دست ی پزشک تا کار یاد بگیره؟؟؟؟

   این خیلــــــــــی مسئله مهمیه… بری ۷ سال درس بخونی باز آخرش بی سواد بیای بیرون!
   بی سوادی = بیکاری

  144. امیر گفت:

   سلام
   بنظر می رسد شما به هر قیمتی می خواهید بچه ها را از رشته پزشکی منصرف کنید !
   اما مقاله شما کامل نیست و براش زحمت زیادی نکشیدید
   شاید یه جورایی برای پزشکی تبلیغ هم کردید !
   برای این مقاله بهتره بیشتر تلاش کنید و آمار افراد شرکت کننده در رشته پزشکی ، افراد قبولی در رشته های مختلف و در نهایت خروجی پزشک از دانشگاهها را استخراج کنید . آنگاه ببینیم که اصلا چه تعداد از افراد به مرحله نهایی درآمد نجومی رسیده اند .
   فرض کنیم ما می خواهیم از دو فروشگاه خرید کنیم . یک فروشگاه به هزار نفر از خریداران ماهی ۵ میلیون حقوق مادام العمر می دهد و فروشگاه دیگر فقط به ده نفر ماهی ۵۰ میلیون حقوق مادام العمر می دهد از طرف دیگر مراجعان فروشگاه اول ۱۰ هزار نفر هستند و مراجعان فروشگاه دوم یک میلیون نفر . با این حساب آیا عاقلانه تر نیست که از فروشگاه اول خرید کنیم ؟ وقتی شانس برنده شدن در فروشگاه اول یک دهم و شانس برنده شدن در فروشگاه دوم یک میلیونیم است ؟

  145. yasaman گفت:

   سلام آقای کاویانی:
   من دانش اموز رشته ریاضی هستم در یکی از شهرستان های خراسان رضوی.. امسال کنکور دارم و از همین اول راه حسابی سر درگمم و هیچ انگیزه ای ندارم برای درس خوندن با شرایط الان.
   من به دلیل علاقه بسیار زیادم ب ریاضی اومدم رشته ریاضی که با نقد ها و نظرای خیلی مختلفی مواجه بودم از این قبیل که: برای بچه های ریاضی کار نیست اونم مخصوصا دختر”
   یا این که این همه تو رشته ریاضی سختی بکشی اخرش بشی ی مهندس بیکار…
   تا الان ک من توی رشته ریاضی درس خوندم از نظر فشار درسی دوبرابر یک دانش اموز تجربی روم فشار بوده .. هم از نظر روانی هم از نظر درسی
   و این ک دانش اموزان و دانشجویان ریاضی در جریان تبعیض های بین این دو تا رشته تجربی و ریاضی میشن ک این واقعا طاقت فرساست
   رشته ای ک مد نظرم هست توی داشنگاه بخونم مهدسی پزشکی هستش …
   ازتون خواهش میکنم درمورد این رشته هم مطلب بزارین و جواب منو بدین ک آیا رفتن به داشنگاه در این رشته ارزششو داره یا ن؟
   لطفا کمکم کنین توی بد شرایطی هستم

   • yasaman گفت:

    من با نظرتون کاملا موافقم ولی این درامدهای کلان دانشجویان پزشکی و پرستاری و مامایی فقط برای کلان شهر ها قابل تعریفه .. توی ی شهر کوچیکی مثل این شهرستان ک من توش زندگی میکنم اوضاع همه خرابه
    به داروساز ها مجوز تاسیس داروخانه نمیدن بخاطر اشباع شدن و نبود ظرفیت … هر پزشکی ک فارق التحصیل میشه اجازه مطب بهش نمیدن و باید تو بیمارستان با حقوق تقریبا ۱۵۰۰ در ماه سر کنه
    خودم دو تا از دختر عمه هام یکیشون رشته پرستاری و یکیشون رشته مامایی خوندن و جفتشون بیکارن طرحشون تموم شده و استخدام نمیشن هم چون داوطلب استخدامی زیاد هستش همم این که بچه هایی ک سهمیه دارن خیلی راحت میان و جای بقیرو میگیرن … الان تو این اوضاع هیچ کاری حالش خوب نیس”

    • رسول گفت:

     اشتباه نکنید رواسه مهندسی هیچ جای کاری نیست تواین مملکت .اگرم باشه درحد بخور ونمیره.
     پشیمون میشید دور مهندسی روخط بکشید.
     بااین وصعیت صنعت وتعطیل شدن کارخونه ها هرروز بدتر میشه اما باتوجه به جمعیت ایران که داره پیر میشه پزشکی بهترینه.

  146. فرانک گفت:

   من مهندسی برق از یه دانشگاه خوب دولتی خوندم و به جز چند ماه که تو یه شرکت با حداقل حقوق اپراتور تولید بودم و دیدم جای پیشرفت نداره در اومدم بیکارم. دانشگاه ها ظرفیت پزشکی رو زیاد افزایش نمی دن و حتی دانشگاه آزاد اعلام کرد که برای ما نمی صرفه، ولی در عوض تا جایی که بتونن هر سال ظرفیت مهندسی رو تو دانشگاه های آزادو پیام نور می برن بالا. مهندسی فقط العان برای کسایی خویه که می خوان مهاجرت کنن یا حداقل مطمئنن یه آشنا و پارتی تو یه اداره یا شرکت دارن که حداقل بیکار نباشن! من هم بارها به خودکشی فکر کردم. پزشکی اگه علاقه داشته باشی ارزش اینو داره که براش دو سه سال پشت کنکور بمونی خیلی این طوری دیدم.

  147. یکی مثل شما گفت:

   سلام به همه . همه کامنت ها رو خوندم .خیلی جالب بود برام . تا چند روز پیش فکر میکردم فقط خودم مشکل سردر گمی و بی کاری و …دارم . منم ۳۳سالمه . دبیرستان تجربی خوندم و همیشه هم شاگرد اول بودم و تو هر زمینه هم اینطوری بودم. کنکور که میخواستم بدم تلاش زیادی نکردم و همین همیشه بیشتر آزارم میداد تا این که چرا تو رشته مورد علاقم قبول نشدم. من اون روز به جز پزشکی و دندون و دارو بقیه رشته ها رو قبول میشدم ولی انتخاب نکردم هر کدومو به یه دلیلی مثلا پرستاری اصن بی کلاسی بود برام یا مثلا مامایی و ….خلاصه تنها رشته ای هم که اسم مهندس داشت تو تحربی مهندسی کشاورزی بود خلاصه حماقت کردم و انتخاب کردم تو یه دانشگاه تاپ . چها ر سال با حسرت گذشت ولی ریسک انصراف نداشتم تا تموم شد . تا چند سال بعدش تصمیم گرفتم به علاقه دیگه ای که داشتم برسم و ارشد فلسفه اونم تو دانشگاه تاپ دیگه ای قبول شدم الان از وقت دفاعم گذشته و حداکثر تا شهریور باید دفاع کنم وگرنه اخراج . وقتی اوضاع کار رو میبینم تصمیم به انصراف گرفتم تا دوباره تجربی کنکور بدم ولی بسیار مرددم نه توانی و امیدی برای اتمام پایان نام دارم نه صددر صد میتونم تصمیم به انصراف بگیرم . هیچ وقت اینقدر دو دل نبودم . البته وقت کافی برا درس خوندن دارم و یه آب باریکه ای براب پول تو جیبی . خلاصه بد دوراهیه. خدا کنه بتونیم به یه تصمیم درست برسیم تا ده سال دیگه دوباره برا الانمون پشیمون نباشیم .
   از طرف دیگه در مورد هر رشته ای مزیت و دردسر هایی هست . در هر رشته ای ادم با سواد و بی سواد هست ولی در هر موردی باید نتیجه اکثری رو تو اون رشته دید و در موردش قضاوت کرد الان وضعیت مالی اکثری پزشکان چه جوریه حتی عمومی ها ؟!سختی هایی که تو رشته پزشکی هست تهش چیه ؟! اصن واقعا نسبت به یه رشته ای مثل فلسفه سخت تره بعید میدونم !
   صمنا دانشحویان پزشکی که الان اه و فغانشون هواست یا واقعا توان این رشته رو از اول نداشتن یا این که نه واقعن اینطوره که میتونن انصراف بدن چرا باید این همه سختی بی نتیجه رو تحمل کنن ؟؟؟

  148. یکی مثل شما گفت:

   ضمنا من هم قبول دارم این همه گرایش به رشته های پزشکی و دندو ن و دارو مخصوص کشورای جهان سومیه . همین طور این قدر متقاضی تحصیلات تکمیلی .
   ولی منصرف کردن فقط یه بعد قضیه س . جایگزین و راه حل برای این تحصیل کرده بی کار تو این وضعیت اقتصادی واقعا چیه ؟؟؟؟؟؟

  149. حسین رضایی گفت:

   سلام آقای مهندس.حالتون خوبه؟آقای مهندس کاویانی از مطلب بسیار مفید شما بسیار متشکردم ولی به تعداد دلایلی که شما آوردید من صدها دلیل بیشتر می آورم که خواندن رشته هایی به جز پزشکی و دندانپزشکی اشتباهی محض است.من مهندس برق هستم و در کارم فرد باتجربه ای هستم با وجود سن کم(متولد ۷۰).تقریبا اکثر زمینه های برق کار کردم و در یه شرکت بزرگ سرپرست واحد برق میباشم و با صدای بلند میگویم ترخدا بچه های با استعداد سرزمین به جز رشته تجربی هیچ رشته دیگری انتخاب نکنند.به خدا استعدادتون حیفه….وقتی اسم مهندس به گوشتان میرسد اینها مهندسان سال های قبل هستند و چیزی به عنوان مهندس برای دهه هفتاد وجود ندارد و من وتمامی فارغ التحصیلان رشته های فنی در صنعت کارگریم و کارگر….این حرفهای آدمی است که هم شاغل است و هم درآمد نسبتا خوبی دارد….دوستانم با استعداد خیلی پایین تر دندان پزشک شدند و من با توجه به رویای بچگی مهندس ولی الآن که نگاه میکنم آنها آقای دکترند و من مهندسی با درجه کارگری…وقتی به آنها نگاه میکنم میخواهم فقط بگریم…چرا؟واقعا چرا؟آیا کسی هست که جواب این همه زحمت مرا بدهد؟دوستانم و تمامی نخبگان سرزمینم،من به تمامی شما افتخار میکنم و از شما خواهشمندم با ذهنیت مهندسی لباس کارگری نپوشید…در پساپس این جاده هیچ نیست…مهندس برای دهه های۴۰و۵۰ وتا حدودی دهه ۶۰ قابل تعریف است نه برای ما…اگر دوست دارید پای درد دل کسی بنشینید که تقریبا صنعت رو خوب میشناسد با اجازه ی مدیر محترم سایت ایمیل بنده رو بگیرید و به من ایمیل بزنید.بازهم از زحمات مهندس گرانقدر جناب آقای کاویانی تشکر میکنم،انشالله خسته نباشید منو پذیرا باشند.من تنها یک دلیل از هزاران دلیل برای اثبات حرفمو آوردم.در صورت راغب بودن میتوانم مقاله ای آماده کنم و در اختیار عموم قرار بدم.
   با تشکر فراوان

  150. ماریا گفت:

   سلام
   من دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک هستم .راهنمایی و دبیرستان تیزهوشان و با رتبه های ۱ و ۲ رقمی تمام مقاطع رو دانشگاه تهران خوندم .
   خواستم عرض کنم خدمت همه دوستان که کاملا از راهی که رفتم و از وقت و انرزی که گذاشتم پشیونم و روزی نیست که به عقب برنگردم و حسرت نخورم .

  151. ساناز گفت:

   سلام. من از صحبتهای اقای کاویانی تشکر میکنم که خیلی دقیق تشریح کردند. اما من به عنوان یک هم وطن و با سن ۴۵سال. تجاربم را خدمتتان عرض میکنم. کشور ما از لحاظ برنامه ریزی و مدیرتی متاسفانه کوتاه مدت و نابهنجار فکر میکند. زیرا عموما مجریان سازمانها و نهادها علم و سواد مدیریتی و اجرایی بلند مدت ندارند.امروز یک لایحه. فردا از خواب بیدار میشوند و خواب نما میشوند و لایحه عوض…. و غیره. .
   در کشور ما تعداد دانشگاهها از تعداد افراد جامعه بیشتر اعم از پیام نور. علمی کاربردی. سما. غیر انتفاعی. آزاد . دولتی. نیمه دولتی. شبانه . روزانه. پردیس. بین الملل. و. کلی دانشگاه کشک دیگر. و مدرک الان فقط دست خواجه حافظ شیراز نیست

   . از طرفی رشته های علوم پزشکی فقط توسط دانشگاه دولتی و اندکی آزاد است. و از ظرف دیگر با توجه به اینکه هر شهری چندبن بیمارستان و درمانگاه دارد. و البته خوشبختانه و یا متاسفانه از انجا که بر اساس فشار روانی . اقتصادی .و …. روز به روز بر تعداد ببماران افزوده میشود. حالا حالا ها به پزشک و رشته های پزشکی نیاز است.
   ما پرستار کودک . سالمند. بالغ …. میخوابم. پس کلی پرستار میخوایم.
   غذاهای فست فود و فراوری…… هم که ایجاد کننده بیماریهای دیابت.قلبی. سرطان … پس روز به روز بیمار. و بساط پزشکی داغ. داغ. داغ.
   اصلا این رشته ها اشباع نخواهند شد.

   دکتری آمار زیستی از دانشگاه علوم پزشکی

  152. چت روم گفت:

   پیر شدیم و نفهمیدیم :(((((

  153. قابل توجه مهندس کاویانی گفت:

   سلام خبر بسیار خوب۱ شرط ظرفیت از تاسیس داروخانه با شکایت داروسازانی که حق تاسیس داروخانه نداشتند پس از سه دهه حذف شد!!!۲ وزارت بهداشت با فشار مردم و برخی مسئولین برای کارانه پزشکان سقف شصت میلیون تومان رو گذاشت و از این مصوبه شکایت شد که با رای قطعی دیوان عدالت اداری شکایت پزشکان رد شد!!!!!!وزارت بهداشت در تعیین ظرفیت های سه رشته پر طرفدار از اختیارات خود سو استفاده کرده و مصداق بارز سو استفاده از حق و قابل طرح در دیوان عدالت اداری میباشد تا کی میخایم ساکت بنشینیم و فقط حرف بزنیم همانطوری که داروسازان ایین نامه ظالمه تاسیس داروخانه رو با شکایت در شورای رقابت و دیوان عدالت اصلاح کردند امتیاز جمع کردن برای تاسیس مطب در شهر های بزرگ نیز ظالمانه است فقط یه مرد میخاد که پای وزارت بهداشت رو مانند المان (لینک زیر رو مطالعه فرمایید)به دادگاه بکشه انشالله به زودی. https://www.google.com/amp/amp.dw.com/fa-ir/تحصیل-در-آلمان-تغییر-شرایط-پذیرش-برای-تحصیل-در-رشته-پزشکی/a-41859148. همچنین مهندسان یا غیر مهندسان میتوانند با شکایت در دیوان عدالت اداری شرط گذشت سه سال از فارغ التحصیلی جهت اخذ پروانه نظام مهندسی رو ابطال کنند.

  154. ناشناس گفت:

   درمورد انتخاب رشته و تحصیل در دانشگاه؛ افراد باید به جز علاقه و استعداد؛ به مسائل دیگری هم فکر کنند. مهم ترین این مسائل شاغل شدن است به خصوص برای پسرها که باید خرج خانواده را بدهند و بدون پول و کار به آنها زن هم نمیدهند درنتیجه سن ازدواجشان هم بالا می رود و احساس شکست و تنهایی و افسردگی و عقب افتادن از زندگی می کنند. درمورد خانواده های کم درآمد هم همین طور است. متاسفانه وقتی ما می خواستیم انتخاب رشته کنیم اگاهیمان درمورد جامعه و زندگی کم بود. مثلا من خودم دختری هستم از خانواده خیلی کم درامد. آن موقع که می خواستم انتخاب رشته کنم به این فکر میکردم ارزش علم خیلی بالا است و می خواهم جای انیشتین را بگیرم. دریغ از اینکه درک کنم جایگاه رشته مهندسی چیست و پدرم به زور خرج ما را می دهد و مسائل دیگر. آن موقع درک نمیکردم من اول باید به این موضوع فکر کنم که روی پای خودم بایستم. وقتی دغدغه انسان نان باشد و در رفع نیازهای فیزیولوژیکش مانده کجا می تواند تمرکز کند و به گسترش علم و انجام کار بی جیره و مواجب بپردازد.
   به علاوه به خاطر بالا بودن نرخ جمعیت و پول دراوردن یک عده سودجو و ماهی گیری از این اب گل آلود و شاید هم سرگرم کردن این قشر جوان و کنترل کردن این جماعت پر انرژی و بی کار؛ در دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی و ازاد و فراگیر باز شد. همین ها اغلب با سواد کمتر اما به دلیل داشتن پول و پارتی همان چهارتا جای خالی مهندس های روزانه و شبانه را گرفتند. به علاوه در دانشگاه چیزی به اسم علم و مهارت نداریم حتی روزانه. دانشجوها فقط کتاب پاس میکنند بدون انکه به انها به طور حرفه ای نرم افزار و کار یاد بدهند و یا کاراموزی بفرستند. باز هم هر کس پول دارد و اشنا یک کاری برای خودش انجام می دهد. عملا برای یکی مثل من که لنگ خرج یومیه بودم فقط در همان حد دانشگاه درس میخواندم. بعد چهار سال مشقت لیسانس گرفتم الان نه زبانم خوب است نه برنامه نویسی را تخصصی بلدم و نه کار خاصی بلدم.
   به دلیل فشار زیادی که داشتم دیگر نمیتوانستم به ادامه تحصیل برای کسب علم بپردازم. اگر ارشد هم قبول میشدم دنبال مدرک گرفتن بودم. به این فکر افتادم کنکور تجربی بدهم. پرستاری قبول شدم. توصیه ای که می کنم اول جایگاه و شرایط خودتان را بدانید. شرایط زندگی انسانها با هم فرق دارد هر کسی بر اساس زندگی و شرایط و حامیان خودش تصمیم بگیرد. هرچند اینگونه تصمیم گیری برای نوجوان ۱۷- ۱۸ ساله دشوار است. ایران یک کشور جهان سوم است صنعتمان کجا بود که زیرساختی برای رشته مهندسی باشد. یادم می اید در دانشگاه داشتم درازمایشگاه برای امتحان ترم تمرین میکردم که مسئول ازمایشگاه گفت دست نزن خراب می شود ما در تحریم هستیم دیگر نمیتوانیم جایگزین کنیم.!
   در رشته های مهندسی برای پسرها هم به سختی کار پیدا می شود چه برسد به دخترها. کاری هم که می کنند اسمش مهندسی نیست کارگری است. با یک حقوق بخور و نمیر؛ که قراردادی می گیرند و معلوم نیست کی بیرون کنند.
   تازه شرف هم برای دانشجوهای نهندسی نگذاشتند. الان به هر کسی که از هر کوی و برزنی درامده و معلوم نیست رشته دبیرستانش چه بوده و چگونه درسش را پاس کرده مدرک مهندسی برق و غیره داده اند. واقعا خجالت میکشم بگویم مهندسم و با چنین اشخاصی در یک سطح باشم.
   اما از انجا که کشورمان عقب افتاده و مریض و سالمند است و از طرفی هر کسی یکی دو تا بچه دارد یعنی مراقبت کننده در اینده ندارند خیالتان از بابت رشته های علوم پزشکی راحت باشد.

  155. دانشجوی سال آخر پزشکی گفت:

   سلام.با حرفاتون بسیاررر موافقم.میتونم بگم اولین مطلبیه که در رابطه با رشتم واقعیت رو گفته.من سال آخرم همسرم هم دانشجوی تخصص جراحی مغز و اعصاب. باور کنید با یک بچه و با سن ۲۶ و ۳۰ ماهی یک میلیون تومن داریم.با کرایه و رهن خونه اونم تهران.تخصص حداقل ۴ ساله و جراحی مغز واعصاب اکثر جاها ۷ ساله. شما حساب کنید تو این هفت سال ما با یک بچه . با افزایش سن با قیمتای سرسام آور تهران با استرسا و اذیتای فوق العاده رشته چه کتیم؟؟ گاها با همسرم صحبت میکنیم که ای کاش من بیسواد و همسرم چوپان بود
   ن
   ولی آرامش داشتیم و این همه آزار نمیدیدم…. یه معلم همسن ما الان اوضاعش خیلی بهتره …
   من که این شرایط رو دیدم تصمیم گرفتم مدرکمو گرفتم به عنوان پزشک کار نکنم و با خواهرم که اونم رتبش تو کنکور ب پزشکی میخورد ولی من نذاشتم بره میخوایم کلاس آشپزی بریم و انشالله برنامه برای مسابقات آشپزی خارج از کشور داریم. میخوام از این زندان استرس و بی پولی آزاد شم و به زندگیم برسم… باورکنید روزی نیست که ما زنگ نزنیم رییس بیمارستان که اصلا پزشک نیست و مدرک کارشناسی داره و بگیم چرا پول پارسالمون رو نمیدی گول اون ده درصد پزشکای بالابالا رو نخورید که میگن درامد نجومی دارن اونه میخوان جو رو علیه کل پزشکا بد کنن که خودشون به خوردنشون ادامه بدن.دوست من من رو وادار کردن تو دوران رزیدنتی بچشو سقط کنه و اون الان دیگ بچه دار نمیشه و یه افسرده و مرده متحرک شده….
   پزشکی امروز یعنی : از دست دادن جوانی.آزار خانواده. فقر تا حداقل سن ۳۵ سالگی.بیماریهای استرسی‌ این وسط وقتی پزشک اینقد دغدغه مالی و استرسی و…. داشته باشه چطور میتونه به مریض کمک کنه؟ اونم تگ

   • پزشکی گفت:

    !!!!!!واقعا عجیبه !!!!!!! والا نمیدونم مگه داریم مگه میشه آخه من سه چهار تا از دوستانم که دوساله تازه پزشکی رو شروع کردن تو دوره دانشجوییشون حدود ۳ تومن درآمد دارن تازه قراره بیشترم بشه حق شما این نیس شما کمه کم الان باید شوهرتون ماهی ۵ تومن درآمد داشته باشه من دوستان زیادی دارم دانشگای تهران پزشکی میخونن بعضی هاشون تازه با
    کار کردن در بیمارستان و یا در بخش های همون دانشگاهشون به اندازه یه کارمند بانک درآمد دارن

    امیدوارم کارتون درست بشه
    باتشکر از آقای کاویانی

   • یکی مثل شما گفت:

    دوست داری باور کنیم بعد این همه سختی که خودت میگی حالا که فارغ التحصیل میشی و وقت نفس کشیدنته و پول در آوردن حالا نه نجومی تازه بری یه کار دیگه از صفر شروع کنی !!! باشه قبول کردیم

    • یکی مثل شما گفت:

     ضمنا شوهرتون یک میگیرن نه هر دو تون با هم

    • منم یه روز دکی میشم گفت:

     سلام . این دوستان شما ، یا پزشکی نمیخوانند یا اگر میخوانند خواستند حرص شما رو در بیارن !!!! طبق قانون تحصیل پزشکی : شاغل بودن دانشجوی پزشکی ، چه عمومی چه تخصص ، در بیمارستان ها و مراکز درمانی خلاف قوانین هست و در صورت مشاهده شخص از خواندن پزشکی محروم میشود !!! حالا این دوستان شما دقیقا تو بیمارستان چیکار میکنند نمیدونم ولی جز طی کشیدن (تی کشیدن) هر کار درمانی کنند ممنوع هست و هیچ بیمارستانی ریسک استخدام دانشجوی پزشکی رو قبول نمیکنه!!! درآمد ماهیانه دانشجوی پزشکی هم در دوره ی تخصص ، ماهیانه حدود یک میلیون تومان هست ، در دوره ی عمومی ، حدود پانصدهزارتومن که در دوره ی عمومی فقط به دانشجو های اینترن ، یعنی سال پنجم پزشکی تعلق میگیره نه به هر دانشجوای 🙂
     البته چیزی که من گفتم قانونی بود ، اگر واقعی هستند این دوستان فضایی شما ، خیلی مایلم بیشتر درموردشون بدونم !!!؟؟؟

   • یکی مثل شما گفت:

    ضمنا با همدیگه که یک نمیگیرین فقط شوهرتون یک میگیرن . بعدشم دو سه سال دیگه شوهرت یا خودت یه سال کار کنین جبران همه عمرتون میشه . اونی که با ۳۵ سال سن دکتراست و تنها کار براش تدریس خصوصیه بعد ده دوازده سال سختی باید چی کار کنه . حداقل تمام بد بختی های شما یه روز تموم میشه از بقیه چی ؟!!!

  156. علیرضا گفت:

   سلام دوستان لطفا یه نظر درمورد رشته کامپیوتر و برنامه نویسی میدید؟؟کلا میخوام ببینم چجوره از نظر درآمد موقعیت شغلی و مزایا و آیا در ایران این رشته جایی برای کار داره؟؟؟

   باتشکر از سازنده سایت

  157. داروساز گفت:

   سلام.اقای کاویانی مردم چیزی رو که با چشم خودشون میبینن ول نمیکنن بیان امار و ارقام رو بچسبن.یجوری میگید محیط کار پزشک ها بده که انگار اون مهندسی که توی گرمای ۶۰ درجه عسلویه کار میکنه محیط کارش خیلی محشره.در مورد اشباع شدن هم کشور ما جز کشورهاییه که نسبت به جمعیتش پزشک کمتری داره و اینکه فقط در مورد کلانشهر ها صدق میکنه وگرنه تو شهرستانها انقدر کمبود هست که حالا حالا ها پر نمیشه.بعدشم همونطور که هر سال فارغ التحصیل های پزشکی دارن زیاد میشن جمعیت هم داره زیاد میشه.شب بخابی صبح بلند بشی یه شهرک دیگه نزدیک تهران زدن.اینا حیانا داروخونه و دندانپزشک و پزشک نمیخان؟

   • یکی از بیکاران گفت:

    سلام . دروغش رو اگر بخوای ، محشره! راستش رو اگر بخوای نه خوب نیست ، برنامه نویسی و کامپیوتر ، جز پردرآمدترین شغل های جهان هست ، مثالش شرکت ماکروسافت ، شرکت اپل ، شرکت گوگل و غیره ، ولی چی؟ ایران جز جهان حساب نمیشه! تهه ته ته تهش باید یه مغازه بزنی و کلی پول خرج کنی ، بازی کامپیوتری یا سخت افزار بیاری بفروشی ، همین

    • سارا گفت:

     ادمای بی سوای مثل تو بهتره نظر ندن. بنده دانشجو کامپیوتر شریف هستم. دوست عزیز ما مهندس کیفی و کمی داریم. مهندسای دانشگاه های شریف تهران امیر کبیر کیفی و با سواد هستن هرکدومشون هم میخوان اپلای میکنند واسه ارشد یا دکترا میرن از ایران و حقوق هم اصلا بخور نمیر نییست ! بعد ۲ یا ۴ سال درس کار پیدا میکنند و یک پاسپورت و بیمه ضمانت شده میگیرن. خیلی هاشون چون المپیادی و رتبه برتر کنکورن عشق علم دانشن و دوست دارن پژوهشگر باشن! اون دوستانی هم که ایران هستند مهندسای نرم افزار شرکت های درست حسابی میشن و درامد ها بالای ۷ میلیونه. این شرکت ها کافه بازار و اسنپ و زودفود و مایکت و….رو فک کردین کیا ساختن؟ همین مهندسای کیفی که هر وقتم اراده میکنن واسه کار یا درس میرن از ایران. در ضمن اینم بگم هر مهندس کیفی اراده کنه میتونه پزشک هم بشه ولی برعکسش ممکن نیس. این مهندسای بیکار مملکت هم تن به کار نمیدن و نمیخوان یاد بگیرن اینا دکترم بشن باز بیکارن

  158. آرش کرمی گفت:

   دانشجوی پزشکی شدن در سن بالا
   پزشکی! این رشته برای عده ای آرزو برای عده ای هدف برای بعضی ممکن است افسوس باشد. در هر شرایطی برای انتخاب این رشته می بایست از شرایط آن مطلع باشید. برای وارد شدن به پزشکی تلاش و کوششی که باید داشته باشید بیشتر از حد معمول است؛ چرا که رشته معمولی را انتخاب نمی کنید. از طرفی کنکور و درس خواندن برای آن داستان خود را دارد و سویی دیگر مسیر درس خواند در رشته پزشکی مسیری متفاوت است. اینکه در چه سنی میخواهید وارد رشته پزشکی شوید نیازمند دانستن مسائلی است که در ادامه بیان خواهد شد. دانشجوی پزشکی شدن در سن بالا و پزشکی خواندن در سن بالا باید با نگاهی واقع گرایانه صورت پذیرد.

   ورود به رشته پزشکی در سن بالا
   شرایط معمول این است که یک دانش آموز رشته تجربی خود را برای کنکور آماده کند و به رشته پزشکی برسد اما به دلایل مختلف افرادی هستند که در این زمان مسیری متفاوت را در زندگی تجربه می کنند و بعد از مدتی تصمیم به وارد شدن به رشته پزشکی می گیرند. برخی از رشته ای که خواندند راضی نیستند، برخی به امید درآمد بالای پزشکی احساس میکنند به آن علاقمند شده اند! و یا هر دلیل دیگر. بدیهی است اگر سن شما بالا رفته باشد کارتان سخت تر خواهد بود. مخصوصا برای آقایان که توقع مالی از آنها بیشتر است و دغدغه کار و درآمد در وضعیت کنونی شاید درگیری زیادی برای آنها ایجاد کند. اگر متاهل باشید که این دغدغه ها و مسئولیت های زندگی بیشتر نیز خواهد بود. بگذارید کمی به مسیر پزشک شدن توجه کنیم.
   قبولی در رشته پزشکی در سن بالا
   برای قبولی در رشته پزشکی ابتدا باید از مرحله کنکور عبور کنید. این مرحله تلاش زیادی می طلبد و برنامه ریزی درستی برای آن لازم است. اگر بدون مشاوره و برنامه ریزی درست قدم در این مسیر بگذارید، زیاد نمی توانید روی موفقیت خود حساب کنید. مضاف بر اینکه اگر در سن بالا میخواهید اقدام به خواندن پزشکی کنید، زمانی برای از دست دادن ندارید. این سن بالا مقصود بالاتر از یک دانش آموز کنکوری است. ممکن است شما ۲۵ سالتان باشد یا ۲۹ یا ۳۵ یا ۴۲ سال. ممکن است دانشگاه نرفته باشید یا در رشته ای دیگر تحصیل کرده باشید. ممکن است دغدغه مالیتان کمتر باشد یا مسئله مالی اولویت اول زندگیتان باشد.

   مراحل رشته پزشکی
   اگر از مرحله کنکور بگذرید، وارد مسیر رشته پزشکی می شوید. نزدیکه به ۲سال و نیمِ اول مربوط به علوم پایه است و بیشتر سر کلاس یا آزمایشگاه می گذرد. بعد از آن یک آزمون کلی باید بدهید و وارد مرحله فیزیوپاتی شوید. این مرحله نیز حدود یک سال زمان می برد و بعد از آن مرحله اکسترنی را می گذرانید که دو سال است. در مرحله اکسترنی وارد بیمارستان می شوید و بخش های مختلف آنرا می شناسید و درسهای مربوط به آن را می گذرانید. در این مدت کشیک های شبانه هم خواهید داشت اما نه در حد یک انترن. بعد از حدود ۶ سال آزمون پره انترنی (آزمونی تستی که از مباحث بعد از علوم پایه گرفته می شود) و بعد از قبولی دوره انترنی را می گذرانید که نزدیک به ۱سال و نیم طول می کشد. در دوره انترنی ویزیت بیماران در کنار دوره های آموزشی انجام می شود و ماهی ۷-۸ بار یا بیشتر کشیک دارید.
   اگر بخواهید تخصص بگیرید حدود ۴ الی ۵ سال و در برخی رشته ها مانند مغز و اعصاب بیش از ۵ سال باید زمان صرف کنید. در تمام این مراحل از روز اول دانشگاه باید سخت درس بخوانید. حجم درس ها بالاست و کار بسیار جدی است.

   مراحل بعد از اتمام پزشکی در سن بالا
   ممکن است پس از دوره پزشکی عمومی درآمدتان از از آن چیزی که فکر می کردید پایین تر باشد و سختی کارتان بیشتر. اگر بخواهید در کارتان موفقیت خوبی داشته باشید ناگزیر باید به سمت تخصص بروید و در مجموع دو دوره حدود ۱۱ سال یا کمی بیشتر باید عمرتان را صرف این مسیر نمایید.

   اینکه به کسی توصیه شود در سن بالا وارد این راه بشود یا نشود، شاید صحیح نباشد. اگر مثلا در ۲۸ سالگی تصمیم به خواندن پزشکی بگیرید حدود ۴۰ سالگی کار پزشکی را شروع می کنید. پس عشق و علاقه زیاد شما به این راه تنها عاملی است که می تواند شما را در مسیرتان نگه دارد. اگر علاقه و تصمیم شما زیاد محکم نباشد و مثلا بعد از ۴ سال به این نتیجه برسید که نمی شود این هدف را دنبال کرد، قطعا این مدت را از زندگی عقب افتاده اید. پس بی گدار به آب نزنید و با مشورت و فکر عمل کنید. اگر هم علاقه تان واقعی است و آگاهانه در این مسیر قدم می گذارید، موفقیت به شما تعلق خواهد داشت.

   • پزشکی گفت:

    آخه سن هم شد دلیل مثلا ما الان فرض میکنیم یه مهندس معماری فارغ شد تو ۲۲ سالگی حالا باید دنبال کار بگرده که بخورو نمیره اصلا میگیم کارم پیدا کرد بعد ۱۵ سال شاید بتونه تو این وضع یه خونه و ماشین معمولی بخره اصلا اگه به دقت نگاه کنید رشته های اعم از مهندسی و کامپیوتر و غیره که کل تحصیلش به ۵ سال نمیکشه با یه رشته خاص پزشکی و دندونو و تجربی نمیشه مقایسه کرد چون کلا زمینه هاش فرق داره من خودم آشناهای زیادی مهندس داشتم ولی فهمیدم که تو ایران اصلا چیزی بنام مهندس فارغ تحصیل در حال حاضر وجود نداره و همه برای قدیم بودن اگه وجود داشت

  159. Tatarin گفت:

   تماااام ای مطالب مزخرفاتی بیش نیست دستتون به گوشت نمیرسه پیف پیف نکنید، فارغ التحصیل مهندسی از دانشگاه تهرانم امسالم پزشکی قبول شدم و ذره ای به درستی تصمیمم شک ندارم هفت ماه بعد سربازی هم تمام وقتی بود که داشتم

   • محمد گفت:

    هفت سال پیش که پزشکی قبول شدم با خودم میگفتم با حقوق ماه اولم یه ماشین میخرم و با حقوق سال اولم یه خونه اما الان که ماههای آخر اینترنی رو دارم میگذرونم با خودم میگم با حقوق ماه اولم یه گوشی موبایل میخرم و با حقوق سال اولم یه ماشین.اوضاع من الان اینه تو که هفت سال دیگه فارغ التحصیل میشی خدا عالمه.

  160. هم وطن گفت:

   با سلام خدمت دوستان صبحت من با مهندسان عزیز وباسواد کشور است که با تمام وجود درس میخواندند وسختی های خودشان را گذراندند دوستان اینکه میگویند پزشکی سخت است و۷سال و۲۰سال باید بخوانید برای این است که از ورود به رشته پزشکی کم کنند تا عده ای بیشتر بخورند ونجومی بگیرند والا هیچ سختی ندارد علت اینکه مهندسی یا رشته های دیگه خراب شده بخاطر تاسیس دانشگاه ازاد و پیام نور وغیرانتفاعی وعلمی کاربردی است که سالانه هزاران مهندس بیرون میدن وهمه شون ادعای سواد وجویای کار هستند وبعدا با پارتی ورانت به جایگاهی میرسند که حقشون نیست اما مهندسا که در بهترین دانشگاه هاو دولتی درس خواندند باوجود سختی ها حقشونه از وزارت نفت بگیرید استخدام نفت شید که حقوق۲۰میلیونی+مزایا+جیره و مواجب میدن عمرتون هدر ندهید وپزشکی بخونید حتی کارگر شرکت نفت ۳تومن حقوق میگیره من خودم عاشق ریاضی فیزیک بودم اما به دلیل جو و نبود امنیت وتضمین شغلی اومدم تجربی این مملکت هیچ صاحاب ندارد ودر دست عده ای مفت خور وبی سواد میچرخه طرف با فقه اسلامی رفته رئیس یه پالایشگاه شده بعد برق شریف راننده تاکسیه علت اینکه مملکت ما پیشرفت نمیکنه وصنعتی نیس همینه

  161. هم وطن گفت:

   بی عدالتی و حق خوری تو این مملکت زیاد شده

   • هم وطن گفت:

    مطمئن باشید درچندسال دیگه هم پزشکی مثه مهندسی خواهد شد با این وضعیت

    • رسول گفت:

     این اتفاق پس از طی شدن دوره میانسالی وپیری دهه شصتی ها خواهد رخ داد ولی به احتمال زیاد تا سه دهه اتی اینده پزشکی درایران بسیار خوبه بخاطر تعداد بالای بیماران وافراد مسن .اما باتوجه به کاهش موالید وافزایش کیفیت زندگی درخانواده های تک یاحداکثر دو سه فرزند پزشکی هم به مشکل خواهد خورد.

  162. پزشکی گفت:

   سلام دوستان ببینین تو کشور ما همه جوانان فکر میکنند یه تیکه کاغذ به نام مدرک بگیرن دیگه پول خونه ماشین همه چی ردیفه ولی با این وضع باید بگم سخت در اشتباهن چون مهندس دیگه تو ایران اون مهندس ۴۰ سال پیشه نیس همه کارگرن و مثلا رشته کامپیوتر و برنامه نویسی میری ۵ سال درس میخونی میای بیرون هیچی هم بلد نیسی فقط در حد یک ابتدایی میتونی کار انجام بدی واقعانم روش تدریس خیلی بیخوده به خاطر همین بیشترین بیکار ها تو ایران برا کامپیوتره و جوونای ماهم که فکر میکنن برن رشته کامپیوتر سریع بیل گیتس میشن ولی بازم میگم سخت در اشتباهن یه مثال دیگه برادر من گول اسم خفن رشته مهندسی هوافضا رو با هزار تا بدبختی درسش تموم شد به قول خودش فکر کرد الان فارغ بشه اسمش مستقیم میره رو شرکت ناسا و جوگیر شد
   ولی الان داره میخونه برا پزشکی قبول شه
   دوستان تو یه مطلب کوتاه بهتون بگم تروخدا من تجربه زیادی از افراد دورم کسب کردم گول ظاهر و اسم رشته های مهندسی رو نخورید همه تهش بیکاریه
   حالا چه علاقه داشته باشی چه نداشته باشی فقط اگه پارتی یا پول داری چراکه نه فورا برو پس تو این وضع جامعه فقط فقط دورشته انسانی و تجربی حالا هر شاخه ایش عالیه

  163. Saeid گفت:

   سلام دوستان نظرات خیلی از شماروخوندم بنظر میرسه بیشترافراد تنها راه موفقیت مالی رو رفتن به دانشگاه واکثرا رشته های پزشکی میدونن بنده یه کارگر ساده ودانشجو بودم وبه سختی لیسانس مکانیک با معدل۱۹٫۵زبان انگلیسی فول وتمام مهارت های مهندسی رو یاد گرفتم ولی یه گلخانه زدم والان خیار میفروشم در امدم حداقل ماهی۱۰تومنه میخوام سال اینده کارم رو۲برابر گسترش بدم ازوضعیت کاریم بسیار راضی هستم واقعا ازاین که بخاطر فشار اطرافیان وخانواده۴سال از عمرم رو تلف کردم پشیمانم لطفا جوان تر ها این رو بدونن که در کشور ما مشاغل ازاد بادرامد های بسیار بالایی هست که نیازی به دانشگاه نداره پس چرا عمر خودتون رو برای کاری که میدونید نتیجه ای نداره هدر میدیدباتشکر

  164. منتقد مهندس کاویانی گفت:

   سلام،درامد یه جراح معمولی توی امریکا مینیمم چهارصد هزار دلار هست و تا بالای یک میلیون دلار هم میرسه توی کانادا جراح قلب هشتصد هزار دلار و جراح مغز توی استرالیا ششصد هزار دلار و جراح مغز المان نیم میلیون یورو توی سوئد یک میلیون کرون درامدشه،در کره و چین و روسیه هم وضع به همین منوال هست تک تک اعداد رو میتونید سرچ کنید اصلا این اختلاف درامد بین مهندس و پزشک در غرب و شرق عالم برام قابل هضم نیست اونم با توجه به اینکه دانشجوی تخصص و اینترن در سایر کشور هادرامد دارن هم طرح اجباری ندارن،سایر رشته ها به غیر از پزشکی اصلا ارزشی ندارن ،درامد پزشک متخصص ساکن ایران از مهندس امریکایی بیشتر است

   • احسان گفت:

    اقا سعید چجوری شما ده تومن سود خالصتونه،از یه گلخانه با ششصد متر مربع ماهی چهار و نیم میلیون تومن درامد ناخالصه که نصفیش هزینه هست

   • محمد گفت:

    طبق آمار رسمی سایت وزارت امور خارجه امریکا میانیگین درآمد مهندس آمریکایی سالیانه ۸۰۰۰۰ دلاره و با دلار امروز که اسفند ۹۷ هستیم (۱۳۵۰۰ت) میشه سالی بالای ۱ میلیارد تومان، پزشکا بیاین نظر بدین، به طور حتم درامد سالیانه تمام جامعه پزشکی کمتر از این مقدار هست شک نکنید، در ضمن موارد خاص را ملاک قرار ندهید. در جامعه مهندسان هم موارد خاصی وجود دارد، نمونش ایلان ماسک با ۲۳ بیلیون دلار دارایی در ۴۷ سالگی که بیشتر از کل پزشکای ایرانی دارایی داره.
    در کل برید دنبال علاقتون، حتی اگه باغبانی باشه. اگر محیطتتون بده از اینجا برید، حتی به قیمت از دست دادن جونتون، مگه چندبار زنده اید؟

  165. علیرضا گفت:

   سلام…
   بعضی از دوستان بالا گفتند مهندسی خارج خوبه! نمیدونم چرا گفتند! ولی باید بگم اگه فکر میکنید برید خارج اوضاع خوبی دارید باید بگم مهندسی در تمام دنیا افول کرده! فقط کامپیوتر خوب هست بقیه خیالتون تخت هر کی تازه مدرکش رو گرفته از مهاجران بدجور به بن بست خورده. کسانی هم که به فکر اپلای هستند باید بگم با دلار ۱۰۰۰۰تومنی حدود ۱۰۰ میلیون پول باید داشته باشید… حالا که دلار شده ۱۴۰۰۰ تومن. دیگه کسی نمیتونه اپلای بکنه. حالا من خواستم شما رو از بازار کار در دنیا اگاه کنم. دیگه خود دانید. در ضمن دوستمون که گفته بود برنامه نویسی خوبه یا نه؟ باید بگم خوب هست اما نه به اندازه ای که تبلیغ میکنند. این کار ۵ سال اموزش میخواد نه ۶ ماه! خیلی هم از لحاظ فیزیکی سخته یعنی چشم و کمرتون داغون میشه. خیلی هم فکری و فرسایشی هست. پس اگه خدای نکرده واردش شدید باید سعی کنید تا ۳۰ سالگی بارتون رو تو این رشته ببندید چون جسم و روانتون دیگه یاری نمیکنه در غیر این صورت زود پشیمون میشید از عمر رفته.

  166. علیرضا گفت:

   سلام استاد کاویانی من امسال انتخاب رشته دارم و دارم میرم اول دبیرستان ودر یک چندراهی قرار دارم
   که این روزا فکرم کاملا مشغوله من علاقه خودمو نمیتونم پیدا کنم خودم خلاقیتم عالیه من به همه چی علاقه دارم فقط یه رشته میخوام برم که آیندمو تضمین کنه معدلمم ۱۹ هست چون افراد زیادی بودن دورم که دنبال علاقه رفتن و هیچی نشدن به کامپیوترو نرم افزارو برنامه و… علاقه ندارم لطفا دوستان هرکی سابقه یا تجربه ای داره بگین ممنون میشمم

   با تشکر از استاد کاویانی

  167. محمدرضا گفت:

   سلام استاد کاویانی من امسال انتخاب رشته دارم و دارم میرم اول دبیرستان ودر یک چندراهی قرار دارم
   که این روزا فکرم کاملا مشغوله من علاقه خودمو نمیتونم پیدا کنم خودم خلاقیتم عالیه من به همه چی علاقه دارم فقط یه رشته میخوام برم که آیندمو تضمین کنه معدلمم ۱۹ هست چون افراد زیادی بودن دورم که دنبال علاقه رفتن و هیچی نشدن به کامپیوترو نرم افزارو برنامه و… علاقه ندارم لطفا دوستان هرکی سابقه یا تجربه ای داره بگین ممنون میشمم

   با تشکر از استاد کاویانی

  168. یوسف گفت:

   سلام
   مطالب آقای کاویانی ودیگر دوستان را خواندم

   مشکل بزرگ ما اینه که سطح فکر و دیدگاه وعقاید ما نسبت به شغل وزندگی وتحصیل در زمان ۱۸ سالگی و ۳۰ سالگی متفاوت است . درسن ۱۸ سالگی می رویم دنبال عشق وعلاقه خودمان ورشته وکاری که دوست داریم و در سن ۳۰ سالگی به بعد کلا عقل حاکم ذهن وفکر ما میشه و پول و ماشین و.‌‌…ملاک است
   پس ، شما در هیچ مسیری و انتخاب رشته ای اشتباه نکردید و کاملا درست عمل کردید
   آنچه غلط عمل کرده و اشتباه کرده مدیریت ومملکت داری مسوولین ما است که برای جوانان وآینده ی آنها بحران به وجود آورده است وکلا هیچ کس وهیچ چیز سرجایش نیست .
   مهندس عمران می خواد پزشک بشه وپزشک های ما رفته اند در کار ساخت وساز مسکن!!
   معلم ریاضی ما می خواد پزشک بشه و پزشک های ما رفته اند درکار مشاوره کنکور وتحصیلی !!
   جالبه که وضعیت مملکت ما لحظه ای داره تغییر میکنه و ما در حال پیش بینی آینده هستیم!!
   فعلا نمیشه هیچ فکری کرد هیچ خوشبینی نسبت به آینده داشت .
   فقط باید پیش رفت و سعی کنیم با کسب اطلاعات ومشاوره ، اشتباهات خودمان را کم کنیم

  169. نوید گفت:

   با سلام اگه برید تعداد اسامی ثبت نام کنکور ۹۷را نگاه کنید میبینید تجربی ۶۰۰هزار و ریاضی ۱۸۰هزار یعنی چیزی حدود ۵برابر این بدین معنیس که تجربی داره اشباع میشه و اگر با این روند ادامه پیدا کنه موقعیت ریاضی و تجربی عوض میشه یعنی بازار مهندسا میشه مثل الان تجربی و برعکس تو شهرستان ما ۲۰هزار جمعیت داره ۸تا دندانپزشک و ۱۰تا پزشک داریم تا چند تا هم تو راه هسن که بیان .

   • سهیل گفت:

    ببخشین اینکه رقابت سخت تر میشه با اینکه این شغل داره اشباع میشه دو مفهوم جداگانه هستند … پزشکی چون ظرفیتاش محدوده هیچوقت اشباع نمیشه

  170. Hakime گفت:

   من هم کاملا با شما موافقم.یوسف
   به نظر من خیلی خوب میشد اگر هر کس به سمت علایقش حرکت میکرد و کاری را انجام میداد که دوست دارد و توانایی انجام دادنش را در خود میبیند. البته یکی از راه های خوشبختی همین علاقه به کار است. مردم اگر در سن هجده سالگی به سراغ علایقشان میرود ابدا کار اشتباهی نمیکنند.
   و اگر از روی فشار مالی به هر در میزنند باز آنها مقصر نیستند.
   مردم ایران امروز مانند دست وپا شکستگانی هستند در میدان فوتبال باخت حتما از آن ماست.
   من تنها و تنها و تنها مقصر این داستان تلخ را مدیریت کنندگان میدانم و چنان احساس تنفری دارم از شخصی که کاری را بلد نیست ولی مسعولیت به این سنگینی را قبول میکند. یا بمانیم بیکاری یا بیگاری به جای کار یا هم برویم و با هزار مسئله مهاجرت روبه رو شویم. مدیریت کنندگانی که دم از دین میزنند من نمیدانم چرا اینقدر….
   هم وطنانم را که میبینم اینقدر دست وپا میزنند گریه ام میگیرد بعضی وقت ما میتوانیم تلاشمان را بیشتر کنیم اخلاقمان را درست کنیم کار بدمان را ترک کنیم برای رسیدن به کمان ولی هیچ گاه نمیتوانیم کار های نکرده دولت را درست کنیم و فقط دست و پا میزنیم.

  171. آرش کرمی گفت:

   بحرانی به نام رویای پزشک شدن

   بر اساس اعلام آموزش و پرورش از هر ۳۰ دانش آموز رشته علوم تجربی تنها یک نفر شانس قبولی در رشته پزشکی را دارد. شانس پایین قبولی در رشته‌های پزشکی موضوع عجیبی نیست و در بسیاری از کشورها نیز قبولی در رشته‌های پزشکی کار سختی است اما این مشکل زمانی به بحران تبدیل می‌شود که تقاضا برای ورود به این رشته از حد نرمال فراتر برود. به گفته مسئولان آموزش و پرورش در بعضی استان‌های کشور حدود ۷۰ درصد دانش آموزان متقاضی رشته علوم تجربی هستند. قطعاً امکانات هیچ استانی ظرفیت پذیرش این حجم از دانش آموز را در یک رشته ندارد و اگر هم این امکان فراهم شود برهم خوردن توازن در رشته‌ها خود مشکلات بسیاری را برای آینده ایجاد می‌کند. تحقیقات آموزش و پرورش نشان می‌دهد بسیاری از این افراد نه استعداد لازم برای ورود به دنیای پزشکی را دارند و نه اصولاً علاقه این افراد به سمت و سوی دنیای پزشکی است. اما دلیل اصرار این تعداد از افراد برای حضور در رشته پزشکی چیست؟

   رویای پولدار شدن

   شاخص‌ترین دلیل بسیاری از این افراد برای ورود به دنیای پزشکی رویای پولدار شدن است. مشکلات اقتصادی کشور در بیش از دو دهه اخیر و شکاف طبقاتی عمیق ایجاد شده باعث به وجود آمدن اقشار خاصی در جامعه شده که به سبب نوع شغلشان درآمدهای بالایی دارند. فارغ از اینکه این افراد لیاقت این درآمد را دراند یا خیر بخش بزرگی از جامعه که درآمد خوبی ندارند و یا به اصطلاح زیر خط فقر هستند به هر تلاشی دست می‌زنند تا خود را به این قشر برسانند. یکی از شاخص‌ترین نمونه‌ها برای این موضوع فوتبال است. همین حالا که بازار مدارس فوتبال حسابی داغ است اگر سری به اینگونه مدارس بزنید با انبوهی از کودکانی روبرو می‌شوید که تنها به دلیل اصرار والدین بدون اینکه استعداد و یا علاقه‌ای داشته باشند در این مدارس شرکت می‌کنند. خانواده این افراد بدون در نظر گرفتن توانایی فرزندشان فقط به این دلیل که فلان فوتبالیست نه چندان سطح بالا یک میلیارد تومان برای هر فصل دستمزد می‌گیرد به هر دری می‌زنند که فرزندشان جایی در فوتبال پیدا کند. در رابطه با پزشکی هم اوضاع به همین صورت است و خانواده‌ها حتی قبل از شروع تحصیل فرزندشان فشار عجیبی را به کودکان برای دکتر و مهندس شدن وارد می‌کنند. به یاد دارم که یکی از آشنایان فرزند ۴ ساله‌اش را آقای دکتر صدا می‌کرد و سعی عجیبی برای پزشک شدن فرزندش داشت اما در نهایت آن کودک نه پزشک شد و نه توانست آدم موفقی باشد.

   فشار جامعه

   چندی پیش در گزارشی درباره برج‌های لوکس تهران می‌خواندم که صاحبان یک برج خاص شرطی عجیب را برای فروش واحدها در نظر گرفته بودند. این افراد که همگی پزشک بودند عنوان کرده بودند که تنها افرادی می‌توانند از این برج خانه بخرند که حتماً دکتر باشند. در واقع هیات مدیره ساختمان اجازه فروش ملک را به کسانی غیر از پزشک‌ها نمی‌داد. در این که پزشکان از اقشار فرهیخته و با دانش جامعه هستند شکی نیست اما مدرک تحصیلی هیچگاه ملاکی برای درک و شعور و فهم افراد نبوده و نیست. یک کارگر و یا یک رفتگر می‌تواند به مراتب انسان‌تر و با فهم تر از یک دکتر و یا مهندس باشد. نمونه این افراد هم در جامعه ما کم نیستند اما متاسفانه نوع نگرش جامعه و یا درآمدهای بالای این افراد باعث شده بسیاری از پزشکان (البته نه همه پزشکان) خود را بالاتر از دیگر افراد جامعه بدانند و متاسفانه جامعه هم به جای شکستن این تابو بیشتر به بزرگ شدن آن دامن می زند. به همین دلیل هم هست که این حجم از دانش آموزان تلاش می‌کنند به هر طریق ممکن پزشک شوند.

   نظام غلط آموزشی

   ما بارها در گزارش‌های متعدد از نظام غلط آموزشی کشور گفته‌ایم. اینجا هم برای چندین و چندمین بار باید تاکید کنیم که نظام آموزشی ما از پایه مکشل دارد. حتی نوع پذیرش دانشجو در در کشور از پایه غلط است. کنکور تئوری به هیچ عنوان ملاک خوبی برای توانایی افراد نیست. دانش آموزان ما بر پایه حفظیات رشد می‌کنند و به اصطلاح مرد عمل نیستند. صنایع و بازار کار ایران به شدت از نبود آدم‌های متخصص رنج می‌برد و ما به جای تولید افراد متخصص تنها سالانه میلیون‌ها مدرک تولید می‌کنیم. دانش آموزان در بسیاری از کشورهای دنیا از همان آغازین روزهای مدرسه دارای پرونده‌هایی هستند که استعداد و علاقه کودک در آن درج شده و بر اساس همین علاقه و استعداد دانش آموز در مسیر تحصیلی قرار می‌گیرد. ما به جای این پرونده‌ها انبوهی از کارنامه داریم که در آنها تنها نمره دروس غالباً تئوری درج شده است. اینکه این نمرات قرار است چه چیزی را ثابت کند سوالی است که از سوی مسئولان آموزشی کشور همواره بی پاسخ بوده است.

  172. توجه کنید گفت:

   چه بخواهید چه نخواهید هم در ایران هم در خارج درامد پزشک اختلاف فاحشی با سایر تحصیل کردگان داره شما تو استرالیا بخای چند تا دندون پر کنی اینقدر گرونه که مجبوری سوا هواپیما بشی بری بالی اندونزی یا فیلیپین ،ایرانی های خارج کشور وقتی ایران میان هر مشکل پزشکی داشته باشن همینجا حلش میکنن چون توی خارج نیز پزشکان و دندانپزشکان مشغول پول پاروکردن هستن خجالت اور و مایه تاسفه که توی امریکا یا کانادا مهندس توان پرداخت هزینه های درمان رو نداشته باشه و مجبور بشه بره امریکای جنوبی که ارزون هست فقط نمیدونم توی عصر ارتباطات چه کسی شایعه انداخته که مهندسی رشته اول امریکا هست!!!! طرف نفر برتر رشته ریاضی هست هنوز نمیدونه که توی امریکا مهندسی درامدش یک دهم پزشک متخصص هست فریب امارهای امریکا رو نخورید وقتی سرچ میکنی درامد پزشک؛؛؛؛؛ میانگین درامد کل اطبا و پرستاران رو که عدد دویست هزار دلار هست نشون میده ولی وقتی سرچ میکنیم درامد متخصص ارتودنسی میبینی عدد رفت روی نیم ملیون دلار اونم متوسط درامد!!!!! درامد متوسط جراح قلب توی ساسکچوان کانادا هشتصد هزار دلار سالانه در خالی که در همین ایالت درامد یه مهندس ماکزیمم صد هزار دلار هست حالا اگه دیگه جراح با سابقه مشهوری باشه این عدد چند ملیون دلار در سال میرسه !!!!!!! توی همین کشور لعنتی امریکای شمالی یا استرالیا مهندس رنو سوار میشه ولی حراح با رولز رویس چند ملیون دلاری،اون توی بورلی هیلز و منهتن خونشه ولی مهندس توی دهات با زور خونه اجار کنه 🙁

   • محمد گفت:

    بحث استثنا باشه ایلان ماسک هم مهندس هستند که هیچ پزشکی خواب رسیدن به ربع داراییشو نمیتونه ببینه حتی، ۲۳ میلیارد دلار در ۴۷ سالگی…
    طبق آمار رسمی وزارت خارجه امریکا مهندسان ۸۰ و کل جامعه پزشکی ۱۳۰ بطور میانگین درامدشونه، که کاملا عادلانه و قابل قبوله…

  173. امیرکبیری گفت:

   با سلام ومن فارغ التحصیل مهندسی امیرکبیر هستم.من هم در دو راهی گیر کرده بودم.
   بچه ها من هرچه با خودم فکر کردم دیدم هیچ چیز نمیتواند جبران جوانی وعمر رفته ما را بکند. اگر همگی موافق باشید در مورد حقوق نامتعارف پزشکان و دندانپزشکان (حتی کادر درمان) نسبت به بقیه اقشار جامعه و ایجاد طبقه ای رفاه طلب ،پرتوقع و متکبر و جاه طلب به دیوان عدالت اداری نامه ای بنویسیم. اگر شرایط اقتصادی جامعه نامناسبه، این کاهش درآمد باید بین تمام صنوف تقسیم بشه…..این تبعیض، اگر از بین بره خیلی از افراد به حقوقشون میرسن و تمام استرسها و هجوم و نامناسب به رشته های پیرا پزشکی از بین میره. هرشغلی ارزش خودش رو باید داشته باشه. هرکس باید به علاقه واقعی خودش برسه و امنیت شغلی خودشو داشته باشه. جامعه به تمام مشاغل نیاز داره.
   وزارت بهداشت در ازای بودجه ای که میگیره خدمات بسیارکمی ارایه میده.بخش اعظم بودجه صرف نیروی انسانی اش میشه. خدمات بهداشت باید رایگان باشه. حقوق ۷برابری (نسبت به کشورهای پیشرفته که خود مردم سطح بالایی از رفاه رو دارند )که در یکی از گزارشها خوندم تاسف برانگیزه!!!! در کشور همسایه ما ترکیه حقوق پزشک و معلم برابره و بهداشت و آموزش ،رایگانه.اگر موافقید یه کمپینی درست کنیم و امضا جمع کنیم حداقل صدامونو به یه جایی برسونیم…
   ما منکر زحمات پزشکان نیستیم اما اقشار با درامد بالا باید مالیات بیشتری بدن و خدمات بیشتری هم ارایه بدن…بارها دیدم که برخورد نامناسبی با بیمار هم دارند و خود رو از جایگاه بسیار بالا میبیبنن و یادشون رفته که پول تامین اجتماعی رو مردم میدن و حقوقشون از ماست!!! و بمیرم که چ خدماتی هم میدن!!!
   با تغییر رشته منو شما مشکلی حل نمیشه!!!! اینها مسکنه ، بفکر نسلهای بعدی باشیم بفکر بچه هامون… (البته اگه بتونید ازدواج کنید)…. تقریبا تمام اقشار جامعه بجز چهار پنج قشر که (پزشک و دندون و دارو) از وضع معیشتی شون ناراضی ان. اینهمه اختلاف وتبعیض در ازای شرایط کاری مناسب ،،،خیییییلی ظلمه. پزشک عمومی تو طرح سلامت خانواده تا ساعت دو سر کاره تو مراکز بهداشت… اما بقیه مردم تا شش هفت. سر کارن….

  174. رصا گفت:

   سلام خیلی جالبه همه بدنبال فقط فقط پول هستند
   آخه عزیزان فکر میکنید پزشکی کار هر کسیه جراحی کردن کار هر کسیه عجب تفکراتی داریم

  175. یک مبتکر گفت:

   سلام به تمام همه دوستان به خصوص آقای مهندس کاویانی با این پست بسیار جنجابی و البته جذابشون. تمام نظرات را خوندم. چیزی که از بین کامنت ها میشه فهمید اینه که تقریبا هیچ کسی با شناخت کامل و بینش دقیق نسبت به آینده شغلی رشته تحصیلیش، رشتش را انتخاب نکرده. بلکه اکثرا یا به خاطر تاپ بودن و با کلاس بودن رشته یا اجبار خانواده یا چشم و هم چشمی انتخاب رشته کرده اند. اونهایی هم که نوشتند از سر علاقه به رشتشون، این رشته (هر رشته ای که تحصیل کردند) را انتخاب کردند، ممکنه اکثرا بیکار باشند. بیاید موشکافانه به قضیه نگاه کنیم. اگر کسی که مثلا ارشد مکانیک از دانشگاه تاپ کشور را داره و ادعای علم و دانشش، گوش فلک را پرکرده، بیکار هست و مقصر این بیکاریش را همه چیز میدونه به جز شخص شخیص خود، این فرد هیچ وقت در زندگیش موفق نخواهد بود. حتی اگر بره پزشکی هم بخونه، و فرضا حقوقش خیلی بالا نباشه، باز هم به عالم و آدم گیر میده و شرایط و اوضاع اقتصادی و مملکت و همه را مقصر میدونه الا خودش!!!!!!!! چرا واقع بین نیستیم؟ تا وقتی که مسئولیت عدم توفیق و بیکاری خودمون را نپذیریم، آمریکا هم بریم درس بخونیم، بازم همون آدمی هستیم که قبلا بودیم. امشب که خواستی بخوابی، ۱۰ دقیقه بشین فکر کن ببین چرا بیکار هستی. تهش به این دلایل میرسی:۱- از دانشگاه فارغ التحصیل شدی، ولی هیچی توی دانشگاه یاد نگرفتی و همش دنبال بازیگوشی بودی. نتیجه: حقت هست که بیکار باشی. و اینجا باید مسئولیت کم کاری خودت را بپذیری و به دنبال راهکار برای جبران کم کاری گذشته باشی. پس دیگه به شرایط اقتصادی و سیاسی و … خرده نگیر. ۲- از دانشگاه فارغ التحصیل شدی، درساتم خوب بوده، ولی مختو به کار نمیندازی. دنبال این هستی که توی یه ارگان دولتی با حقوق عالی استخدام بشی و یه زندگی کارمندی را تا ۳۰ سال سپری کنی. یا اینکه انتظار داری یه شرکت خصوصی باشه که استخدامت کنه و یه اتاق جدا بهت اختصاص بده و یه حقوقی هم سر ماه بهت بده تا دلت راضی بشه. خب اگه اینطوریه، مطمئن باش هیچ وقت چنین روزی نخواهد رسید که انتظاراتت برآورده بشی مگر اینکه مختو به کار بندازی. عزیز من! تو اگه واقعا ادعا داری که فلان دانشگاه تاپ درس خوندی و بچه زرنگ بودی و معدلت فلان بوده، خب پس بسم الله! چرا این مخ را در عرصه صنعت به کار نمیندازی؟ مختو به کار بنداز، یه ایده بده، یه تیم تشکیل بده، روی ایده کار کن، زحمت بکش، بعد از چند سال پول پارو کن. خداوکیلی کدوم یک از شما مهندسانی که زیر پست آقای کاویانی کامنت گذاشتید، تاحالا به این فکر کردید که: در صنعت و حیطه رشته من در صنعت چه مشکلاتی وجود داره؟ چه راهکارهایی میشه ارائه داد تا فلان فرآیند، با هزینه کمتری انجام بشه؟ چه کار میشه کرد تا بهره وری در فلان حوزه افزایش پیدا کنه؟ واقعا اگه دانشگاه درس خوندید و زحمت کشیدید و خون جگر خوردید و از رساله ارشد و دکترا دفاع کردید، خب چرا نمیاید روی همین رساله ها، کار عملی انجام بدید؟ چرا توی صنعت عملیش نمیکنید؟ مشکل کشور ما اینه که فرهنگمون بد جا افتاده، اینطور بار اومدیم که یه مدت مشخص ۴ یا ۶ ساله را در دانشگاه بگذرونیم، بعد یه جایی شاغل بشیم. این طرز فکر قالبی و کلیشه ای را کنار بذارید، این طرز فکر خیلی وقته که منسوخ شده. اگه واقعا اینقدر ادعای علم و دانش داری، بیا میدون و مشکلات حوزه رشتت را بشناس و براش راهکار بده! مطمئن باش اگه یه ایده بدی برای یه مشکلی یا بهبود یک فرآیندی، میتونی چنان درآمدی باهاش دربیاری که هزاران پزشک و دندانپزشک و داروساز میاند جلوی پات زانو میزنند! پس اینقدر خودتو دست کم نگیر. خودت را در یک مسیر (مسیر کنکور و استخدامی) خلاصه نکن. کنکور تنها یکی از راه های رسیدن به موفقیته. کمی هم به کارآفرینی فکر کنید. من خودم لیسانس مهندسی صنایع غذایی دارم و هیچ وقت رشتمو با هیچ رشته دیگه ای عوض نمیکنم. شاید باورتون نشه، ولی از پزشکی و پرستاری و رشته هایی که با بیمار و جنازه و بیمارستان ربط داره، متنفرم. البته این فقط نظر شخصی من هست، و اصلا بی احترامی به پزشکان و پرستاران و پرسنل بیمارستانی نیست. میخوام بگم ببین علاقت چیه، برو دنبالش، شک نکن که پول هم دنبالش میاد. مشکل اینه که ما مغزهامون را گذاشتیم توی ویترین و آکبند نگهش داشتیم، حالا حالاها هم دوس نداریم ازش استفاده کنیم. میدونید چرا؟ چون فکر کردن سخته و ما طبق یک فرهنگ غلطی بزرگ شدیم که الگوی قالبی و کلیشه ای (الگوی درس بخون، کنکور بده، دانشگاه برو، شاغل شو) را توی سرمون خونده. از همین حالا تصمیم بگیرید که مختون را به کار بندازید. حتی کسایی که میگند در رشته ما امکان کارآفرینی نیست، بازم مخشو را به کار ننداختن، یا اینکه فکرشون را محدود کردند. هدف همه ما از درس خوندن، نهایتا رسیدن به رفاه و آرامش هست که به واسطه ابزاری به نام پول محقق میشه. هرکی میگه ایده ای به ذهنم نمیرسه، بره شهرک علمی تحقیقاتی یا پارک علم و فناوری شهر محل سکونتش و نگاهی به شرکت های دانش بنیان بندازه. هم پرستیژ کاری دارند، هم درآمد کلان دارند، هم کلاسشون بالاتر از پزشک و دندنپزشک و داروسازی و غیره هست، هم تنوع و پیشرفت در کارشون هست، هم روزمرگی در کار نیست، هم … بازم بگم؟؟؟؟ کافیه از منطقه راحتی (safe zone) خودتون تشریف بیارید بیرون و کمی هم ریسک کنید و مخ را به کار بندازید. آمریکا و چین چرا غول های بزرگ اقتصادی هستند؟ چون هم علم تولید میکنند و هم این علم را به منصه ظهور میذارند یعنی در عمل، تبدیل به فناوری میکنند. ولی مهندسان ایرانی اکثرا علم را تولید میکنند، ولی کار را نیمه تمام باقی میذارند و سراغ به کارگیری این علم در راستای ایجاد فناوری ای که به رفاه حال مردم، بهبود بهره وری، کاهش هزینه ها و غیره کمک میکنه، نمیرند! رساله های ارشد و دکترای ما توی دانشگاه ها داره خاک میخوره، خب اگه اون رساله ها به درد نمیخوره، پس به علم شما مهندسا باید شک کرد، اگه به درد میخوره، پس دیگه بهانه نیارید و برید سراغش. ما اگه این طرز فکر قالبی را کنار گذاشتیم و مثل یک کارآفرین فکر کردیم، دیگه استرس نداریم که عمرم تلف شد باید به، بدبختی و بیچارگی بگذرونم، باید به هر قیمتی شده پزشکی قبول بشم، سنم زیاده ای کاش پزشکی خونده بودم لااقل و از این قبیل افکار غلط شمایی که ۴ سال میخونی و لیسانس میگیری یا ۶ سال میخونی ارشد میگیری یا حتی ۱۰ سال میخونی و دکترا میگیری! بله با شمام! تا کی میخوای توی یه شرکت برای یه کسی کار کنی و ازش حرف بشنوی و حقوقت عقب جلو بشه؟ تو این همه مغزت را توی دانشگاه به کار گرفتی که آخرش یه نفر بهت دستو بده؟ یعنی واقعا تویی که دانشگاه امیرکبیر یا تهران یا شهید بهشتی یا هر جای تاپ دیگه درس خوندی، مغزت به بیش از این قد نمیده؟ مغزت نمیکشه که دست به کاری بزنی که آقای خودت باشی و خودت صاحب کار خودت باشی؟ مطمئا میتونی ولی باید طرز فکرت را عوض کنی. من حرف زیاد دارم ولی دیگه اینجا فرصت نمیشه وگرنه براتون به اندازه یه رمان حرف مینوشتم. امیدوارم تونسته باشم نیروی امید را بار دیگه در درونتون زنده کرده باشم و از حرفام استفاده برده باشید. یا علی مدد. ایمان

   • hossein گفت:

    با عرض سلام خدمت شما……به نظرم تمام حرفاتون شعاره،من خودم تو صنعت کار میکنم اون هم به صورت حرفه ای،بهتره اول نسبت به شرایط دید بهتری داشته باشید بعد نصیحت کنید…من خودم مخترع چندین دستگاه صنعتی هستم ولی در صنعت ساختن کوچکترین قطعه و رقابت کردن با کشورهای اروپایی مثل آلمان یعنی هیچ…فکرتون آرمان گرایانه است و دقیقا به درد جامعه ما میخوره که شعار جای عمل رو گرفته….من خودم مهندسان بزرگی رو میشناسم که الآن خسته راهند مهندسانی که روزی صنعت این کشور به دستان توانای اینان بوده…….وای بر مهندسان عزیز کشورم که درد بزرگی را تحمل میکنند….حیف این همه نخبه…من با اینکه دوره های زیادی حتی کشورهای خارج گذراندم با این وضعیت که صنعت دچار آن شده میخواهم کارمو ترک کنم….کاش نمیتوانستم هیچگاه حتی تا پنج بشمارم شاید امروزی فرا نمیرسید تا قربانی علاقه به رشته زیبای ریاضی شوم….شاید خیلی خلاصه نوشتم ولی مهندسان عزیز کشورم مرا شریک درد خود بدانید و کار کردن برای خود وبه قول دوستمان به پا خاستن برای همه میسر نیست…….بدرود……

  176. محمدرضا گفت:

   سلام تروخدا اینقد علاقه علاقه نکنین کی گفته علاقه ملاکه من علنا ۱۰۰ نفر از آشنا هام که دنبال علاقه رفتن و بسیارم کارشون خوب بوده کار بلد بودن الان همشون دارن باحقوق زیر ۱ میلیون دارن کار میکنن منم اولا طرز فکر شمارو داشتم اقا ایمان ولی فهمیدن اصلا ربطی به این چیزا نداره رشته های تجربی اصلا اشباع نمیشع چون ورودی ها کاملا محدودن

   • hossein گفت:

    با عرض سلام خدمت شما……به نظرم تمام حرفاتون شعاره،من خودم تو صنعت کار میکنم اون هم به صورت حرفه ای،بهتره اول نسبت به شرایط دید بهتری داشته باشید بعد نصیحت کنید…من خودم مخترع چندین دستگاه صنعتی هستم ولی در صنعت ساختن کوچکترین قطعه و رقابت کردن با کشورهای اروپایی مثل آلمان یعنی هیچ…فکرتون آرمان گرایانه است و دقیقا به درد جامعه ما میخوره که شعار جای عمل رو گرفته….من خودم مهندسان بزرگی رو میشناسم که الآن خسته راهند مهندسانی که روزی صنعت این کشور به دستان توانای اینان بوده…….وای بر مهندسان عزیز کشورم که درد بزرگی را تحمل میکنند….حیف این همه نخبه…من با اینکه دوره های زیادی حتی کشورهای خارج گذراندم با این وضعیت که صنعت دچار آن شده میخواهم کارمو ترک کنم….کاش نمیتوانستم هیچگاه حتی تا پنج بشمارم شاید امروزی فرا نمیرسید تا قربانی علاقه به رشته زیبای ریاضی شوم….شاید خیلی خلاصه نوشتم ولی مهندسان عزیز کشورم مرا شریک درد خود بدانید و کار کردن برای خود وبه قول دوستمان به پا خاستن برای همه میسر نیست…….بدرود……

  177. کامبیز گفت:

   سلام دوستان سعی کنید که در جامعه به دنبال افزایش حقوق خود باشید نه این که دنبال کم کردن حقوق دیگران یا پزشکان باشید در کل کشورهای جهان حقوق پزشکان بالاست و به تبعه آن حقوق سایر اقشار جامعه هم بالاست حالا در ایران حقوق سایر شغلها کم است دلیل آن پزشکان نیستن سیستم معیبوب کشور است به جای پایین کشیدن دیگران سعی کنیم خود را بالا بکشیم درمان باید رایگان باشد که بیمه ها باید هزینه آن را متحمل شوند نه مردم متاسفانه با اطلاعت غلط به مردم ملت را برعلیه پزشکان میشورند

   • پاسخ به دکتر کامبیز گفت:

    درآمد نجومی بخش سلامت دقیقا به خاطر انحصار طلبی و تعرفه نامتعارف است و این پول قطعا از جیب ملت است و باید کاهش یابد. ادله ارائه میدهم: تعداد کثیری از شرکت کنندگان کنکور با درصد های بالا به علت ظرفیت پایین اجازه تحصیل در رشته های سلامت رو ندارند حاصلش شده کمبود پزشک متخصص ،کمبود بینایی سنج کمبود فیزیوتراپ کمبود جراح،. حاصلش شد ویزیت حداقل ده بیمار در یک ساعت که رکورد کوتاهترین تابم ویزیت در جهان رو داریم حاصلش شده تعداد محدود داروخانه که همشون شلوغه و…. حاصل به وجود آمدن اختلاف طبقاتی شدیده ،بله پول بسیاری پزشکان و دندانپزشکان حرام و سهم بقیه مردم (به ویژه داوطلبان کنکور تجربی و آزمون دستیاری) است

  178. s گفت:

   کسی پاسخگو نیست متاسفانه:|

  179. محقق گفت:

   چند عامل باعث میشه که در ایران کاری رو استارت نزنیم ۱پارتی بازی میشه۲اشباع شده دست زیاد شده۳بازار خرابه۴استثنا و تک و توک افرادی در این رشته پولدار میشن ، مهندسین ارشد در شرکت های بزرگ ایرانی و خارجی حقوق های بسیار بالایی میگیرند مثلا همین شرکت کیسون همه نیروهایش رو از دانشگاههای دولتی تهران میگیره و مهندسین و مدیران ارشد حقوق ماهی سی مبیلیون تومن به بالا میگیرند،در شرکت های بزرگ جهان هم همینطوره مهندس ارشد اپل سالی هشتصد هزار دلار میگیره اگه عضو هیبت مدیره بشه که دیگه درآمد میلیون دلاری دارند

  180. هاله گفت:

   سلام به نظر من یکی از دوستای مهندس ی گروه تلگرام درست کنه و خیلی جدی این مساله بیکااری مهندسان و دامد کمشون و افزایش بی دلیل و بیرویه پذیرش داخل این رشترو پیگیر بشیم و اعتراضمونو جدی به گوش بالا دست برسونیم و پیشو بگیریماین که نشد زندگی این همه بدبختی بکشیم دوازوه سال تو مدرسه با علاقه بریم رشته ریاضی با سختی قبول شیم ذکر میکمنم کنکور ریاضی واقعا سختر از تجربی بود در دهه گذشته بعدم نتونیم درامو کسب کنیم اونوقت یکی دیگه تو رشته تجربی بشه دندونپزشک و روزانه درامد ی مهندس مکانیک تو ماهو واشته باشه در صورتی ک به جد میگم سواد مهندس مکانیک و سختی اون از دتدون.پزشک کمتر نیت

  181. هاله گفت:

   مهندسین عزیز فقط خودتون میتونین به خودتون کمک کنید به جای این ک زجر بکشید و استرس دوباره درس بخونین باید یکدست اعتراضمونو به گوش بالادست برسونینم این چ جور مملکتیه که دندونپزشکی که شش سال در سمیخونه و دکتر حرفه ای هست از یک پی اچ دی دکترای تخصصی رشته مهندسی درامدش نخ خیلی بلکه خیلی خیلی خیلی بیشتره اصلا برای چی تو مملکتی ک صنعتش خوابیده ظرفیت مهندسو میبرن بالا ولی با وجود این همه مریض ظرفیت پزشک بالا نمیره

  182. هاله گفت:

   اصلا هم ظرفیت رشته های پزشکی اشباع نمیشه چون صد برابر مریض تو جامعست به نظرم تو این مملکت مریض باید و میطلبه ظرفیت پزشکی بره بالا و دولت پاسخگوی این همه مهندس بیکار فلرغ التحصیل باشه بجاش تمام بچه هایی ک دهه گذشته مهندس شدن نخبه بودن الان نباید تو این جایگاه باشن

  183. هاله گفت:

   اقای کامبیز این اسمش پایین کشیدن حقوق دیگران نیس مدیریت غلطه که ی قشر کمتر زحمت کشیدن حقوق نجومی بگیرن نباید بگیرن اصلا هم حقشون نیست درامد نجومی داشته باشن چون ک پزشکی خوندن به همون ولیل که این همه ی مهندس اذیت شده و یک صدمشم نمیتونه داشته باشه مملکت ما مریضه مدیریتش عمر جوانی هرکس چن باره تو زندگی مگه این بدبختایی ک مهندس شدن چن بار متولد میشن ک تا اخر عمر کنکور بدن چرا باید اینطوری نابود بشن

  184. هاله گفت:

   اقای کامبیز این اسمش پایین کشیدن حقوق دیگران نیس مدیریت غلطه که ی قشر کمتر زحمت کشیدن حقوق نجومی بگیرن نباید بگیرن اصلا هم حقشون نیست درامد نجومی داشته باشن چون ک پزشکی خوندن به همون ولیل که این همه ی مهندس اذیت شده و یک صدمشم نمیتونه داشته باشه مملکت ما مریضه مدیریتش عمر جوانی هرکس چن باره تو زندگی مگه این بدبختایی ک مهندس شدن چن بار متولد میشن ک تا اخر عمر کنکور بدن چرا باید اینطوری نابود بشن خودتو بزار جای ی مهندس با زن و بچه که به ی امیدی رفته تا دکترا درس خونده حتی ولی نمیتونه درامد داشته باشه چون شرایط جامعه بوه

  185. آرتمیس گفت:

   سلام.. اتفاقا من با این مقاله موافق نیستم و به نظر من ما در رشته های پزشکی هیچ وقت اشباع نمیشیم علتش اینکه هنوز در بسیاری از شهرها و روستاهای محروم حتی یک پزشک عمومی هم نداریم… بله اگر قرار باشه همه پزشکا و دندونپزشکا و دارو سازا تو تهران و چند شهر بزرگ باشن بله اشباع میشه… ولی یادمون نره که اگر اینها در سراسر کشور به درستی ساماندهی بشن هنوز دکتر کم هم داریم….شما می دونید که تنها فقط ۳۰ روستا در یک بخش مرکزی استان سیستان و بلوچستان با جمعیت نسبتا خوب حتی یک پرستار هم ندارن چه برسه به دکتر و داروخانه و غیره….

  186. Tahamin گفت:

   سلام دوستان
   من توی دو راهی انتخاب پزشکی و روانشناسی موندم
   فرض کنید من حتی اکر بخوام در خارج از ایران تحصیل کنم چطور؟!
   ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  187. سوشال فکت گفت:

   خیلی زیاد مخالفم با این متن .. خودتون ده ها مورد وسط جرفتون گفتینکه فلان درآمدا کسب شده بله همینه که هست پزشکی بهتره و اگر کسی میتونه قبول شه حتما پزشکی بره همون ماهی ۲ ۳ تومن هم که میگین توی طرح میگیرن من رتبه ۱ کنترل علم و صنعت نمیگیرم بعد سه سال فارغ التحصیلی !!! در ضمن اشباع نمیشه پزشکی چون سهمیه قبولیش کم و کنترل شده است!!! خلاصه اگه میتونین مثلا زیر ۱۰۰۰ زیر ۲۰۰۰ اینا بشیدپزشکی بخونید مثل من با فاز اینکه نه من برق دوست دارم نیاید مهندسی من هنوز عاشق برقم اما جیب خالی من همیشه باعث گریه م میشه که هر روز خودمو لعنت می کنم که چرا اومدم برق!!! علاقه کشکه خواهشم اینه بقیه رو به اشتباه نندازین علاقه وقتی خوبه که ازش بشه نون درآود وگرنه برعکس زهر میشه… در ضمن مخاطر مهندسی بیشتر هم هست .. و آدمایی که باهاشون سرو کار داریم کم از بیماران نیستن !

  188. دکتر شایان گفت:

   رشد جمعیت کاهش یافته
   در تمام دنیا سطح بهداشت ارتقا یافته
   نتیجتا مراجعه به پزشک هم کمتر شده
   و من الله توفیق

  189. پژوهشگر گفت:

   خلا بزرگی که در سازمان سنجش وجود دارد این است که فردی که خود سال گذشته در رشته پزشکی یا دندان پذیرفته شده به جای شخص دیگری در کنکور شرکت میکند چه زمانی وزارت علوم و وزارت بهداشت قصد دارند این حفره امنیتی را برطرف کنند خدا داند

  190. مطلع گفت:

   موضوع :شکایت دیوان عدالت همانطور که مستحضرید تنها بخش حکومتی که در آن پرداخت مبتنی بر عملکرد (fee for service )
   داریم وزارت بهداشت میباشد که بر اساس تصویب نامه سال ۷۴ تا کنون اجرا میشود؛بدین گونه که هر چه تعداد بیمار و جراحی یک پزشک بیشتر باشد تحت عنوان کارانه سوای از حقوق پرداخت میشود و مبالغ شگفت انگیزی که حتی بیش از صد میلیون تومان در ماه نیز میشود در قالب این عنوان به اعضای هییت علمی علوم پزشکی و پزشک غیر هییت علمی شاغل در مراکز دولتی داده و باعث اختلاف طبقاتی بسیارشدید با سایر کارمندان ،اعضای هییت علمی وزارت علوم ،قضات و حتی سایر کادر درمان شده که در دنیا چنین اختلافی کم نظیر و بلکه بی نظیر میباشد به گونه ای که باعث دلسرد نمودن سایر تحصیلکردگان دانشگاههای تراز اول و کنکور مجدد بسیاری از فارغ التحصیلان مهندسی و علوم انسانی و هنر و زبان در رشته علوم تجربی شده فقط در یک مورد نفر اول کنکور تجربی ۹۵ رشته برق شریف را رها نموده . بالاخره کارانه یا باید برای همه حقوق بگیران (البته نه به طور مساوی) اجرا شود یا کادر درمانی نیز از دریافت کارانه همانند سال ۷۴به قبل محروم گردند به قول مرحوم مصدق سیاست موازنه منفی اجرا شود.من باب مثال مقام قضایی محترم چه پرونده هزار تومنی را بررسی کند چه پرونده اختلاس بیلیون دلاری شرکت نفت را،هیچ تاثیری در حقوقش نمیکند چرا نباید درصدی از هزینه دادرسی به کادر قضایی در قالب کارانه پرداخت شود؟

  191. ناصر گفت:

   اکثر پزشکان بدلیل درس خواندن یکم تاب دارن،درکل مهندسی بهتره،بعد اگر میخوای کار کنی با دیپلم و فوق دیپلمم میشه کار کرد،پزشکی برای هفتی بازیه.
   اگر کار خفن میخوای برو ارتشی یا پلیس یگان ویژه شو ،واگر میخوای آزادوتنها زندگی کنی برو راننده تریلی شو حال کن.

   • سعید گفت:

    تو از من بهتر نمی شی فوق لیسان مهندسی عمران دانشگاه تهران دارم اما بیکار هستم اشتباه بسیار بزرگی داری می کنی مطمئن باش بینایی سنجی دانشگاه یلقوزنگ اباد بهتراز رشته منه

  192. بانوک گفت:

   من چندین وقته دنبال این سوالم که ارشدیاپزشکی ولی دیروزباخوندن متن آقای کاویانی دریک جمله ای که گفتن ببینیددرآینده چه رشته ای کمه جوابمویافتم واقعا دگرگون شدم،،،ممنونم تاثیرداشت😊

  193. علی گفت:

   دوستان من خودم رشته ریاضی پارسال بودم ولی امسال کنکور دادم علوم آزمایشگاهی میخونم.ولی واقعا این چه وضعیه توی این مملکت من همیشه آرزوم تحصیل توی مهندسی های دانشگاه تهران بوده ولی وقتی اوضاع رو دیدم تغییر مسیر دادم.اصلا هنوز هم باورم نمیشه حتی مهندس های شریفش هم بیکار باشن.به مهندسی خیلی علاقه داشتم ولی اولویتم رو گذاشتم روی شغل.ان شا الله این وضع باید درست بشه.اینجور بمونه بدبختیم.

  194. مهرداد باژدار گفت:

   دوستان گرامی مطالب همه عزیزان رو خوندم:از این همه نظر بسیار استفاده کردم و به شخصه معتقدم که پزشکی با همه اعمال شاغه ای که داره خیلی بهتر از مهندسی هست…
   رشته من میکروبیولوژی بوده منتها کار من طراحی داخلی هست و دارم میبینم که افرادی فقط یک دروه کوتاه مدت میرن و خودشون رو به عنوان طراح مطرح میکنن و درآمد خوبی هم دارن، به شخصه خود من هم از کار تشخیص طبی استفا دادم و در کار تامین مواد اولین شرایطم خیلی بهتر از قبل شده هر چند که از درآمد های فوق میلیونی خبری نیست…

  195. M گفت:

   ولی خیلی واسم خنده داره بعضی از ادما رو میبینم که دارن خودشونن رو به آب و آتیش میزنن که بشن پزشک, دلیل بیکاری که خیلی از دوستان بهش اشاره میکنن این که همشون موقع انتخاب رشته و انتخاب شغل پول رو هدف اصلی قرار دادن خب صددرصد کسی که به رشته ای علاقه نداشته و فقط به خاطر پول و اینجور حرفا رفته سمت اون رشته نمیتونه موفق باشه و پیشرفت کنه , اصلی ترین چیز تو هر کار علاقست . وقتی نسبت به کاری که انجام میدید علاقه نداشته باشد نمیتونید توش پیشرفت کنید 🙂 چه پزشک باشید چه مهندس

  196. خیلی خیلی مهم گفت:

   یکی از جاهایی که عمر ما رو حروم کرده ۱۲سال تحصیل در مدرسه هست افراد معدودی در کشور هستند که توانستند در سن ۱۳سالگی پیش دانشگاهیشون رو بگیرند و وارد دانشگاه شوند و الان دندانپزشک و جراح هستند توصیم به همه اینه که اگه خودتونم نمیتونید پزشکی بخونید فرزندتون رو تشویق کنید سریع مدرسه رو تموم کنه بعد جراح و رادیولوژیست بشه از راه فرزندتون به ارزوهاتون برسید

   • الی گفت:

    این که خیلی ظالمانه است. شاید اون بچه بدبخت علاقه نداشت به پزشکی. لطفا بچه نیارید که آرزوهای شما رو براورده کنه. پدر مادرهای ما هم همینطور ما رو بدبخت کردند. بسه دیگه.

  197. سعید گفت:

   سلام بنده فوق لیسانس عمران دانشگاه تهران دارم یعنی اوج ارزوی تحصیلی خیلی ها واقعا رشته های فنی مهندسی هیچ کاری نیست وهمه بیکار هستند زندیگتان را نابود نکنید(پزشکی وپرستاری و زیرمجموعه هاش حتی فیزوتراپی) یا اصلا درس نخوانید برای کار دولتی فقط باید اشنا و پارتی بسیار کلفت داشته باشی کار خصوصی هم که فامیل بازیه

  198. پیمان گفت:

   امیدوارم دوستان بخونن
   ۱- از لحاظ سختی دروس رشته پزشکی در مقابل سخت بودن درسای مهندسی مثل یه شوخی و زنگ تفریح هستن – باور ندارین یه کتاب رشته مهندسی رامثلا الاستیسیته سازه را بدین به یه پزشک بخونه قول میدم ۵ برگ مقدمش را هم حاضر نباشه بخونه – این یه واقعیت است -درکل فکر کنم از لحاظ سختی یک سال رشته های فنی و مهندسی برابری می کنه با انرژی گذاشتن ۵ سال رشته های پزشکی باز هم باور ندارین امتحان کنید درواقع پیر شدن را فقط در رشته های سخت مهندسی می توان با پوست و گوشت خودتون حس کنید —اما واقعیت تلخ تر اینه که دانشگاههای درپیت علم فنی و مهندسی را با شوخی دارن برگزار میکنن و یه مشت فارغ التحصیل بی سواد میدن بیرون که البته دودش داره به چشم کل مملکت میره
   ۲- اگر دوستان پزشک از سختی دوران طرح و این داستان ها می گن باید بهشون گفت شما هنوز یک شب کشیک بتن ریزی در ساخت پایه پل در دور افتاده ترین نقاط بیابانی و یا کوهستانی ایران را تجربه نکردین با ماهیانه حقوق ۳ میلیون تومن -هنوز نمی دونین یه من ماست چقدر کره میده عزیزان – احتمالا بعدا شما با خودروی لاکچریتون با خانواده و عیال مانند خودتان پزشک از روی همون پل رد میشین با سرعت ۱۵۰ کیلومتر درساعت و حتی سئوال هم براتون پیش نمی یاد که کدوم ننه قنبری این پل راساخته
   ۳- ای کاش پزشکانی که در ایران مشغول طبابت هستن و درآمدهای میلیاردی دارن یک هزارم یه مهندس دقت داشتن تا شاید این همه آمار مرگ و میر مسخره و تلافات جانی بیهوده نداشتیم – یک پزشک اگر فی الواقع
   واقعا وقت روی هر بیمار می گذاشت به هیچ عنوان نمی توانست روزی بیش از ۱۰ بیمار را ویزیت کنه که اگر اینچنین می شد دیگه به اون درآمدهای عجیب و غریب نمی رسید .
   ۴- وقتی یک جامعه بیمار می شود و جامعه سالمی نباشد پزشکان و اطبا در آن جامعه ارجح می شوند اما وقتی جامعه ای رو به پیشرفت همه جانبه باشدمتخصصین و یا مهندسان و کسانی که راه حل های کلی و سیستماتیک ارائه می دهند در مرکز قرار می گیرند .در خیلی از جوامع شاید نقش یک کارشناس محیط زیست و کارشناس بهداشت حرفه ای بسیار پررنگ تر از پزشک می باشد – شاید هم نقش معلمین و هنرمندان بسیار مهم تر
   ۵- اما در کل می توان گفت آینده سبک زندگی بشر را مهندسان وکارشناسانی تعیین خواهند کرد که هیچ ارتباطی با رشته های پزشکی ندارند و احتملا در ایران هم زندگی نمی کنند .

  199. باران گفت:

   من فوق لیسانس مهندسی دارم از دانشگاە سراسری، بیکارم و مشغول کارهای بی ربط با درامد پایین. اصلا حرفاتون رو قبول ندارم. بحث اشباع شدن و اینا رو نمیدونم ولی پزشکی تو مناطق محروم یا ده سال تحصیل یا سختی رشته مهم نیست، چون بهتر از اینه که بگی مهندسم و مثل یه بی عرضه بهت نگا کنن.پول مهمه یا باید پول و پرستیژ داشته باشی یا بمیری

  200. الهام گفت:

   سلام هموطن
   من پزشکی میخونم ترم هشت هستم خیلی راضی هستم..درسامون سخت نیست فقط حفظیه بنظرم مهندسی خیلی سخت تره..ریاضی داره مسئله خازن داره..ولی پزشکی فقط حفظیه اگرم میگن سخته فقط بخاطر بیماری ها داروهاس که اسمایه سختی داره وگرنه سختی نداره من خودم. سه روز قبل از امتحان میخونم پاس میشم 😂 مورد بعدی اینکه وقتی پزشکی میخونید خیلی اعتماد به نفس میگیرید..پرستیژ بالایی داره و از نونوایی تا مطب دکتر و. دانشگاه و خلاصه هرجا که برید تحویلتون میگیرن..من که خیلی راضی هستم..در مورد درامد هم بگم کسی که تخصص بگیره توی طرح ماهی چهل میلیون حقوق میدن.. این چهل میلیون از ده سال قبلم بوده الانم هست و. ده. سال بعدم هست..عمومی هم بستگی داره توی شهر دو تومن توی روستا بیست تومن..خلاصه که لذت میبرید هم عشق و. حال میکنید هم درس میخونید هم پرستیژ دارید..همش لذته..دندون و دارو هم همینطوره..ولی دارو خوب نیست چون اگر پولدارید برید داروخونه بخرید دیگه چرا دارو میخونید؟!!!حقوق داروسازم زیاد نیست ولی پزشکی و دندون خوبه.. در مورد مهندسی من فقط درمورد عمران اطلاعات دارم چون همسرم مهندس عمرانه..بستگی به شانس و عرضه ی. خودتون داره عزیزان..مثلا همسر من بیست و. چهارسالشه یه پروژه ی دو میلیاردی برنده شد توی مناقصه که چهارصد میلیونش سوده در عرض سه ماه…!!!!با یه پروژه بار خودشو بست..با این چهارصد تومن سود میتونه خیلی جاها سرمایه گذاری کنه و. ییا حتی کارایه عمرانیشو ادامه بده از هزار تا پزشک بهتر و. راحت تر..پنجاه نفرم زیر دستشن…البته اینم بگم که خیلی علاقه داره به رشته اش و کارهای عمرانی.. و. یک مهندس عمرانم میشناسم بیکاره…!! پس همه چی بستگی به علاقه..عرضه.. و اشتیاقتون به پول داره..باید تلاش کنید براش..دو. روزه بدست نمیاد.. همسر من سه سال کارایه مختلفی رو انجام داد ولی الان نتیجه داده..تازه کارو یاد گرفته.. پس اگر تواناییه کار پیدا کردن و مهندسی رو ندارین (چون سخته واقعا کار پیدا. کردن و. درامد داشتن شاید ده درصد بتونن میلیاردر بشن) برین پزشکی چون درستونو میخونین لذتشو میبرین(البته من خیلی علاقه دارم بعضی از دوستام علاقه ندارن) و بعدشم درامد تقریبا قابل قبولی دارین.. و ازدواج خوبی هم دارین 😉…. امیدوارم موفق باشین همتون هموطنان عزیزم

  201. دکتره غیر پزشک بیکار گفت:

   مهندس جان به نظرم داری اشتباه میکنی، من دکتراااااااااااااااااااای اقتصاد دارم ۱۲ سال دانشگاه اصفهان بودم دو سال هم سربازی، ۶ ساله بیکارم، دوستای مهندس دارم همه بیکار، خودم و دوستام حاضریم واسه ماهی یک ملیون کار کنیم روزی ۸ ساعت، اونوخ شما میگی پزشکی اشباع، آقا من توصیه میکنم همه برید پزشکی، دلیل اقتصادی:
   جمعیت ایران سال های ۵۹ تا ۶۴ حدود ۱۱ میلیون مازاد داشته، این میلیون همون بیکارای الان هستن، همون پشت کنکوری های سابق که کنکور ترکوندن، حالا ببین ۱۰ یا ۲۰ و … سال دیگه اینا پیر میشن و هزاران درد و مرض، حالااااااااا بگوووووو نرررررید پززززشکی،
   من به عنوان یه اقتصادی میگم بازار کار پزشکی و دندون و دارو در ایران بسسسسیار درخشان هستش، والسلام

  202. محمد حسين گفت:

   كل عمرمو نشستم درس خوندم كه دو روزه ديگه يك زندگي تضمين شده داشته باشم من تا اول دبيرستان با معدل هاي بالا قبول شدم بعد همه خانواده به من گفتند برو تجربي گفتم نه فقط رياضي به اصرار شخصي اومدم رياضي و شروع بدبختيم بود كنكور دادم دانشگاه فردوسي قبول شدم فوق ليسانسمو گرفتم رفتم سربازي برگشتم و الان هيچي كار نيست از زندگي نااميد شدم يكي از هم مدرسه اي ها از منم ضعيف تر بود در درس..رفت تجربي چند وقت پيش ديدمش خيلي راضي بود و من چند وقتي مسافركش بودم و الان يك مغازه با داداش بزرگم راه انداختم

   من اگر ميرفتم تجربي قطعا پزشكي مياوردم
   ١-به خاطر درس به شدت قوي كه داشتم
   ٢-به خاطر جانبازي پدرم
   بعد از سربازي هم چندباري به فكر كنكور مجدد و تجربي افتادم اما بعد سربازي حال درس خوندن نبود و ذوق جووني هم نيست
   ممكنه با خودتون بگيد من دست پاچلفتي ام و دنبال كارو اينا نبودم اتفاقا من به شدت در زمان دانشگاه كار هاي عملي ميكردم و الان حاضرم باهركدومتون سر طاق زدن شرط ببندم من كارهاي عملي هم كردم
   در عمران يا بايد بك سرمايه زياد داشته باشي كه كلا ما يك حقوق بخور نميري داريم يا بايد يك پارتي گردن كلف در شهرداري و…داشته باشي كه نداشتيم

   من نصيحتم اينه توي اين مملكت سمت رياضي و فيزيك نيايد اگر درس خونيد بريد تجربي اگر درس خون نيستيد و دنبال مدركيد بريد كارو دانش يك رشتشو انتخاب كنيد مدركشو بگيريد بريد دنبال يك كار ديگه اگرم درس خون نيستيد درسو ول كنيد بريد بچسبيد به كار سمت رياضي نيايد

   و اينم بگم من كلا در زندگيم خدا يك استعداد درس در من قرار داده بود كه همونم به فناش داديم

  203. عجب درآمد هایی دارن
   خوش بحالشون
   ممنون از مطلب خوبتون

  204. محمد گفت:

   دوستان عزیز مهندس کاویانی گرامی ما را چه شده واقعا ما را چه شده که همه میخان دکتر بشند یه سوال دارم از همگی خوب فکر کنید ایا تنها راه میلیاردر شدن فقرا پزشکی یا دندونپزشکی خوندنه!!!! ایا همه ثروتمندان دانشگاه رفتند ؟ ایا همشون پزشکی و دندون خوندن؟؟؟ طرف شاگرد طلافروشی یا تاجر بوده چند سال که شاگرد بوده و اعتماد همه رو جلب کرده بهش جنس امانی دادند و الان خودش مستقل شده،راز میلیاردر شدن فقرا گرفتن جنس به صورت امانی معاملات سلف لیزیگ پیش فروش هست هر بیوگرافی بخونید به همین میرسید هی نگید من پولم کجا بود که ساختمون بسازم یا شرکت بزنم یا تجارت کنم کافیه شما اعتبار داشته باشید بخدا بقران بهتون جنس امانی میدن ای کاش یه فرصتی بود من تجربیاتم رو منتقل میکردم ما نون واسه خوردن نداشتیم الان خدا رو شکر بیایید زندگیم رو ببینید از زحمات مهندس کاویانی تشکر میکنم

  205. مهسا گفت:

   خواهشا هيچ وقت دبيري نرين بخصوص علوم پايه ودروس رياضي وفيزيك واقعا با اين فشار كاري و خقوق بسيار ناچيز بعد از ده سال خدمت در مناطق محروم در تومنم نميدن واقعا انصافه؟الان كم مونده برم كنكور تجربي بدم بعد از١٧سال سابقه به همراه فرزند ١٨سالم مجددا كنكور بخونم از اين اوضاع در مانده شدم چرا بايد اينقدر معلم ذليل وبي پول باشه😔😔😔

   • ابراهیم گفت:

    خراب شه هر کی اموزش و پرورش رو درست کرد. خانم شما خانم هستین معلمی باز برا شما قابل تحملتره. ما خیر سرمون مردیم و تک نون اور خانواده. بزرگترین اشتباه زندگیم این بود که برا سربازی نرفتن اومدم اموزش پرورش و جو گدا زده و فلاکت بار اینجا منم گرفت.

  206. خاک گفت:

   با درود به دوستان من یک متخصص کودکان ۴۴ ساله هستم در کنکور بدون سهمیه بودم و سختی سالهای سخت پیشاکنکور و سالها زندگی در حاشیه ی اهواز رو کشیدم ۷/۵ سال در تمام مدت هیچ درامدی نداشتم وقتی تمام شد سربازی رفتم چون باز هیچ یاوری بجز خداوند نبود سربازی سختی بهره من شد . رفتم روستا و چندسال کار کردم تا اینکه فرصت بکنم کنکور دستیاری رو پذیرفته بشم عملا جایی برای بدون سهمیه ها نبود مگر همون رشته های پر زحمت پزشکی ، الان با دقت و‌دلسوزی بیمار میبینم و خوشهالم درامدم زیاد نیست ولی کارم مهم و اثرگذاره ، یک پزشک شریف شدن کار دشواری است ، همین طور که یک معلم یا مهندس و یا یک مغازه دار شریف بودن . من به همه ی کسانی که قصد دارند شریف زندگی بکنند سفارش میکنم حتمن پزشکی رو بگزینند سختی درسهای پزشکی امیختگی اون با درد و رنج و مویه ی مردم هیچ زحمتی نیست اگر هدف انسان پاک و بزرگوار زندگی کردن باشه . پول اگر میخواهید البته آخرین راه پزشک شدن است نباید به برنامه های صدا و سیما درباره مالیات پزشکان و ستمکاری انها نگاه کرد البته کم نیستند پزشکهایی که بزرگواری و شرافت اخلاقی لازم رشته ی پزشکی رو‌ندارند اما بیشتر پزشکها دلسوز مردم هستند و درامدشون به نسبت سالهایی که گذروندند زیاد نیست . من اگر باز جوان بشم هر کار شرافتمندی را میپذیرم . من سالها کنار مردم و‌رنجهاشون بودن بهم یاد داده مهم تندرستی و سلامت و رشد اخلاقی و بزرگواری و شرافت انسان است و الله من نمی خواهم خودم رو بزرگوار نشون بدم چون نامم رو‌هم ننوشتم ولی حیف از جانها و‌تنهای مبارک و‌ شریفتون که به پول فکر بکنید . پول با زحمت و‌تکرار و‌آموزش پیدا میشود ولی من امروز مدیون اون پیرمرد خاموش نظافت چی اتاقم هستم که با ۸ سال جبهه رفتن و اسارت نپذیرفت سواستفاده ای بکند و با شرف نظافتچی شده بود و امروز که متخصصم میبینم اون مرد شریف و کم حرف چه بزرگ مردی بود .برای همه ی جوانهایی که سر شاخه های پر گل جامعه هستند آرزوی شادی دارم . اگر میخواهید دست کسی را بگیرید پزشکی مرد میدان میخواهد بیایید ما همیشه منتظر رسیدن مردان و‌زنان بزرگوار هستیم .❤️

  207. مهران گفت:

   مشکل ما در ایران اینه که اصلا نمیدونیم از زندگی چی میخوایم.اصلا نمیدونیم برای چه کاری ساخته شدیم.تقصیری هم نداریما.از اول دبستان تا اخر دبیرستان که میشه از ۷ سالگی تا ۱۸ سالگی هیچی یادمون نمیدن مگر اینکه جز خونواده ای باشیم که واقعا پیگیرمون باشن ببینن اصلا برای چه کاری ساخته شدیم که بندازنمون تو مسیر درست که از هر۱۰۰ خونواده ۱ خونواده شاید این شانسو داشته باشه.من به این جمله از تهه قلبم اعتقاد دارم که واقعا کاری کاره که اصلا برات کار نباشه.برات تفریح باشه که با لذت زندگی کنی نه ذلت.شمااگه ماهی ۵۰۰ میلیون هم درامد داشته باشی ولی از کارت لذت نبری و عذاب اور باشه برات از یجا دیگه میزنه بیرون.یامریضی چیزی میگیری یا یجادیگ کم میاری و میگی ولش کن نخواسیم.ولش کن نخواسیم هم میشه مساوی چندین سال تباه کردن زندگی.اگه دنبال پول باشی اصلا نباید سمت درس خوندن رفت.خریت محضه کسی بگه فقط دنبال پولم و دارم تو فلان رشته درس میخونم.در حال حاضر تو ایران فقط و فقط و فقط وفقط کسی موفقه و واقعا زندگی میکنه و از زندگیش لذت میبره که:علت کاری که داره انجام میده رو بدونه.خودشو بشناسه.هدف منطقی داشته باشه وبراش تلاش کنه تا بهش برسه.ماها یاد گرفتیم فقط به تهه همه چی فکر کنیم اصلا به مسیری که باید طی بشه فکر نمیکنیم.طرف میگه ۱۵سال میرم بر فرض مثال پزشکی میخونم بعدش دیگه راحتم و فلان قدر درامد دارم.بابا لامصب ۱۵ سالی که داری طی میکنی مگه جز زندگیت نیست.اگه ازش لذت نبری چطوری میخوای انجامش بدی،زندگی تهی نداره.مدرسه رو تموم کنم راحت میشم.سربازی رو تموم کنم راحت میشم.دانشگاه رو تموم کنم راحت میشم.زن میگیرم راحت میشم.بچه دار شم راحت میشم.بچم بزرگ شه راحت میشم و…اخرش میبینیم رو به موتیم و هنوز راحت نشدیم.زندگی را زندگی باید کرد.مگه چندسال عمرمیکنیم که بخوایم از این افکار پوچ داشته باشیم.تو روخدا خودتون رو از این موجی که رفته سمته پزشکی بیارید بیرون.خودتون رو پیداکنید.خود واقعیتون.توی هر سنی هستی تا وقتی که ندونی با خودت چندچندی بازی رو باختی.پول از یجا به بعد بدست میاد.ولی ارامش و لذت از زندگی چیزیه که خودت باید برای خودت بسازی.مهندس زندگی خودت باش.

  208. الهه گفت:

   اصلا با این دیدگاهتون موافق نیستم آقای مهندس من عاشق پزشکی هستم و اصلا درآمد و این چیزا برام مهم نییت شاید بعضی ها به بیمار فقط به دیدگاه کیسه پول نگاه کنن و پزشکی صرفا میخان قبول شن تا به پول برسن اما همچین آدم های هیچ گاه به این هدفشون نمیرسن یا اگه برسن هیچگاه موفق نمیشن این عشق له پزشکی که همه ی سختی های این راه را میشه باهاش تحمل کرد من عاشق پزشکیم و امسال برای کنکور دارم محکم میخونم و با خودم عهد بستم که به جایی برسم که به همه ی بیمارها کمک کنم و شغل شریف پزشکی با هرچی پول و کثافط کاری مثالی نقضی براش باشم آقای مهندس هر کس نسبت به دیدگاه خودش میتونه تو اون کار موفق باشه اگه انشالله پزشکی قبول شدم تمام جانم رو برای بیمار هام میگذارم شما فرمودید تا دکترا میخان یه تبلیغاتی کنن باید پزشک عمومی با درآمد معمولی تو بیمارستان کار کنند من عاشق اینم که تو بیمارستان کار کنم و اگه پزشک بشم هیچگاه یک مطب نخواهم داشت لطفا همه چیز را با پول مقایسه نکنید
   ممنون

  209. ابراهیم گفت:

   سلام
   من فوق الکترونیک تبریزم . لیسانسم دبیری بوده. به شدت هم به لحاظ نظری و همه اکثر جهات عملی به رشته ام تسلط دارم . تا دلت بخواد کتاب زبان اصلی خوندم. همیشه اینو مثال زدم که برای یه رسم یه نمودار برای پایان ناممم ۱۶ هزار خط کد متلب نوشتم. پایان نامه ی ارشدم موضوعش به قدری فانتزی و جذابه که دود از کله ی هر مخاطب عامه ای بلند می کنه و یکی از طرح های اولویت دار وزارت دفاع هست و یادمه جلسه ای در بازدید های احمدی نژاد شخص وزیر دفاع دانشگاه اومدن و در کم و کیف چند پروژه از جمله کار من قرار گرفتن. شغل دولتی هم دارم. ولی با سن ۳۵ سال و این همه علاقه به رشته ام. الان با کمال میرم میخوام کنکور تجربی بدم!!!!! و به هرکسی هم که منو ادم حساب کنه(چون فقط پزشکا هستن که تو جامعه ما به دید ادم حساب میشن ) و ازم مشورت بخواد میگم یا پزشکی و دندان یا کلا بیخیال درس. همه سرکاریه . فقط واسه اینه که به یه سری هیت علمی مفت خور بهانه برا حقوق دادن داشته باشن . شما هیچ ارزش و جایگاهی به عنوان مهندس تو سیستم اموزشی ندارین . من اگه برگردم به گذشته حتی پزشکی هم نمیرم. میرم یه فوق دیپلم تربیت بدنی میگرم دانشگاه فرهنگیان میشم دبیر ورزش. خیلی هم راضی ام به نسبت زحمت نکشیده ام ! میشینم یه گوشه و به ریش یه نسل جو گیر که فقط دنبال این بودن که الکترونیک شریف برن و تو خواب و رویاهاشون میدیدن که مدارات شاتل فضایی طراحی می کنن میخندم. اقا اگه کنکوری هستی کلا درس نخون. استعدادت رو بذار رو یه کاری که ارزش داره. برو دنبال هنر ورزش و… . ولی اگه زده به سرت درس بخونی برو پزشکی . فوقش مثل همه بیکاری دیگه. اخرش اینه دیگه. من دادگاه رفتم و خودم دیدم که چطور قاضی با دیدن اسم دکتر از این رو به اون رو شد و کم مونده بود منی که شاکی بودمو بندازه زندان بخاط اینکه طرف فقط اسمش دکتره دادرسی بماند. دیگه بقیه اشو خودت بخون